Pokazywanie postów oznaczonych etykietą rabarbar. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą rabarbar. Pokaż wszystkie posty

wtorek, 27 maja 2014

Tarta z rabarbarem i mascarpone





Rabarbarowe szaleństwo trwa! Kolejna tarta, tym razem z mascarpone. Receptura znaleziona tutaj, Można wykonać jedną dużą tartę lub kilka małych. Również możemy zmienić rodzaj owoców. Całość jest delikatna, rozpływająca się w ustach.


Składniki



Ciasto



300 g mąki pszennej

4 łyżeczki cukru pudru

2 opakowania cukru waniliowego (po ok 15-20 g)

szczypta soli

160 g zimnego masła

2 żółtka średniej wielkości

6-8 łyżek lodowatej wody 



Mieszamy mąkę z cukrami i solą, dodajemy masło i drobno je siekamy. Dodajemy żółtka i ewentualnie wodę, zagniatamy elastyczne ciasto. Dzielimy na dwie nierówne, części.  Rozwałkowujemy większą część, wykładamy nią formę do tarty i nakłuwamy widelcem. Wstawiamy do lodówki na ok. 20 min. Drugą część wkładamy do zamrażalnika. Następnie  podpiekamy w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez

15 minut.



Nadzienie 



400 g drobno pokrojonego rabarbaru

1/2 szklanki cukru

250 g sera mascarpone

2 jajka

2 łyżki mąki ziemniaczanej

łyżeczka esencji waniliowej



Lekko ubijamy jajka z cukrem, wanilią i mąką ziemniaczaną, dodajemy mascarpone mieszamy, aż całość będzie gładka, bez grudek, na koniec dodajemy rabarbar. Masę wylewamy na podpieczony spód a na wierzch ścieramy ciasto z zamrażalnika na tarce o grubych oczkach. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 stopni około 40 - 50 minut. Podajemy schłodzone -nadzienie powinno stężeć. 



Smacznego!





piątek, 2 maja 2014

Dżem z rabarbaru


Sezonowo występujący rabarbar, jest idealnym dodatkiem do ciast i deserów, dlatego też postanowiłam część, pokrojonego w kostki, zamrozić, oraz wykonać dżem... co prawda nigdy nie jadłam wcześniej o takim smaku, ale wydawał mi się to dobry pomysł i udało się! dżem jest aromatyczny,  słodki, o idealnej konsystencji, polecam..

  
Składniki 



2kg rabarbaru

2 szklanki cukru (można dać mniej, wg uznania)



Rabarbar myjemy, część obieramy, pozostałe dokładnie myjemy (niedobrane kawałki pozwolą na zachowanie, pięknego, bladoróżowego  koloru). Wszystko kroimy w kostkę. Zasypujemy cukrem w garnku, w którym będziemy smażyć. Odstawiamy na ok. 20 min.. Następnie smażymy, aż dżem będzie gęstnieć, a owoce się rozpadną. Pamiętajmy o mieszaniu i zbieraniu białej piany podczas gotowania Gotowy, gorący dżem przekładamy do umytych, wyparzonych słoików. Zakręcamy, odstawiamy do góry dnem i przykrywamy ściereczką, aż do wystygnięcia. 



Smacznego!







Tarta z rabarbarem i marcepanem


Rabarbarowe szaleństwo trwa :) ..przed świętami zakupiłam hurtową ilość marcepana, to teraz trzeba coś z tym zrobić...przeszukałam Internety i oto jest! przepis na tatrę marzenie (oryginał jest tutaj) ...wyszła super...kruche ciasto, cierpko-kwaśny rabarbar oraz słodka, marcepanowa "kołderka" mało pracy duuuużo przyjemności.



Składniki



0,5 kg rabarbaru

2 lub 3 łyżki cukru 



kruchy spód



235g mąki pszennej

50 g maki krupczatki 

85g cukru pudru

125g masła (zimne, pokrojone w kosteczkę)

1 jajko



"kołderka" marcepanowa



300 g marcepana do ciasta

1 jajko

1 białko



Rabarbar obieramy, kroimy w kostkę, zasypujemy cukrem - odstawiamy.

Wszystkie składniki na kruchy spód łączymy: ja najpierw siekam nożem, a na koniec szybko zagniatam. Ciastem wylepiamy formę do tarty lub dno tortownicy (śr24) i wstawimy do zamrażalnika na 35min. Następnie pieczemy 15-10  min w 180 st. (u mnie  z termoobiegiem)

Marcepan kroimy w kostkę, ucieramy z jajkiem, na koniec, ręcznie, łopatką lub łyżką,  łączymy z ubitym białkiem. 

Na wystudzony spód wykładamy: osączone owoce, na to masę marcepanową. Pieczemy w 180 st. przez ok. 15-120 min aż się zarumieni. 



Smacznego!






sobota, 26 kwietnia 2014

Drożdżówki z rabarbarem i marcepanem


Czas kiedy pojawiają się sezonowe przysmaki powoduje, że wpadam w "rutynę", czyli jem jeden rodzaj warzyw i owoców,  do czasu zakończenia zbiorów, póki na półkach nie pojawią się kolejne sezonowe "cudeńka".  Obecnie na targowych straganach królują rabarbar i szparagi...Poniżej przepis na  najbardziej klasyczne połączenie: rabarbar i ciasto drożdżowe. Według tej receptury można przygotować bułeczki z dżemem, serem lub innymi owocami…co tylko nam się zamarzy..


Składniki



450 g mąki (plus mąka do "podsypania")

100 g cukru

100g masła

2 jaja

250 ml mleka

25g drożdży

szczypta soli



0,5kg rabarbaru

3 łyżki cukru 

100 g marcepana (opcjonalnie)



Przygotowujemy rozczyn: kruszymy drożdże, mieszamy z łyżką cukru i trzema łyżkami ciepłego mleka. Pozostawiamy do wyrośnięcia ok. 30 min. Jajka ucieramy z cukrem. Do przesianej mąki dodajemy rozczyn, mleko, oraz masę jajeczną i sól. Zarabiamy ciasto. Gdy składniki się połączą dodajemy stopniowo roztopione, ciepłe masło. Wyrabiamy tak długo, aż stanie się pulchne, gładkie i lśniące i zacznie odstawać od ręki. (najpierw ciasto wyrabiam mikserem, by na końcu rozpocząć ugniatanie rękoma, wówczas posypuję mąkę, do czasu gdy ciasto się nie klei). Gotowe ciasto odstawiamy do wyrośnięcia, na ok. 1h. Rabarbar obieramy, kroimy w drobną kostkę, zasypujemy cukrem, odstawiamy na 15min. Odcedzamy z soku. wyrośnięte ciasto rozwałkowujemy na placek o kształcie prostokąta, smarujemy nadzieniem (rabarbar plus kawałki marcepana), zawijamy w rulon. Kroimy na kawałki i wykładamy na blaszkę do pieczenia. Odstawiamy do wyrośnięcia na min. 10-15 min. Pieczemy ok. 15-30 min w 170st na termoobiegu. Ostudzone drożdżówki możemy polukrować lub posypać cukrem pudrem 



Smacznego!