Pokazywanie postów oznaczonych etykietą mięso. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą mięso. Pokaż wszystkie posty

poniedziałek, 6 kwietnia 2015

Schab w czerwonym winie

Co przygotować na obiad? znacie to?...codziennie ten sam problem...też tak mam…szukam inspiracji w książkach...ostatnio w lodówce miałam schab, ale znowu schabowe?? nieeeeee.....znalazłam przepis na schab w czerwonym winie  w "Książce Kucharskiej. Polskie Przepisy"...Mój M był zachwycony…polecam!

Składniki 
 (4-5 porcji)

500 g schabu (ja miałam już 5 gotowych kotletów)
500g pieczarek 
szklanka czerwonego wina
3 duże łyżki śmietany lub serka śmietankowego 
sól/pieprz
zioła prowansalskie

Schab kroimy w plastry. Każdy rozbijamy na grubość centymetra. Gotowe kotlety lekko doprawiamy solą pieprzem z dwóch stron. Tak przygotowane mięso smażymy z dwóch stron. Przekładamy do naczynia żaroodpornego, wstawiamy do nagrzanego ok. 100/150 st piekarnika. Na tej samej patelni dusimy obrane i pokrojone w plasterki pieczarki, posypujemy je ziołami, solą i pieprzem. Gdy zmiękną, a woda odparuje, dodajemy grzyby do mięsa. Na tą samą patelnię wlewamy wino, zagotowujemy, następnie zmniejszamy ogień i czkamy ok. 10 min, aż cześć płynu odparuje. Na koniec dodajemy śmietanę lub serek (najpierw do śmietany dodajemy łyżkę ciepłego sosu, mieszamy a następnie całość wlewamy na patelnię, ciągle mieszając). Sosu juz nie gotujemy, ewentualnie doprawiamy. Na koniec dodajemy do mięsa i pieczarek. Trzymamy ok. 10 min w gorącym piekarniku. Podajemy z sałatą i makaronem lub kaszą. 

Smacznego!

środa, 1 kwietnia 2015

Pasztet drobiowy z wiśniami

Wielkanoc za kilka dni...czas na pieczenie i marynowanie start!... W magazynie „Kuchnia” znalazłam przepis na pasztet drobiowy z wiśniami...po pierwsze chudszy niż tradycyjny, po drugie lubię połączenia mięsa i owoców...udał się...delikatny, smaczny...polecam…poniżej lekko zmodyfikowany przepis …

Składniki

600 g piersi kurczaka 
100 g wątróbki drobiowej
1 cebula
2 ząbki czosnku
sól, pieprz, majeranek i gałka muszkatołowa do smaku
2 1/2 łyżki bulki tartej (lub czerstwa bułka) 
pół kieliszka białego wina
150 g mrożonych wiśni 

Piersi z kurczaka dzielimy na mniejsze kawałki, obsmażamy na rozgrzanej patelni, aż się zarumieni, dodajemy wątróbkę, posikaną cebulę i czosnek. Smażymy kilka chwil. Całość przekładamy do miski, do ostudzenia. Na patelnie wlewamy białe wino, chwilę gotujemy, tak aby cały smak pozostały na dnie, połączył się z winem. Płynem zalewamy bułkę tartą. Mięso mielimy, dodajemy jajka, bułkę namoczoną. Doprawiamy solą, pieprzem, majerankiem i gałka muszkatołową. Na koniec do dobrze wyrobionej masy wyrzucamy mrożone wiśnie. Mieszamy. Foremkę keksową lub (tak ja u mnie) sylikonową foremkę na 9 małych pasztetów, wypełniamy masą. Pieczemy 50 min w 170 st. Podajemy z żurawiną, chrzanem bądź ćwikłą. 

Smacznego!




czwartek, 22 stycznia 2015

Indyk z kokosem

Jestem fanką łaczenia słodkiego, kwaśnego, owoców z mięsem, ostrego i łagodnego....Indyk z liczi będzie dobrym pomysłem na rozgrzewający obiad po niedzielnym spacerze, bądź po powrocie po pracy, robi się błyskawicznie....do dzieła

Składniki 

400 g filetów z indyka 
1 czerwona papryka
pęczek dymki
pęczek bazylii (może być 1 łyżeczka suszonej)
400 ml mleka kokosowego
1 łyżka czerwonej pasty curry 
2 łyżki sosu sojowego 
1 łyżka cukru 

4 porcje – ok. 290 kcal.

Mięso myjemy, kroimy w paski, tak samo paprykę. Dymka: części zielone kroimy w kawałki 5 cm. Bazylię myjemy, dzielimy na pół. część kroimy drobno, pozostałą odkładamy do dekoracji. W woku (może być zwykła patelnia), zagotowujemy mleko kokosowe, dodajemy mięso, pastę curry. Gotujemy ok. 1 min. mieszamy. Do sosu wrzucamy paprykę i szczypior. Gotujemy 3 min, po tym czasie doprawiamy posiekaną bazylią, cukrem i sosem sojowym. Podajemy z ryżem. 

Smacznego!




niedziela, 18 stycznia 2015

Chrupiąca kaczka z mandarynkami

Promocyjne ceny na piersi z kaczki i mandarynki skusiły i mnie ....ale co tu zrobić? jak przygotować? wszak wszystkie programy w TV krzyczą, że pierś z kaczki tak trudno przygotować, ma być różowa, nie przesmażona.... jak osiągnąć taki ideał? czy będzie  smakować lekko krwista skoro nie wszyscy lubią? czy ja polubię? ..odpowiedź jest taka, że się udało: była różowa w środku, chrupiąca i bardzo smaczna...Osobisty Degustator, kiedy jadł, miał przymknięte oczy, błogi uśmiech na twarzy i mruczał ze smakiem...czy trzeba większej reklamy? próbujcie....

Składniki

2 pierś z kaczki 
2 mandarynki 
2 łyżki cukru brązowego (może być biały) 
1/2 szklanki wody
1/3 szklanki soku z mandarynek (4 szt)
1 łyżka soku z limonki
2 łyżeczki sosu rybnego
1 czerwona papryka
pół łyżeczki ziaren kopru włoskiego 
łyżka mąki
łyżeczka grubej soli morskiej (może być zwykła) 
1 łyżeczka suszonych płatków z papryki 
4 dymki 
pół świeżej chili 

Mandarynki parzymy, ocieramy pół łyżeczki skórki. Następnie owoce obieramy, dzielimy na cząstki, odkładamy do miski. W rondelku łączymy skórkę otartą z mandarynek, wodę i cukier. Zagotowujemy, aż cukier się rozpuści, następnie  gotujemy ok. 10 min, aż sos będzie gęsty. Na patelnię wlewamy sok z mandarynek, limonki, syrop cukrowy, wcześniej przygotowany, paprykę pokrojoną w drobną kosteczkę i koper włoski. Całość gotujemy na małym ogniu ok. 5 min, aż sos zgęstnieje. Następnie sos wlewamy do mandarynek. Odstawiamy do ostudzenia. W misce łączymy mąkę, sól i płatki papryki. Mięso myjemy, osuszamy ręcznikiem, obtaczamy w panierce. Patelnię smarujemy olejem, na rozgrzaną, układamy skórą do dołu, piersi kaczki. Smażymy z jednej strony ok. 10 min, następnie obracamy i smażymy jeszcze 5 min. Zdejmujemy z patelni, po chwili kroimy w grube plastry. Podajemy z ryżem i sosem mandarynkowym, posypaną dymka i chili. 

Smacznego!




Indyk z liczi

"Gulasz w stylu azjatyckim" to  moje ulubione danie zimowe.  Tak  nazywam wszystkie dania jednogarnkowe, które  łączą: sos, warzywa, owoce, mięso lub tofu, z azjatyckimi przyprawami. Po pierwsze ekspresowe, może być na kilka dni - oszczędność czasu; po drugie: smaczne, rozgrzewające, po trzecie: łatwo je odgrzać i można zabrać do pracy; no i po czwarte w zależności od dodatków może być nisko kaloryczne...czy jeszcze ktoś się zastanawia czy warto tak gotować???
Podany poniżej przepis można modyfikować wg własnego uznania i zasobności śpiżarni…

Składniki

4 porcje indyka (ja używam sznycli) (opcjonalnie może być kurczak, tofu)
3 szalotki (lub 1 duża cebula)
pęczek szczypiorku z cebulą 
1 kaki (opcjonalnie, banan)
12 świeżych liczi lub puszka liczi (opcjonalnie ananas albo mango) 
4 łyżki oleju
1 łyżeczka curry w proszku 
sok z jednej pomarańczy 
100 ml mleka kokosowego 
1 łyżeczka pieprzu kajeńskiego 
2 łyżki siekanej kolendry 

4 porcje, 335 kcal

Indyka myjemy, kroimy w paski. Szalotki kroimy w plasterki.  Dymki: części zielone, kroimy  większe kawałki. Kaki obieramy, kroimy w kostkę. Liczi obieramy, pozbawiamy pestek. W woku lub patelni, rozgrzewamy 2 łyżki oleju obsmażamy mięso. Indyka wyjmujemy z patelni i odkładamy na obok. Do tej samej patelni dodajemy pozostały olej, na rozgrzany wrzucamy cebulę i szczypior, który dusimy ok. 1 min. Następnie dodajemy curry, sok pomarańczy oraz mleko kokosowe. Całość zagotowujemy.  Po czym dorzucamy liczi, kaki i mięso. Całość podgrzewamy mieszając. Doprawiamy solą i pierzem kajeńskim. Podajemy z ryżem, posypany kolendrą. 

Smacznego!


sobota, 3 stycznia 2015

Bułeczki z mięsem

To pierwszy wpis w tym roku, więc, Wszystkim ślę najlepszego i smacznego w 2015! Dlatego też przedstawiam przepis na pyszne bułeczki z farszem mięsnym. Są idealne jako danie karnawałowe, mogą być podane na ciepło, lub zimno. Dobre, jako przekąska, dodatek do dania głównego lub do zabrania do pracy, na wycieczkę, piknik, jako alternatywa zwykłej kanapki. Robi się łatwo i szybko, tylko czasu wyrastania nie można skrócić...na moich domówkach robią furorę....polecam 

Składniki

Ciasto

3 1/2 szklanki mąki
1 szklanka ciepłej wody
paczka suszonych drożdży (7-9g)
1/3 szklanki oleju 
1 łyżeczka soli
1 jajko
tymianek suszony i odrobina mleka do posypania bułeczek 

Nadzienie 

300 g mięsa mielonego
cebula
0,5 szklanki pomidorów z puszki, przecieru własnej roboty lub obrane ze skórki pomidory 
100 g żółtego sera (u mnie cheddar wraz z parmezanem, może być dowolny) 
1 szklanka bulionu 
łyżka oleju
sól, pieprz, ząbek czosnku, tymianek suszony , szczypta cukru

Cebulę drobno siekamy, szklimy na oleju wraz z odrobiną cukru. Dodajemy mięso, smażmy doprawiając solą i pieprzem oraz czosnkiem. (nie za dużo gdyż, bulion i ser są słone, ostateczne doprawienie pozostawiamy na sam koniec) . Dodajemy bulion i pomidory. Dusimy wraz ze startym, na drobnej tarce, serem aż się rozpuści i połowa bulionu odparuje, a farsz będzie gęsty. Ok 30 - 40 min. 
Na sam koniec doprawiamy i posypujemy tymiankiem. Odstawiamy do ostygnięcia.

W dużej misce łączymy mąkę, suche drożdże i sól. Po wymieszaniu dodajemy ciepłą wodę, olej i jajko. Całość łączymy, wyrabiamy, aż ciasto będzie elastyczne. (mikserem ok. 10 min) Ciasto przykrywamy ściereczką, odstawiamy do wyrośnięcia na ok. 30 min. 

Po tym czasie dzielimy na równe porcje, u mnie 12 szt. Z każdej części formujemy kuleczki, które rozpłaszczamy  dłoni. Taki placuszek faszerujemy nadzieniem, zlepiamy i formułujemy bułeczkę. Zlepieniem do dołu wykładamy na blaszkę, z papierem do pieczenia. Każdą bułeczkę smarujemy roztrzepanym jajkiem lub mlekiem i posypujemy tymiankiem. Odstawiamy, pod przykryciem do ponownego wyrośnięcia, na ok. 20 - 30 min. Pieczemy ok. 20 min w 180 st. z termoobigeiem lub aż będą złote. 

Smacznego! 










 

sobota, 29 listopada 2014

Gulasz zapiekany z ciastem francuskim

Za oknem mroźno i pochmurno, a ja  ogrzewam się gotując...gulasz to danie niczym upalny dzień w środku zimy :-)


Składniki*



1 kg karkówki lub szynki wieprzowej

3łyżki mąki

2 łyżeczki papryki słodkiej

1 łyżeczka soli

pieprz

400 g pomidorów z puszki 

1 duża cebula pokrojona w plasterki 

300 g marchwi obranej i posiekanej w talarki

3 żabki czosnku posiekane w plasterki

3 sardele (tzw.: anchois, opcjonalnie)

4 liście szałowi drobno posiekane (u mnie suszona)

170 ml czerwonego wina

2 arkusze ciasta francuskiego

1 żółtko lekko rozmącone





Mięso myjemy, kroimy w kostkę. Do miski wrzucamy: mąkę, paprykę, pieprz, sól. Mieszamy. Mięso wrzucamy do panierki, mieszamy i dodajemy do garnka z jedną łyżką oleju. Chwilę obsmażamy. Dodajemy pomidory, cebulę, marchew, sardele, czosnek i szałwię. Dolewamy wino, mieszamy. Dusimy na wolnym ogniu ok. 2h, aż sos zgęstnieje, a mięso  i marchew zmiękną.  Ciasto francuskie wycinamy do kształtu naczynia - z 1 cm zapasem. Naczynie do zapiekania (jedno większe) lub 6x200 ml, napełniamy gulaszem, ranty naczynia smarujemy jajkiem, przykrywamy ciastem francuskim, przyciskając do rantów. Nacinamy po środku ostrym nożem, robiąc komin dla pary. Smarujemy żółtkiem, wstawiamy do rozgrzanego piekarnika, pieczemy do momentu, gdy ciasto będzie złote (duża foremka ok. 30-40 min, małe 20-25 min). Podajemy z sałatą lub mizerią. 



Smacznego! 





* "Nakarm mnie" Bill Granger

poniedziałek, 20 października 2014

Azjatycki makaron z kurczakiem i fasolką


Dla wszystkich fanów ekspresowego gotowania i kuchni tajskiej  polecam makaron ryżowy z kurczakiem i fasolką.



Składniki*



450 g płaskiego makaronu ryżowego

2 łyżki oleju słonecznikowego

600 g mielonego mięsa z kurczaka

4 rozgniecione ząbki czosnku

200 g fasolki szparagowej (może być z puszki lub mrożona przelana wrzątkiem)

60 ml słodkiego sosu chilli

60 ml sosu rybnego

60 ml sosu sojowego ciemnego 

60 ml sosu sojowego jasnego

1łyżka stołowa cukru

garść liści kolendry 

garść posiekanych orzechów ziemnych



Makaron przygotowujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu (z reguły jest to makaron 3 min. :-) Do rozgrzanego woka wlewamy olej, gdy się zagrzeje, podsmażamy mięso mielone, często mieszamy do czasu, aż się zarumieni. Dodajemy czosnek i fasolkę. Gotujemy przez 2 min. W miseczce mieszamy wszystkie sosy wraz z cukrem, wlewamy do mięsa. Mieszamy. Wrzucamy do woka ugotowane kluski.  Przekładamy do miseczek, posypujemy kolendrą i orzechami. 



Smacznego!






 * "Nakarm Mnie" Bill Granger - Muza SA 2010

niedziela, 14 września 2014

Gulasz z suszonymi śliwkami i jabłkami


Po wakacjach czas wrócić do korzeni....zamarzył mi się polski obiad… Siostra obdarowała mnie nową "Kuchnią Polską", z której wybrałam gulasz, pięknie, przez autorkę - Hannę Szymanderską - nazwany:  ragout....nie dość, że pyszny to w dodatku, prawie sam się robi ;-).....polecam! 



Składniki

(na 4 porcje) 



250 g łopatki wieprzowej bez kości

250 g wołowiny

250 g cebuli

250 g suszonych śliwek 

250 g jabłek 

szklanka cydru 

szklanka bulionu

pół szklanki śmietany 

sól, pieprz, cukier 



Śliwki zalewamy i moczymy, w przegotowanej, letniej wodzie. Mięso myjemy, kroimy w kostkę, doprawiamy solą i pieprzem. Obsmażamy na mocno rozgrzanej patelni z olejem. Przekładamy do naczynia żaroodpornego, (chyba, że jesteś szczęśliwym posiadaczem garnka do gotowania na kuchence i zapiekania w jednym....szukam takiego na indukcję...), na tej samej patelni, smażymy cebulę. Dodajemy do mięsa razem ze śliwkami (wraz z wodą, w której się moczyły). Na patelnię wylewamy szklankę cydru, tak, aby cały smak ze smażenia "odkleić" od dna (to deglasowanie). Płynem zalewamy mięso. Przykryte naczynie wstawiamy do nagrzanego (200 st) piekarnika na 1h. Po tym czasie dodajemy obrane, pokrojone  w kostkę jabłka. Podgrzewamy ok. 15 min. na koniec doprawiamy solą, pieprzem i cukrem oraz śmietaną. Podajemy z ziemniakami, kluskami, ryżem lub kaszą oraz surówkami. 



Smacznego! 




Jabłka wolności

środa, 9 lipca 2014

Polędwiczki w ciemnym piwie

Mundial trwa, piwo się leje....zamiast pić, upiekłam polędwiczki na sposób belgijski z piwem miodowo-gryczanym....jak to mój kolega Paweł powiada: "pyszne było". Przepis znaleziony w "kulinarnym atlasie świata", który był bezpłatnym dodatkiem do GW...dla podkreślenia atrakcyjności dania, dodam, że jest szybkie i nadaje się wyśmienicie na przyjęcia....

Składniki (na 4 porcje)

3 polędwiczki (pokroiłam na mniejsze części)
3/4 filiżanki orzechów posiekanych (laskowych, nerkowce, migdały, włoskie, ziemne) 
1/2 pęczka posiekanej pietruszki (robiłam również wersję z koperkiem)
1/2 filiżanki posiekanych owoców suszonych (wg uznania: żurawina, śliwki, morele)
1/2 filiżanki białego wina
1 filiżanka słodkiego, ciemnego piwa ( np. miodowo - gryczane)
1 łyżka masła
olej 

Mięso myjemy, nacieramy solą i pieprzem. Obsmażamy na mocno rozgrzanym oleju, z każdej strony. W misce mieszamy składniki na "pierzynkę": owoce, orzechy, natkę pietruszki i łyżkę lub dwie  oleju. W brytfance do zapiekania wykładamy mięso, na to mieszanka orzechowo-owocowa. Całość zapiekamy ok. 10 -15 min w nagrzanym piekarniku. Sos po pieczeniu mięsa zlewamy do rondelka. Mięso przykrywamy folia i trzymany w ciepłym piekarniku (nie pieczemy). Do sosu wlewamy wino i  piwo. Po zagotowaniu, doprawiamy solą i pieprzem. Na koniec dodajemy po kawałeczku masło. Polędwiczki polewamy sosem. Podajemy z młodymi ziemniaki i mizerią :-) lub sałatami. 

Smacznego!

PS: to ciemne na zdjęciu nie jest przypalone - to śliwki! 


sobota, 28 czerwca 2014

Kurczak piripiri


Dawno nie było nic z Jamiego....oto przedstawiam danie idealne na wieczór imprezowy...



Składniki*



4 duże udka kurczaka 

1 czerwona papryka 

1 żółta papryka

6 gałązek świeżego tymianku lub 3 łyżki suszonego 

sól, pieprz



sos piri piri 

1 czerwona cebula

4 żabki czosnku

1 papryczka chili

2 łyżki słodkiej papryki w proszku

2 cytryny 

4 łyżki białego octu winnego

2 łyżki sosu worcester 

duży pęczek świeżej bazylii


Udka myjemy, nacinamy skórę, doprawiamy sola i pieprzem,. Smażymy na rozgrzanej patelni, skórą w dół. Gdy się zarumieni odwracamy. Paprykę kroimy spore kawałki, dodajemy do patelni z kurczakiem, smażymy często obracając. Do blendera wrzucamy posiekaną cebulę, obrany czosnek, chili, paprykę w proszku, skórkę otartą z cytryn i sok z jednej cytryny, ocet, sos worcester, sól, pieprz oraz bazylię. Miksujemy na gładki sos. Po ok. 20 min smażenia, do naczynia żaroodpornego, bądź brytfanki, wylewamy gotowy sos, na to nakładamy kurczaka oraz paprykę. Całość posypujemy tymiankiem i pieczemy ok.15-20 min w piekarniku rozgrzanym do 200 st. góra dół. 



Smacznego!


* "30 minut w kuchni" - Jamie Oliver

niedziela, 4 maja 2014

Szaszłyki z mięsa mielonego w stylu arabskim


Uparłam się na szaszłyki na ten weekend majowy :)...arabska kuchnia, z jej przyprawami i aromatami jest bliska mojemu sercu, a raczej podniebieniu...przygotowałam ucztę w stylu arabskim, podałam kibbeh, czyli szaszłyki z mięsa mielonego i kaszy kuskus...  choć pogoda nie dopisała, smakowały wyśmienicie, przygotowane na patelni grilowej, spożywaliśmy je w ciepłym i suchym mieszkaniu...Kibbeh serwowałam z chlebkami pita (przygotowanymi wg tego przepisu) oraz sosem jogurtowo-czosnkowym i zieloną sałatą. Na imprezę, można przygotować wg tej receptury małe kuleczki mięsne, jako przekąski.

Składniki*

1/2 szklanki kuskus
1 mała cebula
400 g mielonego mięsa (powinna być jagnięcina, u mnie mięso  z łopatki)
1/2 łyżeczki mielonego cynamonu 
1/4 łyżeczki pieprzu cayenne 
4 łyżeczki mieszanki allspice (do kupienia w arabskim sklepie: taka lub taka, u mnie przyprawy przywiezione z Libanu)

zalewa 
2łyżki oleju słonecznikowego
2 łyżki ketchupu

Kuskus przygotowujemy zgodnie z instrukcja na opakowaniu. Cebulę siekamy w malakserze (gdy nie mamy malaksera, trzemy ją na tarce), dodajemy mięso, które rozdrabniamy jeszcze bardziej. Dodajemy kuskus, przyprawy i miksujemy dalej. Przygotowana masę dzielimy na 8 równych części. Wokół patyczków (namoczonych w wodzie) formułujemy klopsiki, mocno ściskając, by zachowały swój kształt. Wstawiamy do lodówki na 30min.   Olej łączymy z ketchupem, mieszamy. Kibbeh pieczemy nad rozgrzanymi węglami lub patelnią przez 10-15 min, często odwracając i smarując zalewą. 

Smacznego!


*na podstawie przepisu z książki: "potrawy z grilla" Jacqueline Bellefontaine, 2005r

Szaszłyki z kurczaka z sezamem i pieczarkami


Kolejna odsłona "patyczków" ...ich "siła" i smak tkwią w marynacie*, można je przygotować nadziewając samo mięso, przekładając, tak jak u mnie, pieczarkami, lub innymi warzywami wg uznania i pomysłu: papryką, cukinią itp. Ja podaję je z pieczonymi, meksykańskimi tortillami, sosem barbecue oraz sałatką coleslaw, Szaszłyki można również przygotować na obiad lub imprezową kolację (na patelni lub w piekarniku) 



Składniki



pierś z kurczaka lub z indyka (ilość zależy od ilości jedzących lub ich możliwości)

kilka obranych pieczarek - tej samej wielkości przekrojonych na pół 

2-3 łyżki sezamu 



marynata



4 łyżki wytrawnego białego wina

1 łyżka jasnobrązowego cukru (może być biały)

2 łyżki oleju

sól, pieprz



Składniki na marynatę łączymy, zanurzamy kawałki mięsa i odkładamy na min 1h. Na namoczone patyczki nadziewamy, na przemian kawałki kurczaka, pieczarki. Wykładamy na rozgrzany ruszt, co chwila obracając. Przed samym podaniem posypujemy mięso sezamem. Pieczemy ok. 1min, aż ziarna się uprażą.


Smacznego!



*na podstawie przepisu z książki: "potrawy z grilla" Jacqueline Bellefontaine, 2005r

czwartek, 17 kwietnia 2014

Pieczona biała kiełbasa


Biała kiełbasa wzbudza wiele emocji: jedni się zajadają, inni nienawidzą. Lubię okazjonalnie, pieczoną, najlepsza robi Halinka - oczywiście :)...ale ponieważ nie chce zdradzić swojego sekretu, to rozpoczęłam poszukiwania i oto trafiłam tutaj ...zdecydowanie to moje smaki i połączenia...polecam...



Składniki


biała, surowa kiełbasa 

1-2 łyżki oleju 

2-3 jabłka

garść żurawiny

cebula 

2 łyżki musztardy

pieprz

kilka gałązek rozmarynu świeżego  lub łyżeczka  suszonego 



Kiełbasę nakłuwamy, jabłka kroimy w kostkę, cebulę w piórka. W naczyniu żaroodpornym mieszamy: jabłka, żurawinę oraz cebulę oraz musztardę, olej, pieprz i rozmaryn. Na tak przygotowany spód wykładamy kiełbasę. Pieczemy ok. 40 min. 



Smacznego!



sobota, 12 kwietnia 2014

Pieczona karkówka z kapustą i ananasem


Kto by pomyślał, że połączenie kiszonej kapusty i ananasa ma sens? z mięsem? w dodatku będzie dobre?...Nie namyślałam się długo, tylko wykonałam i każdego mięsożercę namawiam na wypróbowanie....po pierwsze proste, po drugie samo się robi, po trzecie, najważniejsze, smaczne....u mnie karkówka wystąpiła wraz z pieczonymi ziemniakami…



Składniki



karkówka pokrojona w kotlety (jeden kotlet na jedną osobę – min :-)

marynata do mięsa (mieszamy: sól, pieprz, paprykę, czosnek lub korzystamy z  gotowej, np: do karkówki)

puszka ananasa

kiszona kapusta



Mięso myjemy, pokrywamy przyprawami oraz dwoma łyżkami oleju. Odstawiamy do lodówki na min 1h. Na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia lub folią układamy kotlety, następnie na każdy: po plasterku ananasa oraz poszatkowaną kapustę. Tworzymy „kopczyki”.  Pieczemy w piekarniku ok. 40 min w 200 st (góra-dół) 



Smacznego!




środa, 9 kwietnia 2014

Polędwiczki w porto


Za oknem, zamiast przyjemnej wiosny, deszczowo i wietrznie,... W domu zaś ciepło i przytulnie, jak ja lubię takie wieczory, kiedy, popijając bordowo-złoty nektar, potocznie zwany winem, w tle zmagający się kucharze, a ja piszę, czytam, poszukuję :), ....w ramach relaksu przedstawiam przepis ekspresowy, w stylu 15 min Jamiego Oliwiera ...Danie idealne na uroczystą kolację (z zapiekanymi ziemniakami i sałatą z sosem malinowym - wytrawnym oczywiście, do zrobienia samodzielnie lub otrzymanym w prezencie prosto z Paryża) lub zwykły lunch (z puree i sałatą z jogurtem).... 



Składniki (na dwie porcje)



polędwiczka

łyżka kolendry mielonej lub tłuczonej w moździerzu

łyżka papryki słodkiej w proszku

sól/pieprz

kieliszek porto (100-150 ml)

cebula

czosnek

łyżeczka masła



Mięso myjemy, kroimy w plastry. Przyprawiamy solą, pieprzem. Nacieramy kolendrą oraz papryką. Na rozgrzane, dwie łyżki oleju, wykładamy mięso, smażymy ok. 10 min, co jakiś czas obracając. Gdy mięso będzie gotowe, odkładamy je na talerz. Na patelni z "resztkami", inaczej zwanymi - smakiem, podsmażamy ok. 2 min posiekaną cebulę, następnie dodajemy czosnek. Po minucie wlewamy porto. Gotujemy, aż alkohol odparuje. Gdy sos zacznie gęstnieć dodajemy łyżeczkę masła, potem mięso. Dusimy chwilę i gotowe. 



Smacznego!





wtorek, 1 kwietnia 2014

Makaron z roladkami z pesto

Proste, ekspresowe i efektowne danie....

Składniki

pierś  z indyka
suszone pomidory
pesto bazyliowe
sól pieprz


Sos

cebula
czosnek
puszka pomidorów
cukier brązowy
sol
pieprz
oregano suszone
 makaron
parmezan

Pierś dzielimy na porcje, rozbijamy mięso, oprószamy solą i pieprzem. Na foli spożywczej, wykładamy plaster indyka, który smarujemy pesto, następnie kładziemy jeden pomidor suszony. Całość zawijamy, formułując "kiełbaski" z foli. Tak postępujemy z każdym kawałkiem. Tak przygotowane roladki gotujemy we wrzątku ok. 20 - 30 min. 
Na patelni podsmażamy cebulę do miękkości posypując jedną łyżeczką brązowego cukru. Po ok. 1 min dodajemy pomidory, rozgnieciony czosnek. Sos gotujemy ok. 15-20 min, doprawiamy solą, pieprzem i oregano.
Ugotowane roladki odwijamy z foli kroimy na plastry. Podjemy na makaronie z sosem, oprószone parmezanem.

Smacznego!