Pokazywanie postów oznaczonych etykietą ryby. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą ryby. Pokaż wszystkie posty

poniedziałek, 15 grudnia 2014

Ryba "po grecku"

„Ryba po grecku”, to klasyk na świątecznym stole...:-) przynajmniej w mojej rodzinie....poniższy przepis odbiega od tradycyjnego...raczej jest to ryba w sosie słodko - kwaśnym....zaproponowana przez Aurelię, od razu stała się hitem na świątecznym spotkaniu firmowym….

Składniki

1 kg filetów np. dorsz, sola, pstrąg łososiowy, łosoś
bułka tarta lub zmielone płatki owsiane 
jajko 
sól/pieprz 
cebula
ogórki konserwowe

Sos

6 łyżek octu (u mnie z jabłek)
3 łyżki cukru (ja dodałam tylko jedną)
3 łyżki keczupu (u mnie pikantny) 
1/2 szklanki oleju (u mnie olej kokosowy, roztopiony)
2 szklanki wody 
słoik koncentratu pomidorowego

Filety doprawiamy solą i pieprzem. Smażymy panierując: bułka, jajko, bułka. Odsączamy rybę na ręczniku papierowym. Składniki sosu łączymy w garnku, zagotowujemy. Cebulę kroimy w piórka, ogórki (ok. 4-6 szt.) kroimy w plasterki. Do miski wykładamy: rybę cebulę ogórki, sos, rybę cebulę, ogórki, sos. Całość odstawiamy do ostygnięcia. 

Smacznego! 






poniedziałek, 6 stycznia 2014

Azjatycka sałatka z krewetkami


Ostatnio moje kulinarne upodobania przeniosły się do Azji...uwielbiam tą kuchnię, jest zdrowa, smaczna i bardzo szybka....



Składniki

dla 2 osób 


100 g makaronu sojowego

250g krewetek gotowanych 

garść orzechów arachidowych 

pół cebuli 

pęczek kolendry

chili

2 ząbki czosnku

2 łyżki sosu rybnego

2 łyżki soku z limonki

2 łyżko słodkiego sosu chili

2 łyżki oleju sezamowego



Makaron przygotowujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Przed podaniem tniemy na mniejsze części. Orzechy prażymy i siekamy. Kolendrę myjemy i rwiemy na mniejsze kawałki. Cebulę kroimy w bardzo cienkie piórka. Krewetki rozmrażamy i podsmażamy przed podaniem na maśle z jednym rozdrobnionym czosnkiem - 1 min. Do dużej miski wciskamy ząbek czosnku, dodajemy pozostałe składniki sosu: sos rybny, sok z limonki, sos chili, olej sezamowy oraz posiekane chili. Na to wykładamy pozostałe składniki sałatki i mieszamy. Natychmiast podajemy. 


Smacznego!







sobota, 21 grudnia 2013

Śledzie w oleju


Na prośbę Izy, podaję przepis na śledzie w oleju mojej Mamy. Są bardzo proste, i bardzo dobre...Idealne na stół wigilijny...jak i później, na stół imprezowy, do zagryzania wódeczki :) 



Składniki

Śledzie solone typu matjas

cytryna

cebula

olej/oliwa

pieprz



Śledzie moczymy w zimnej wodzie, min 1h, w zależności od stopnia zasolenia ryby. Potem płuczemy pod zimną wodą, osuszamy i kroimy w plasterki . Cebulę siekamy  w drobna kosteczkę. Umytą cytrynę,  kroimy w plasterki, z których pozbywamy się pestek. W słoiku lub innym naczyniu, miseczce itp. układamy warstwy: śledzie, cebulę cytrynę, pieprz, potem kolejną. Całość zalewamy olejem. Odstawiamy do lodówki.  Gotowe są po min dwóch dniach. 


Smacznego! 



poniedziałek, 21 października 2013

Pizza ...inaczej, czyli placek przekąskowy 1975 :)


Kocham kuchnię włoską, kocham pizze, kocham stare książki kucharskie i stare przepisy... W trakcie lektury "Śniadania", o której pisałam tutaj, a która jest darem od Teściowej mojej Siostry, znalazłam przepis łączący wszystkie moje "miłości": placek przekąskowy....! szybki, łatwy i smaczny....



Składniki



300 g mąki

20 g drożdży

1 jajo

łyżka cukru

sól

pół szklanki mleka

50 g margaryny

gałka muszkatołowa

ketchup

150 g pieczarek

cebula

makrela wędzona 

papryka

ser żółty 



Drożdże i cukier rozprowadzamy w ciepłym mleku. Dodajemy do mąki wraz z jajem. Doprawiamy solą i gałką muszkatołową. Wyrabiamy ciasto i pod koniec dodajemy roztopioną margarynę. Ciasto jest elastyczne i miękkie. Rozwałkowujemy je na placek, przekładamy na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Ciasto smarujemy ketchupem, na to układamy, obraną z ości i skóry, makrelę, podsmażone z cebulą pieczarki, paprykę, oraz starty ser. Całość zapiekamy ok. 20-30 min w 180 st. Podajemy pokrojone w kwadraty. 

Nam najlepiej smakowało z  chutney z mango:)



Smacznego! 






piątek, 19 kwietnia 2013

Orientalny łosoś


Nie dawno przyznałam się, że nie kocham ryb :), co nie oznacza, że jak już jem łososia to tylko w jednej postaci... Łosoś orientalny to pomysł z Jamiego*. (wiem, wiem, że na moim blogu jest wiele jego przepisów, ale jestem ogromną fanką tego Anglika i już :) ...Dania z tych książek robię na chybił trafił: podajemy nr strony lub przepisu i mamy pomysł na obiad...ostatnio wygrał ten ...

Uwaga!: jest to danie w ...30 min..,więc nie przerażamy się ilością składników...to tylko wygląda na skomplikowane działamy  ...:)

Składniki: 

Łosoś

2 cm imbiru
2 ząbki czosnku
1 mała czerwona cebula
pół papryczki chili 
łyżka sosu sojowego 
2 limonki
4 filety z łososia
chińska przyprawa pięciu smaków (jest z knorra)

Imbir obrany, czosnek, cebulę, chili oraz sok z limonek z sosem sojowym blendujemy na rzadki sos, który wylewamy do brytfanki, dodajemy oliwę.  Do naczynia wkładamy łososia skórką do góry. Całość posypujemy przyprawą 5 smaków  i pieprzem. Pieczemy ok. 20 min. Przed podaniem posypujemy posiekana kolendrą.

Sałatka

pęczek kolendry
400 g kiełków fasoli mung 
100g  orzechów nerkowca
płynny miód 
pół papryczki chili
małe, dojrzałe mango
sos sojowy
olej sezamowy 
limonka 

Liście kolendry obieramy i wrzucamy do miski jako bazę sałatki. Łodyżki siekamy  i dodajemy do reszty. Orzechy nerkowca kruszymy i prażymy na złoty kolor. (Jamie dodaje oliwę, ja prażę bez). Na koniec dodajemy miód. Chili siekamy, mango kroimy w kostkę, dodajemy do kolendry razem z fasolą i orzechami. Dressing: sos sojowy, olej sezamowy i sok z  limonki mieszamy. Sosem polewamy sałatkę. Przed podaniem całość łączymy mieszając.

Zupa 

4 dymki
chili
2 ząbki czosnku 
2 cm imbiru
1 łyżeczka przyprawy 5 smaków
3 łyżeczki maki kukurydzianej 
900 ml bulionu z kurczaka (ja rosół gotuję raz w miesiącu i mrożę...potem jest idealny jako dodatek do innych dań zamiast rosołu z kostki..., ps.: chwila prawdy: ja nie gotuję rosołu, najlepszy na świecie  gotuje mój Mąż :)
200 g strączków groszku cukrowego
sos sojowy do smaku 
200 g cienkiego makaronu jajecznego. 

Cebulę siekamy i dusimy na oleju, potem dodajemy posiekane: chili,  czosnek, oraz imbir starty. Do podduszonych warzyw dodajemy łyżeczkę przyprawy 5 smaków oraz 3 łyżeczki mąki kukurydzianej. Robimy "zasmażkę". Po chwili dodajemy bulion, groszek cukrowy. Doprowadzamy do wrzenia. Zmniejszamy ogień, doprawiamy sosem sojowym. Do całości dajemy makaron. Gotujemy chwilę, aby smaki się połączyły, a makaron ugotował i możemy podawać. 
W jednym talerzu zupa, na to łosoś, obok sałatka.

Smacznego!



* "30 minut w kuchni" - Jamie Oliver

wtorek, 2 kwietnia 2013

Łosoś pieczony

Aż wstyd się przyznać, ale nie jestem za dużą fanką ryb :(.....Jedną z niewielu, które jem, jest łosoś. Ten sposób przyrządzania przekazała mi moja siostra. Robię go już długo, bo proste to danie i bardzo dobre...

Składniki

świeży filet z łososia
cytryna
masło
przyprawa do ryb 
folia spożywcza

Surówka z marchewki

marchew
jabłko
por
sól, pieprz, cukier
jogurt naturlany

Rybę myjemy, jeżeli trzeba, dzielimy na porcje, obsypujemy przyprawą  Cytrynę parzymy, kroimy w plasterki. Na foli wykładamy łososia, dalej kładziemy plasterek masła i cytrynę. Całość zawijamy w paczuszki, które pieczemy w piekarniku maksymalnie 20 min. Podajemy  z ryżem i surówką z selera (przepis jest tutaj) lub marchewki (marchew i jabłko trzemy na tarce o grubych oczkach,  por kroimy drobno, całość mieszamy doprawiając jogurtem i przyprawami).

Smacznego!




Łososie do boju!

sobota, 29 grudnia 2012

Rolada łososiowa

Pomysł na roladę podsunęła Ewa :), ja mój nieco zmodyfikowałam.
Pyszna na śniadanie, kolację, lub jako osobne danie podczas przejęcia.
Szybka i łatwa w przygotowaniu. 

Składniki:
pół paczki świeżego szpinaku (może być mrożony)
2 jajka, może być samo białko lub żółtka
opakowanie serka Tartare o smaku chrzanu (smaki serka wybieramy wg upodobania, można wymieszać różne, rodzaje np. śmietankowy z ziołowym)
opakowanie łososia wędzonego
przyprawy: sól, pieprz, czosnek, papryka, gałka muszkatołowa



Szpinak dusimy do miękkości, doprawiamy  przyprawami. Jajka rozbijamy, dodajemy odciśnięty z płynów szpinak. Blaszkę do pieczenia wykładamy pergaminem, na nim rozprowadzamy cienką warstwą masę szpinakowo-jajeczną, którą pieczemy ok. 15 min w  piekarniku rozgrzanym do 180st. 

Upieczony blat ciasta, jeszcze lekko ciepły (ułatwia to zawijanie) smarujemy serkiem, na to kładziemy łososia, całość zwijamy w roladę, którą owijamy folią i odstawiamy na min  3 h do lodówki. 

Smacznego!