Pokazywanie postów oznaczonych etykietą serniki. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą serniki. Pokaż wszystkie posty

niedziela, 4 stycznia 2015

Sernik z rosą

Sernik z rosą to dla mnie słodkie odkrycie roku 2014....delikatny, śmietankowy, puszysty, po prostu idealny...Przepis otrzymany od Małgorzaty. I najważniejsze wykonuje się go ekspresowo...

Składniki

ciasto


     2 szklanki mąki
     1/2 szklanki cukru
     2 żółtka
     1 jajko 
     2 łyżeczki proszku do pieczenia
     1/2 kostki miękkiej margaryny
      masa serowa

1 kg twarogu półtłustego w kostkach lub w wiaderku

     1 szklanka cukru
     1/2 szklanki oleju
     2 szklanki mleka 
     budyń śmietankowy bez cukru (35g)
     2 jajka 
     4 żółtka

      rosa

6 białek
1 szklanka cukru

Składniki na ciasto zagniatamy i odkładamy do lodówki na 30 min lub na 10 min do zamrażalnika. 
Twaróg mielimy dwukrotnie, chyba, że używamy gotowego – tak jak ja. Wszystkie składniki na masę serową miksujemy. Masa jest dość rzadka. 
Blachę (25x36 cm),wyłożoną papierem do pieczenia, wylepiamy ciastem, jak jest mocno zmrożone można je zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Na ciasto wylewamy masę serową. Wstawiamy do piekarnika i pieczemy - sam sernik bez piany - 1 godzinę w 180 st. termoobieg. 10 min przed końcem czasu pieczenia, ubijamy białka z odrobiną soli na sztywna pianę, następnie dodajemy cukier i ubijamy, aż powstanie beza. Po koniec pieczenia wykładamy na rumiany już ser pianę z białek i pieczemy ok.10-15, aż piana się zarumieni. 
Po upieczeniu ciasto studzimy przy lekko uchylonym piekarniku, najlepiej całą noc. Podczas stygnięcia zacznie tworzyć się rosa. Sernik przechowujemy w lodówce.


Smacznego!



poniedziałek, 5 maja 2014

Sernik amaretto


NAJLEPSZY! ...nie wiem jak, ale jest najlepszy, jakie dotąd robiłam, takie jest zdanie wszystkich, którzy go próbowali....musicie, musicie go zrobić...



Składniki



spód

200g ciasteczek (u mnie orzechowo-owsiane)

4 łyżki roztopionego masła (ok50g)



masa

750 g sera (może być ser do twarogów lub zwykły w kostce, u mnie półtłusty)

puszka mleka skondensowanego słodzonego 

4 jajka

100 ml likieru amaretto

łyżka mąki ziemniaczanej

2 garści płatków migdałowych 

polewa

pół tabliczki czekolady gorzkiej

2-3 łyżki mleka



Ciastka kruszymy w malakserze, łączymy z masłem. Tak przygotowaną masą wylepiamy dno tortownicy o średnicy 20. Wstawiamy do lodówki. Ser blendujemy, dodajemy mleko skondensowane, blendujemy dalej, aż nie będzie grudek, chyba , że używamy sera do serników, to ucieramy ser z mlekiem. Dalej ucieramy i wbijamy po jednym jajku, dodajemy likier migdałowy. Na koniec masę mieszamy, ręcznie, z mąką ziemniaczaną. Na patelni prażymy jedną garść migdałów, które dodajemy do masy. Całość wylewamy na przygotowany spód, posypujemy pozostałą garścią, nie uprażonych migdałów. Pieczemy ok. 1h. w 175st. Studzimy, w uchylonym piekarniku, najlepiej całą noc. Sernik wyrośnie, następnie, podczas studzenia, lekko opadnie. Czekoladę rozpuszczamy na parze, dodajemy mleko do otrzymania jedwabistej polewy. Skrapiamy ostudzone ciasto. 



Smacznego!





niedziela, 30 marca 2014

Sernik z chałwą


Ostatni mój sernik zgłoszony do konkursu....

Składniki*:

spód

150 g ciasteczek (użyłam takich)
50 orzechów laskowych
100 g pistacji
50 g orzechów nerkowca
150 g masła

masa

100g białej czekolady
200 g chałwy
700 g twarogu na serniki
pół szklanki cukru
łyżka soku z cytryny
3 jajka
kieliszek amaretto
łyżeczka ekstraktu waniliowego
2 łyżki mielonych migdałów

polewa

1,5 łyżki śmietany 22%
50 g masła
2 łyżki miodu  

Orzechy siekamy na grube kawałki.  Herbatniki kruszymy. Orzechy i ciastka łączymy wraz z topionym masłem. Tortownice o śr. 20 cm wykładamy ciasteczkami, równo dno jak i boki. Wstawiamy do lodówki na 30 min, potem pieczemy 15 min w 180 st - termoobieg. 

Czekoladę topimy w kąpieli wodnej. Chałwę kruszymy, miksujemy z twarogiem, cukrem i sokiem z cytryny. Mieszając dodajemy stopniowo czekoladę i jajka. Na koniec wanilię, amaretto i mielone migdały. Masę przelewamy na spód. Pieczemy ok 50 - 60 min w 160 st. z termoobiegeim. Sernik studzimy przy otwartym piekarniku. 

Śmietanę podgrzewamy, dodajemy masło, mieszamy aż się roztopi. Po wystudzeniu dodajemy miód. Tak przygotowaną polewą pokrywamy wierzch sernika. Wstawiamy do chłodzenia na min 3h. a najlepiej na całą noc. Sernik jest bardzo delikatny  i puszysty. 

Smacznego! 


 


* przepis pochodzi z książeczki: "moje gotowanie, kolekcja do zbierania: ciasta - Serniki cz2." czerwiec/2011

Serniki dla Miksera - edycja 1.14

czwartek, 27 marca 2014

Sernik banoffee


Uwielbiam połączenie bananów i toffi...kto nie lubi ciasta banoffee? niedawno znalazłam przepis na sernik z tymi składnikami.......Ciasto wyszło mega słodkie...polecam łasuchom :)



Składniki*



Spód



3/4 szklanki mąki

2 łyżki cukru pudru

100 g masła

1 żółtko

łyżka zimniej wody



Z w/w składników zagniatamy ciasto, owijamy w folie i wkładamy do lodówki na 30 min. 

Tortownicę (średnica 20 lub 24) wykładamy papierem, schłodzonym ciastem. Spód nakłuwamy widelcem. Pieczemy ok. 20 min w 180 st w termoobiegu. 



 Masa



2 duże banany 

500 g sera 

6 łyżek cukru

2 łyżeczki pasty waniliowej 

3 jajka 

2 łyżki masy kajmakowej (opcjonalnie)

łyżka soku z cytryny



Obrane banany blendujemy. Twaróg z bananami miksujemy na gładką masę. Dodajemy cukier, pojedynczo jajka. Miksujemy do otrzymania puszystej masy. Na koniec wlewamy sok z cytryny oraz dodajemy kajmak, które mieszamy łyżką.  Ciasto wylewamy na podpieczony spód. Pieczemy 1h w 180 st termoobieg. Studzimy przy uchylonych drzwiczkach piekarnika.



Polewa



Puszka masy kajmakowej lub mleko skondensowane słodzone (gotujemy w całości przykrytą puszkę ok 3h) 



Masę kajmakową podgrzewamy, aby uzyskała płynną konsystencję. Wylewamy na schłodzone ciasto. Wstawiamy do lodówki na min 3h. 



Smacznego!




* przepis pochodzi z książeczki: "moje gotowanie, kolekcja do zbierania: ciasta - Serniki cz2." czerwiec/2011
 
Serniki dla Miksera - edycja 1.14

Sernik czekoladowy


Czas na super sernik....a tak przy okazji, kiedyś nie lubiłam serników, obecnie zaś produkuję je w nadmiernej ilości:)....nie wiem co się dzieje :)...a właściwie wiem, konkurs na Mikserze, cudna nagroda, która motywuje do przetwarzania kilogramów sera....:)...na szczęście gości nie brakuje ...nie jem tego sama :-)
Sernik czekoladowy po pierwsze dedykuję Kasi i jej Tacie...po drugie znalazłam go tutaj, po trzecie zaś serwowałam na imprezie, gdzie był gwiazdą wieczoru…polecam…
PS: po piąte: realizowałam już kilka zamówień prywatnych na ten sernik, co mówi o jego doskonałości samo za siebie :) 

Składniki

Spód
100 g orzechów laskowych
320 g ciastek kruchych z orzechami

80 g masła

Masa

300 g orzechów laskowych
250 ml śmietanki kremówki 30%
300 g mlecznej czekolady

500 g zmielonego tłustego twarogu
500 g sera mascarpone
 3 łyżki mąki ziemniaczanej
1 szklanka cukru
5 jajek


Polewa
80 ml śmietanki 30%

100 g czekolady mlecznej   


Masło topimy. Ciasteczka i orzechy  mielimy, dodajemy roztopione masło. Tortownicę (u mnie 28), wykładamy  papierem do pieczenia, zapinamy  wypuszczając papier poza obręcz. Masą wykładamy dno, mocno przyklepując. Całość umieszczamy w lodówce.
Czekoladę topimy na parze. Orzechy prażymy. Po ostudzeniu mielimy na gładką masę dodając powoli śmietanę, na koniec roztopioną czekoladę. Twaróg (kupiłam gotowy do serników), ucieramy chwilę w mikserze, dodajemy mascarpone, potem mąkę i cukier, Ucieramy dalej, dodając  pojedynczo, jajka, aż połączą się z masą. Na koniec mieszamy masy serową i czekoladową. Całość wylewamy na tortownicę. Foremkę umieszczamy w nagrzanym do 180 st, gór dół, piekarniku i pieczemy 15 min, potem zmniejszamy temperaturę na 120 st. Czas dalszego pieczenia, wg oryginału,  min 105 min, u mnie dłużej, ok. 120 min. Pozostawiamy do ostygnięcia, najlepiej na cała noc w uchylonym piekarniku. W garnuszku zagotowujemy śmietankę, odstawiamy z ognia, dodajemy czekoladę, mieszamy, aż do otrzymania aksamitnej polewy, którą pokrywamy sernik.

Smacznego!



Serniki dla Miksera - edycja 1.14

piątek, 21 lutego 2014

Sernik na zmino cookies



Konkurs na Mikserze oraz seria przepisów na serniki, natchnęły mnie do rozpoczęcia cyklów tematycznych na moim blogu...będzie to cykl zawierający 4-5 przepisów na konkretny temat....dzisiejszy przepis kończy "sernikową nutę"....a od następnego wpisu zaczynam cykl pt. " na azjatycką nutę"...

Składniki*

spód
350 g ciasteczek 
100 g masła
Ciasteczka kruszymy, dodajemy roztopione masło, Masa wykładamy tortownicę o śr 24 cm. Wstawiamy do lodówki na mini. 30 min. 

masa 
200 g białej czekolady (u mnie pół na pół biała i mleczna)
3 łyżeczki żelatyny
350 g serka twarogowego
200 ml kremówki
łyżeczka ekstraktu z wanilii
2 łyżki cukru pudru
150 g ciasteczek, jaki lubisz, u mnie z orzechami
1/2 gorzkiej czekolady
2-3 łyżki mleka

Czekoladę mleczna i białą rozpuszczamy w kąpieli wodnej. Żelatynę rozpuszczamy w 3 łyżkach gorącej wody. Ser, śmietanę wanilię i cukier miksujemy, następnie dodajemy czekoladę oraz żelatynę. Na koniec wmieszamy pokruszone ciasteczka. Po wymieszaniu, masę wlewamy na spód. Wstawiamy do lodówki na min 3h a najlepiej na całą noc. 
Polewa: rozpuszczamy czekoladę gorzką w kąpieli wodnej wraz z kilkoma łyżkami mleka tak aby była jedwabista. 

Smacznego!




* przepis pochodzi z książeczki: "moje gotowanie, kolekcja do zbierania: ciasta - Serniki cz2." czerwiec/2011

Serniki dla Miksera - edycja 1.14

niedziela, 16 lutego 2014

Sernik z nutellą


Sernik ten raczej jest tartą serową ....będzie smakował wielbicielom kruchego ciasta i masy serowej...



Składniki

Ciasto

50 g masła

100 g cukru pudru

1 jajko 

150 g jogurtu 

300 g maki 

1 łyżeczka mąki



Z podanych składników zagniatamy ciasto. 1/4 odkładamy na zrobienie wałeczków, resztą wykładamy blaszkę.  


Masa 

500 g sera na serniki lub pół na pół ser biały zmielony plus mascarpone

1/3 szklanki cukru pudru 

2 jajka 

łyżka kaszy manny

1 łyżeczka esencji waniliowej

pół szklanki nutelli



Białka ubijamy na sztywną pianę. Żółtka uciekamy z cukrem i wanilią na puch. Ser ucieramy z nutellą. Mieszamy z żółtkami, następnie dodajemy delikatnie pianę i kasze mannę. Tak przygotowana masę wykładamy na surowy spód. Z pozostałego ciasta formujemy wałeczki i układamy je w kratkę na masie serowej. Pieczemy 45 min w 180 st na termoobiegu. 



Smacznego!




Serniki dla Miksera - edycja 1.14

Sernik na zimno z batonikami


Konkurs dla Miksera trwa ...tak jak i produkcja :) oto sernik na zimno z batonikami, czyli  delikatna pianka na kruchym spodzie z kawałkami czekolady i karmelu....do dzieła

Składniki*

Spód
170 g ciasteczek kawowych lub czekoladowych
100 g roztopionego masła 

Ciasteczka kruszymy, łączymy z masłem. Wykładamy na tortownicy o średnicy 20 cm.  Odstawiamy do lodówki.

Polewa
 2 łyżki masła
2 łyżki brązowego cukru
4 łyżki kremówki
1/2 tabliczki mlecznej czekolady

Masło, cukier topimy na wolnym ogniu, dodajemy dwie łyżki kremówki, mieszamy, aż powstanie karmelowy sos. 
Czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej, dodajemy pozostała śmietankę, mieszamy do powstania sosu. 

Masa 
300 ml kremówki
3 łyżeczki żelatyny
250 g sera zmielonego lub gotowego na serniki
250 g mascarpone lub 500 g gotowego sera sernikowego
8 łyżek cukru pudru 
4 batoniki mars lub snickers lub inne ulubione

Śmietanę ubijamy na sztywno. Żelatynę zalewamy 4 łyżkami wrzątku. Ser ucieramy z cukrem pudrem, następnie dodajemy delikatnie śmietanę. Wlewamy powoli ciepłą żelatynę. Batoniki siekamy i łączymy z masą serową. Całość wykładamy na spód. 
Wygładzamy wierzch, wylewamy sos karmelowy i czekoladowy, robimy esy floresy patyczkiem. Wstawiamy do lodówki ma min. 3 h, a najlepiej na  całą noc. 

Smacznego! 




 





* przepis pochodzi z książeczki: "moje gotowanie, kolekcja do zbierania: ciasta - Serniki cz2." czerwiec/2011
Serniki dla Miksera - edycja 1.14

sobota, 8 lutego 2014

Sernik z białą czekoladą i malinami


Nadchodzący tydzień ogłaszam tygodniem serników :), gdyż biorę udział w konkursie Miksera ...

Pomysł na dzisiejsze ciasto, to połączenie konkursu, ze szczyptą lodów o smaku białej czekolady z malinami, którymi ostatnio zjadałam się, w barze lodowym wytwórni lodów tradycyjnych, oraz dużą dawką Erica Lanlarda, pochodząca z książki "Czekolada".



Składniki: 



1 opakowanie ciasteczek kruchych (ok.150g)

50 g masła stopionego

250 g serka mascarpone

250 g twarogu 

150 g białej czekolady

150 ml śmietanki 36% lub 30%

4 łyżki cukru trzcinowego 

2 łyżeczki esencji waniliowej

4 żółtka

2 białka

2 paczki malin mrożonych ok. 300 g każda

1 galaretka truskawkowa 



Ciasteczka kruszymy, dodajemy masło. Ciastem wypełniamy tortownicę (24)  wyłożoną papierem do pieczenia. Spód pieczemy w 160 st. - termoobieg ok. 12 min. Odstawiamy do ostudzenia.

Twaróg mielimy, lub blendujemy na gładka masę, następnie dodajemy serek mascarpone, ucieraczy dalej. Śmietankę podgrzewamy, na bardzo małym ogniu, uważając, aby się nie zagotowała,  wraz z połamaną czekoladą, aż powstanie jednolity sos. Do masy serowej dodajemy, żółtka, cukier, wanilię, chwilę ucieramy, łączymy dalej  z sosem czekoladowym oraz musem malinowym (rozmrożone maliny, z jednej paczki, blendujemy, przecieramy przez sitko, tak by pozbyć się pestek). Białka ubijamy na sztywno. Delikatnie łączymy z  masą serową. Ciasto przekładamy na spód. Pieczemy ok. 60-70 min w 130 st termoobieg. Po tym czasie sernik pozostawiamy w uchylonym piekarniku na 2h do ostudzenia, następnie wstawiamy na całą noc do lodówki. 

Galaretkę rozpuszczamy w szklance wrzątku, kiedy przestygnie, dodajemy szklankę musu malinowego (druga paczka malin - rozmrożonych, zblenduowanych, przetartych przez sitko). Gdy całość zacznie gęstnieć wylewamy na sernik. Ciasto wyjmujemy z formy, kiedy wierzch z musu malinowego całkowicie stężeje. 


Smacznego!





Serniki dla Miksera - edycja 1.14

czwartek, 17 października 2013

Sernik kajmakowy


Sernik kajmakowy zrobiłam na specjalne zamówienie mojego Barta - maratończyka. W ostatnią niedzielę, biegł pierwszy raz ten dystans. Jestem z Niego bardzo dumna! 
Z tej okazji, prawie, cała rodzina zjechała się kibicować Dudusiowi (żeby nie było to stary koń...:) ...a ponieważ Duduś zażyczył sobie sernik na kruchym spodzie, siostra blogerka musiała go wykonać :).....Połączyłam dwie receptury, z lekką modyfikacją: skorzystałam ze sprawdzonego już przepisu na ciasto kruche (był częścią szarlotki, o której pisałam tutaj), a nadzienie sernikowe podejrzałam u Liski, przepis na jej sernik znajdziecie tutaj.
 

 

Składniki

 Ciasto:

300 g mąki
100 g cukru pudru
150 g zimnego, pokrojonego w kostkę masła
2 żółtka

Z podanych składników zagniatamy ciasto. Wykładamy nim formę do tarty. nakłuwamy i wkładamy do zamrażarki na ok. 15-30 min. Następnie pieczemy 15 min w 180 st. z termoobiegiem.

Nadzienie

380 g kajmaku (puszka gotowego produktu: 150 g zostawiłam na polewę, resztę wykorzystałam do masy serowej)
50 g masła
50 g cukru
1 jajko
2 białka
1 łyżka mąki
500 g sera (trzykrotnie mielony; u mnie zwykły tłusty, biały  ser, który sama mieliłam)

Cukier ucieramy z masłem, następnie dodajemy  kajmak, ucieramy dalej. Do powstałej masy dodajemy stopniowo ser oraz jajko i mąkę. Na koniec ubijamy białka na sztywną pianę i delikatnie dodajemy do nadzienia. Całość wykładamy na podpieczony spód. Wstawiamy do piekarnika 180 st. w termoobiegu na ok. 40 min. Należy kontrolować proces pieczenia, by wierzchnia warstwa za bardzo się nie przypiekła. Liska radzi, aby ciasto przykryć folią pod koniec pieczenia. Studzimy, przy otwartym piekarniku, najlepiej całą noc.

Polewa

150 g kajmaku
2 łyżki masła
płatki migdałów

Kajmak z masłem rozpuszczamy w rondelku. Gdy są grudki - miksujemy blenderm na gładką polewę.

Polewamy ostudzone ciasto, wierzch posypujemy migdałami.  


Smacznego! 










poniedziałek, 15 kwietnia 2013

Sernik amerykański Pani Reni



Sernik amerykański to poezja w czystej postaci :). Poniższy przepis otrzymałam od Pani Reni, za który bardzo dziękuję. Podstawa pochodzi z tego blogu. Pani Renia jest autorką przepysznego sosu malinowego, który równie dobrze pasuje do lodów lub ciasta czekoladowego (przepis znajdziesz tutaj ). Polecam również lekturę o idei pieczenia amerykańskich serników. 


Składniki

spód

paczka ciastek digestive
100g roztopionego masła 

masa serowa 

1 kg tłustego sera sernikowego 
1 szklanka cukru
2 łyżki ekstraktu waniliowego lub laska wanilii
5 jajek

sos malinowy 

250 g mrożonych malin, 
5 łyżeczek cukru,
pół łyżeczki żelatyny rozpuszczonej w niewielkiej ilości gorącej wody 
dwie łyżki konfitur malinowych (opcjonalnie, ja nie miałam :) 

Ciastka kruszymy i łączymy  z roztopionym masłem. Tak przygotowaną masą wykładamy tortownicę.  Ser łączymy z cukrem i wanilią. Jajka dodajemy pojedynczo. Mieszamy aby uzyskać jednolitą masę, kórą wylewamy na przygotowana foremkę ze spodem. Wkładamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 160°C na około 45/50 min. Cytując "z piekarnika": sernik powinien być ścięty tylko na brzegach, w środku powinien pozostać lekko galaretowaty.
Odstawiamy do całkowitego ostygnięcia, a następnie schładzamy w lodówce przez kilka godzin.
Zamrożone maliny podgrzewamy z cukrem, gdy staną się miękkie, dajemy pół łyżeczki żelatyny rozpuszczonej w niewielkiej ilości gorącej wody i dwie łyżki konfitur malinowych. Mieszamy. Zostawiamy do ostudzenia.

Smacznego!






środa, 6 marca 2013

Sernik Nigelli



Składniki

paczka herbatników (200g), ja miałam owsiane
100g masła
pudełko serka mascarpone
łyżka cukru pudru
słoik nutelli



Masło topimy. Ciastka kruszymy. Do herbatników dodajemy ostudzone masło. Masą wykładamy formę do tarty. Odstawiamy do lodówki. Serek mascarpone ucieramy z cukrem, następnie dodajemy nutellę. Krem wykładamy na spód z ciastek. Wstawiamy do lodówki na 1h.

Smacznego!








poniedziałek, 4 marca 2013

Ciasto ucierane z serem



Moja szalona kuzynka Joanna obdarowała mnie w zeszłym roku cudną foremką w kształcie Hello Kitty :), ponieważ od dawna domagała się ciasta w tym kształcie, a ostatnio mnie odwiedziła, nie miałam wyjścia ciasto trzeba było zrobić :).. a że natchnienie pchało to upiekłam jeszcze serduszka :) Szybko i z efektem....


Składniki:

2 szklanki mąki pszennej
20 dag margaryny (ja dałam masło)
szklanka cukru
3 jaja
pół szklanki śmietany
20 dag sera białego
1 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
cukier waniliowy lub wanilia


Ser przepuścić przez maszynkę (z braku maszynki zblendowałam ser:), Ucieramy z masłem. Następnie dodajemy żółtka i cukier i ucieramy dalej. Ciągle mieszając dodajemy mąkę z proszkiem, śmietanę i wanilię. Na koniec dodajemy ubitą na sztywno pianę. Ciasto wylewamy na blaszkę. pieczmy ok 40 min w 180 st. z termoobiegiem 

Smacznego!




* przepis pochodzi z  Zeszytu z przepisami z 1985r, wydany przez KOMITET GOSPODARSTWA DOMOWEGO ZARZĄD GŁÓWNY LIGI KOBIET POLSKICH