Pokazywanie postów oznaczonych etykietą śniadania. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą śniadania. Pokaż wszystkie posty

sobota, 3 stycznia 2015

Bułeczki z mięsem

To pierwszy wpis w tym roku, więc, Wszystkim ślę najlepszego i smacznego w 2015! Dlatego też przedstawiam przepis na pyszne bułeczki z farszem mięsnym. Są idealne jako danie karnawałowe, mogą być podane na ciepło, lub zimno. Dobre, jako przekąska, dodatek do dania głównego lub do zabrania do pracy, na wycieczkę, piknik, jako alternatywa zwykłej kanapki. Robi się łatwo i szybko, tylko czasu wyrastania nie można skrócić...na moich domówkach robią furorę....polecam 

Składniki

Ciasto

3 1/2 szklanki mąki
1 szklanka ciepłej wody
paczka suszonych drożdży (7-9g)
1/3 szklanki oleju 
1 łyżeczka soli
1 jajko
tymianek suszony i odrobina mleka do posypania bułeczek 

Nadzienie 

300 g mięsa mielonego
cebula
0,5 szklanki pomidorów z puszki, przecieru własnej roboty lub obrane ze skórki pomidory 
100 g żółtego sera (u mnie cheddar wraz z parmezanem, może być dowolny) 
1 szklanka bulionu 
łyżka oleju
sól, pieprz, ząbek czosnku, tymianek suszony , szczypta cukru

Cebulę drobno siekamy, szklimy na oleju wraz z odrobiną cukru. Dodajemy mięso, smażmy doprawiając solą i pieprzem oraz czosnkiem. (nie za dużo gdyż, bulion i ser są słone, ostateczne doprawienie pozostawiamy na sam koniec) . Dodajemy bulion i pomidory. Dusimy wraz ze startym, na drobnej tarce, serem aż się rozpuści i połowa bulionu odparuje, a farsz będzie gęsty. Ok 30 - 40 min. 
Na sam koniec doprawiamy i posypujemy tymiankiem. Odstawiamy do ostygnięcia.

W dużej misce łączymy mąkę, suche drożdże i sól. Po wymieszaniu dodajemy ciepłą wodę, olej i jajko. Całość łączymy, wyrabiamy, aż ciasto będzie elastyczne. (mikserem ok. 10 min) Ciasto przykrywamy ściereczką, odstawiamy do wyrośnięcia na ok. 30 min. 

Po tym czasie dzielimy na równe porcje, u mnie 12 szt. Z każdej części formujemy kuleczki, które rozpłaszczamy  dłoni. Taki placuszek faszerujemy nadzieniem, zlepiamy i formułujemy bułeczkę. Zlepieniem do dołu wykładamy na blaszkę, z papierem do pieczenia. Każdą bułeczkę smarujemy roztrzepanym jajkiem lub mlekiem i posypujemy tymiankiem. Odstawiamy, pod przykryciem do ponownego wyrośnięcia, na ok. 20 - 30 min. Pieczemy ok. 20 min w 180 st. z termoobigeiem lub aż będą złote. 

Smacznego! 










 

niedziela, 3 sierpnia 2014

Domowy twarożek


Zrobione samodzielnie to jest coś! smakuje wybornie, wiemy, że nie ma żadnych "specjalnych" dodatków  zaczynających się od E....czasami niczego, prócz chęci nie trzeba by uraczyć się np. domowym twarożkiem....czary dzieją się same....Pomysł pochodzi z książki znanej  blogerki, pisarki, kucharki i prezenterki Rachel Khoo, polecam jej stronę , i książki...do wyrobu twarożku potrzebne jest mleko niepasteryzowane i nie UHT. Moje kupiłam w mlekomacie, mapę mlekomatów można zleźć na stronie



Składniki



2 l mleka organicznego

120 g jogurtu probiotycznego lub z żywymi kulturami bakterii, naturalnego 

6 łyżek cytryny

2, 3 łyżki śmietanki 

sól



Mleko przelewamy do garnka, nastawiamy na średni ogień, podgrzewamy ok. 20 min, aż przy ściance pojawią się małe bąbelki. Odstawiamy na kilka minut, aby mleko przestygło. Następnie dodajemy jogurt i sok z cytryny, mieszamy, odstawiamy na 10 min, po tym czasie doprowadzamy do wrzenia. Kiedy twaróg oddzieli się od serwatki zestawimy z ognia. Durszlak wykładamy gazą. Odcedzamy twaróg. Zawiązujemy rogi, odciskami serwatkę. Ser zawieszamy na drewnianej łyżce nad miską, tak, aby nie dotykał ścianek. Wstawiamy do lodówki na min 0,5h, najlepiej na całą noc. Ser jest zwarty, można go kroić w plastry. Zrobiłam wersje grani, rozdrabniając go z kilkom łyżkami  śmietanki ze szczyptą soli. Podaję na słodko: na toście z owocami i syropem klonowym bądź miodem lub na słono ze szczypiorkiem, rzodkiewką i pomidorami. 



Smacznego! 





piątek, 2 maja 2014

Dżem z rabarbaru


Sezonowo występujący rabarbar, jest idealnym dodatkiem do ciast i deserów, dlatego też postanowiłam część, pokrojonego w kostki, zamrozić, oraz wykonać dżem... co prawda nigdy nie jadłam wcześniej o takim smaku, ale wydawał mi się to dobry pomysł i udało się! dżem jest aromatyczny,  słodki, o idealnej konsystencji, polecam..

  
Składniki 



2kg rabarbaru

2 szklanki cukru (można dać mniej, wg uznania)



Rabarbar myjemy, część obieramy, pozostałe dokładnie myjemy (niedobrane kawałki pozwolą na zachowanie, pięknego, bladoróżowego  koloru). Wszystko kroimy w kostkę. Zasypujemy cukrem w garnku, w którym będziemy smażyć. Odstawiamy na ok. 20 min.. Następnie smażymy, aż dżem będzie gęstnieć, a owoce się rozpadną. Pamiętajmy o mieszaniu i zbieraniu białej piany podczas gotowania Gotowy, gorący dżem przekładamy do umytych, wyparzonych słoików. Zakręcamy, odstawiamy do góry dnem i przykrywamy ściereczką, aż do wystygnięcia. 



Smacznego!







czwartek, 17 kwietnia 2014

Pieczona biała kiełbasa


Biała kiełbasa wzbudza wiele emocji: jedni się zajadają, inni nienawidzą. Lubię okazjonalnie, pieczoną, najlepsza robi Halinka - oczywiście :)...ale ponieważ nie chce zdradzić swojego sekretu, to rozpoczęłam poszukiwania i oto trafiłam tutaj ...zdecydowanie to moje smaki i połączenia...polecam...



Składniki


biała, surowa kiełbasa 

1-2 łyżki oleju 

2-3 jabłka

garść żurawiny

cebula 

2 łyżki musztardy

pieprz

kilka gałązek rozmarynu świeżego  lub łyżeczka  suszonego 



Kiełbasę nakłuwamy, jabłka kroimy w kostkę, cebulę w piórka. W naczyniu żaroodpornym mieszamy: jabłka, żurawinę oraz cebulę oraz musztardę, olej, pieprz i rozmaryn. Na tak przygotowany spód wykładamy kiełbasę. Pieczemy ok. 40 min. 



Smacznego!



wtorek, 15 października 2013

Pasztet



Dostałam dziś "uwagę do dzienniczka" blogowego....:), że mało wpisów, że się lenię...Postawiona "do pionu" spieszę z nowym/starym przepisem....na pasztet...jak zwykle prosty w wykonaniu i  pyszny :)

Przepis pochodzi z kolejnej, zdobycznej książki, o wdzięcznym tytule "Śniadania”, autorstwa Kazimiery Pyszkowskiej  z 1975r, wydawnictwo WATRA. 
          Propozycji śniadaniowych w tej, skromnie wyglądającej, książeczce jest wiele, np  zestawy śniadaniowe na jesień: zupa mleczna z dynią, pieczywo ciemne, masło, pasztet, owoce lub pieczywo jasne i ciemne, masło, kiełbasa podsmażana z pomidorami, kawa mleczna lub zupa mleczna ze śmietaną, pieczywo jasne, masło, dżem, owoce lub zupa z marchwi na mleku, pieczywo, masło, ryba po grecku, herbata…pychota prawda? 
          Znajdziemy tu również przepis na mleko herbaciane, mleko pomidorowe. Gdyby ktoś był zianteresowany podeślę chetnie, czekam na zainteresowanych.
         Autorka podaje, także gotowe zestawy na uroczyste śniadania, z podziałem na pory roku i święta: np:  parówki zapiekane ze śliwkami i boczkiem, pieczywo, chrzan, budyń z kalafiorów z masłem, pieczeń wołowa na dziko, ziemniaki, sałatka z czerwonej kapusty, jabłka pieczone z konfiturą (mniam), kawa, herbata, ciastka kruche....i jak tu nie wydać uroczystego, proszonego śniadania :) Ktoś chętny? .... 
I jeszcze jedno: książka nie ma zdjęć, za to, cudowne i zabawne ilustracje autorstwa Gwidona Miklaszewskiego. 



  



Szukajcie takich książek u Mam, Babć i Cioć...to skarby:) 

Składniki:

300 g wieprzowiny (u mnie szynka)
300 g wołowiny (kupiłam taka na gulasz)
400 g podgardla wieprzowego (u mnie łopatka)
1 cebula
kilka suszonych grzybów lub 100 g pieczarek
250g wątróbki 
2 bułki pszenne
2 jaja
sól, pieprz, gałka muszkatołowa

Mięso myjemy, wkładamy do garnka wraz z obrana cebulą i grzybami. Całość zalewamy zimną wodą. Powoli dusimy do miękkości. Na 10 - 15 min przed końcem duszenia, do mięsa dodajemy oczyszczoną i pokrojoną wątróbkę. (dusiłam tylko 5 min). Wyjmujemy mięso do studzenia, a w wywarze moczymy bułki. Następnie mięso mielimy trzykrotnie wraz z grzybami i cebulą oraz namoczona bułką. Do masy dodajemy jaja, przyprawy. Całość dokładnie wyrabiamy (rękoma:).  Masę przekładamy do wysmarowanej tłuszczem formy i pieczemy w 180 st., ok. 30-40 min. Pilnujemy, aby pasztet nam się nie wysuszył.  Autorka radzi, aby pasztet, ułożyć w słoikach i gotować 1,5h. jak weki.

Smacznego!




środa, 2 października 2013

Mufiny pomarańczowe


Mufiny pomarańczowe po pierwsze: idealne do dżemu , po drugie: same weszły w ręce, gdy przeglądałam wczoraj książkę Nigelli Lawson* (kocham Ją! nie wstydzę się tego wyznać  :) po trzecie: banalnie proste, ich zrobienie zajęło mi nie więcej niż 15 min., poza tym dobre nie tylko na śniadanie (tak jak sugeruje Bogini gotowania), ale również na popołudniową herbatkę w miłym towarzystwie ...

Składniki

75 g stopionego masła/margaryny
100 ml mleka
100 ml soku z pomarańczy świeżo wyciśniętego
 jajko 

250 g mąki
25 g mielonych migdałów
skórka  z pomarańczy
2 łyżeczki proszku dopieczenia
1/2 łyżeczki sody
75g cukru (opcjonalnie, ja nie dodałam, dżem i tak jest bardzo słodki)

Zgodnie z zasadą  robienia mufinów: osobno mieszamy suche składniki i osobno płynne. Na koniec łączymy, niebyt dokładnie, tak aby były grudki - to wtedy babeczki są najlepsze. Do blaszki, wyłożonej papilotkami nakładamy równe porcje ciasta. (mi wyszło 10 szt., choć Nigella pisała o 12 - pewnie mam większa blaszkę). Pieczemy, w rozgrzanym piekarniku, ok. 20 min - 180 st.  Podajemy jeszcze ciepłe z dżemem, konfiturą lub marmoladą....najlepiej własnej roboty :)

Smacznego!







* "Nigella Gryzie" Wydawnictwo FILO, 2006r - st. 2
 

sobota, 31 sierpnia 2013

Racuchy z jabłkami


Karton z maślanką kuje w oczy w lodówce, czas przydatności się kończy...muszę  ją spożytkować natychmiast :) ...zrobię racuchy...na śniadanie, tak na słodko jak jedzą południowcy. Szukając przepisu, przeglądałam moją PIERWSZĄ książkę kucharską: "Kuchnia Polska", cudo od mojej Mamy. 



Składniki
500ml maślanki
300 g mąki
2 jajka 
1 łyżeczka proszku do pieczenia
2 starte jabłka 

Mąkę, jajka i maślankę mieszamy, dodajemy proszek do pieczenia oraz starte jabłka. Całość musi być gęsta jak śmietana. Racuchy smażymy na rozgrzanej patelni powoli, aby puszyste wnętrze nie było surowe. Odkładamy na ogrzany talerz (stawiam talerz na garnku z parującą wodą:).

Do podania
jogurt
cukier puder
owoce (maliny, borówki, brzoskwinie itp)
dżem wiśniowy (najlepszy z własnej produkcji...u mnie od Mamy i Teścia - to mistrzowie przetworów)
syrop klonowy 

Smacznego! 



niedziela, 30 czerwca 2013

Miejskie śniadanie

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Zazwyczaj niedzielne poranki są czasem na delektowanie i długie celebrowanie tego posiłku, wtedy robię gofry (przepis jest tutaj) lub jajka na wiele sposobów (jeden z przepisów jest tutaj). Na co dzień jednak, muszę mieć coś szybkiego, innego niż ser czy wędlina,  dlatego proponuję pasty. Nazwy pochodzą od miejsc, które kojarzą mi się z ich smakiem- pierwszą jadłam w Krakowie, drugą zaserwowała mi Hiszpanka - Asturianka. Obie ekspresowe, tanie i niezwykle ekonomiczne :)

Pasta Krakowska 

kostka twarogu
puszka ryby w pomidorach (np.szprotki, makrela)
łyżka ketchupu
sól/pieprz 
cebula (opcjonalnie)

Całość mieszamy, smarujemy kromki chleba i zajadamy ze smakiem




Pasta z  Gijón (czytaj "Chichon")

4 - 6 szt. paluszków surimi
1-2 jajka ugotowane na twardo
majonez

Całość miksujemy w blenderze i gotowe. 



Smacznego!

niedziela, 5 maja 2013

Jaja faszerowane

Ostatni dzień majowego weekendu, pogoda wymarzona na śniadanie na świeżym powietrzu:
tosty pełnoziarniste, koktajl z truskawek i jaja faszerowane. Dzień dobry :)
 
Składniki:

2-3 jajka
łyżka masła
łyżka posiekanej pietruszki lub koperku
sól i pieprz
łyżka bułki tartej 

Jaja gotujemy na twardo. Przecinamy na pół. Wyjmując środek, staramy się nie uszkodzić skorupek, będą nam służyły za miseczki. Jaja, zieleninę masło i przyprawy blendujemy. Całość wykładamy do skorupek.  Tak przygotowane oprószamy bułką tartą i smażymy na maśle (skorupką do góry), aż się zarumienią. Podajemy na ciepło. 

Smacznego! 





poniedziałek, 29 kwietnia 2013

Scones - słodkie bułeczki prosto z Wysp



Lubię podróżować, poznawać nowe miejsca, smakować nową kuchnię. Jakiś czas temu byłam na Wyspach, w Szkocji, która urzekła mnie klimatem, :), miłymi ludźmi, architekturą (w poprzednim życiu musiałam tam mieszkać, bo kocham wszystko co z Wysp :)...Było: śniadanie angielskie, fish and chips, haggis oraz scones.   Scones to słodkie bułeczko  - ciasteczka, które je się na śniadanie lub do popołudniowej herbaty. Scones należny przekroić, posmarować masłem i dżemem lub śmietana i dżemem. Złożyć razem i jeść jak kanapkę - taką otrzymałam instrukcję :)...Jedno ze śniadań, ze scones w roli głównej, jadłam w kawiarni, w której Kate poznała Williama ...:), a dziś ich druga rocznica ślubu, więc  na Ich cześć  przepis na scones :)






Przepis znaleziony tutaj

Składniki 

260 g mąki pszennej
50 g cukru
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki sody
1/4 łyżeczki soli
113 g masła, zimne i pocięte na kawałki
180 ml maślanki



Mąkę mieszamy z cukrem, proszkiem do pieczenia, sodą i solą. Zimne masło, pokrojone w drobną kostkę dodajemy do sypkich składników. Rozrabiamy nożem. Dodajemy maślankę. Wyrabiamy, nie za długo, tak aby składniki się połączyły. Ciasto formujemy w okrągły blat  i wycinamy bułeczki. Wykładamy na pergaminie, smarujemy mlekiem, pieczemy w 180st. aż będą złote. Moje wyszły buły a nie bułeczki, bo wzięłam za dużą szklankę i nie przewidziałam, że tak urosną :)...no cóż błąd nowicjusza, następne będą mniejsze...



Smacznego!









czwartek, 14 marca 2013

Gofry

Gofry kojarzą mi się z wakacjami nad Bałtykiem. Wieczornym spacerem plażą, zachodami słońca ... Więc ("nie zaczynaj zdania od więc"...komu nie mówiła tak polonistka? :))...to inaczej, Skoro zima trwa, a wszyscy tęsknią za wiosną i latem, no i w środku tygodnia, też można zjeść leniwe śniadanie ...proponuję letnie i pachnące gofry ...podana poniżej porcja starczy na kilkanaście porcji...




Składniki:

1/2 l mleka
100 g masła
2 jajka
300 g mąki
4 łyżki cukru pudru
szczypta soli
15 g proszku do pieczenia

Dodatki:

dżem
cukier puder
owoce
bita śmietana
serek mascarpone
syrop klonowy i co tam sobie kto wymarzy :)

Masło topimy, pozostawiamy do przestudzenia. Wszystkie składniki łączymy w jednolitą masę, na koniec dodajemy masło. Smażymy/pieczemy gofry. Najlepsze są ciepłe.

Smacznego!







piątek, 4 stycznia 2013

BLINY


Bliny to przysmak mojego dzieciństwa. Jadaliśmy je u Babci Wandy na niedzielne śniadanie. 
Obecnie robione od święta :) Bardzo, bardzo dietetyczne :-) 
Podajemy je ze śmietaną i masłem lub z jajkiem smażonym i bekonem....

Składniki:

1l maślanki
0,5 kostki drożdży
mąka (najlepiej taka do wypieków drożdżowych)
1 łyżeczka sody 
1 1/2 łyżeczka soli
2 średnie ziemniaki

Całość przyrządzamy w wysokim garnku lub misce. Drożdże rozrabiamy ze szklanką maślanki, potem dodajemy mąkę i maślankę, tak aby ciasto było gęste jak śmietana. Wyrabiamy, drewniana łyżką, do czasu aż pojawią się pęcherzyki. Ciasto odstawiamy do wyrośnięcia przynajmniej na 3 h, a najlepiej na cała noc. Do wyrośniętego ciasta dodajemy 2 starte ziemniaki oraz sodę i sól rozpuszczone w 2 łyżkach letniej wody. Całość ponownie wyrabiamy i dostawimy na ok. 1h. Bliny smażymy po kilka minut z każdej strony pod przykryciem. Podajemy od razu.

Smacznego!








sobota, 29 grudnia 2012

Rolada łososiowa

Pomysł na roladę podsunęła Ewa :), ja mój nieco zmodyfikowałam.
Pyszna na śniadanie, kolację, lub jako osobne danie podczas przejęcia.
Szybka i łatwa w przygotowaniu. 

Składniki:
pół paczki świeżego szpinaku (może być mrożony)
2 jajka, może być samo białko lub żółtka
opakowanie serka Tartare o smaku chrzanu (smaki serka wybieramy wg upodobania, można wymieszać różne, rodzaje np. śmietankowy z ziołowym)
opakowanie łososia wędzonego
przyprawy: sól, pieprz, czosnek, papryka, gałka muszkatołowa



Szpinak dusimy do miękkości, doprawiamy  przyprawami. Jajka rozbijamy, dodajemy odciśnięty z płynów szpinak. Blaszkę do pieczenia wykładamy pergaminem, na nim rozprowadzamy cienką warstwą masę szpinakowo-jajeczną, którą pieczemy ok. 15 min w  piekarniku rozgrzanym do 180st. 

Upieczony blat ciasta, jeszcze lekko ciepły (ułatwia to zawijanie) smarujemy serkiem, na to kładziemy łososia, całość zwijamy w roladę, którą owijamy folią i odstawiamy na min  3 h do lodówki. 

Smacznego!