Pokazywanie postów oznaczonych etykietą desery. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą desery. Pokaż wszystkie posty

wtorek, 6 stycznia 2015

Zdrowa szarlotka

Nowy rok to czas, kiedy myślimy o zmianach, planujemy, że od dziś nie jemy słodyczy, odchudzamy się lub rzucamy palenie....Moc sprawcza postanowień rozpływa się z się chwilą po wypowiedzeniu lub wypiciu lampki szampana ...zazwyczaj!...Dlatego u mnie, w tym roku, żadnych postanowień! ...najlepiej zacząć zmiany powolutku i to w środku miesiąca, niech to będzie np. 19 stycznia...trzymam kciuki za tych co postanowili i działają! Przy tej okazji wrzucam przepis na ulubione ciasto - szarlotkę...Niech postanowienia noworoczne będą miały słodki smak ...:-) Recepturę podaję w dwóch wersjach: "tardycyjna", szczególnie polecana matkom karmiącym :-), druga zaś, to zmodyfikowana przez zemnie, "odchudzona" wersja pierwszej...;-)


Szarlotka "tradycyjna"

2 szklanki mąki
1,5 szklanki cukru (uważam, że połowa wystarczy)
2 szklanki kaszy manny 
4  łyżeczki proszku do pieczenia 
1 kostka masła (200g)
2 kg jabłek 
2 -3 łyżeczki cynamonu (ilość wg uznania) 

Suche składniki na cisto mieszamy. Dzielimy na trzy części. Jabłka obieramy, rozdrabniamy na tarce o dużych oczkach, doprawiamy cynamonem. Dzielimy na dwie porcje. Tortownicę (o średnicy 26), smarujemy masłem i wysypujemy bułka tartą. Do tak przygotowanej blachy wsypujemy kolejno: część suchych składników, jabłka, suche składniki, jabłka i suche składniki. Na wierzch ścieramy kostkę masła. Pieczemy ok. 1,5h w 160, 170 st. Możemy podawać na ciepło z kulka lodów waniliowych. 

Szarlotka fit 

1 szklanka mielonych płatków owsianych
3/4 szklanki mielonej kaszy jaglanej 
1/4szklanka mielonych migdałów
2 łyżeczki proszku do pieczenia 
Ok. 0,5szklanki brązowego cukru, proponuję, dosypać tylko połowę z tego
100 g oleju kokosowego 
1 kg jabłek plus cynamon - ilość wg uznania 

Tak samo jak poprzednio: mieszamy suche składniki. Starte jabłka łączymy z cynamonem.  Do tortownicy (średnica 24 lub 20) wysmarowanej olejem kokosowym i wysypanej mielonymi płatkami, wykładamy porcję suchych składników, na to jabłka, suche składniki, jabłka i suche składniki. Na wierzch rozdzielamy oleje kokosowy. Całość zapiekamy ok. 1,5h w 160, 170 st z termoobiegiem. Ta wersja szarlotki to idealna  opcja drugiego śniadania lub podwieczorku podana z jogurtem naturalnym. 

Smacznego!







Niskokaloryczny styczeń Niskokaloryczny styczeń

niedziela, 4 stycznia 2015

Sernik z rosą

Sernik z rosą to dla mnie słodkie odkrycie roku 2014....delikatny, śmietankowy, puszysty, po prostu idealny...Przepis otrzymany od Małgorzaty. I najważniejsze wykonuje się go ekspresowo...

Składniki

ciasto


     2 szklanki mąki
     1/2 szklanki cukru
     2 żółtka
     1 jajko 
     2 łyżeczki proszku do pieczenia
     1/2 kostki miękkiej margaryny
      masa serowa

1 kg twarogu półtłustego w kostkach lub w wiaderku

     1 szklanka cukru
     1/2 szklanki oleju
     2 szklanki mleka 
     budyń śmietankowy bez cukru (35g)
     2 jajka 
     4 żółtka

      rosa

6 białek
1 szklanka cukru

Składniki na ciasto zagniatamy i odkładamy do lodówki na 30 min lub na 10 min do zamrażalnika. 
Twaróg mielimy dwukrotnie, chyba, że używamy gotowego – tak jak ja. Wszystkie składniki na masę serową miksujemy. Masa jest dość rzadka. 
Blachę (25x36 cm),wyłożoną papierem do pieczenia, wylepiamy ciastem, jak jest mocno zmrożone można je zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Na ciasto wylewamy masę serową. Wstawiamy do piekarnika i pieczemy - sam sernik bez piany - 1 godzinę w 180 st. termoobieg. 10 min przed końcem czasu pieczenia, ubijamy białka z odrobiną soli na sztywna pianę, następnie dodajemy cukier i ubijamy, aż powstanie beza. Po koniec pieczenia wykładamy na rumiany już ser pianę z białek i pieczemy ok.10-15, aż piana się zarumieni. 
Po upieczeniu ciasto studzimy przy lekko uchylonym piekarniku, najlepiej całą noc. Podczas stygnięcia zacznie tworzyć się rosa. Sernik przechowujemy w lodówce.


Smacznego!



niedziela, 14 września 2014

Muffiny z białą czekoladą i brzoskwiniami


Proste i szybkie, jak to muffiny....mieszamy, wlewamy do formy 20 min i gotowe... do dzieła! 



Składniki



300 g mąki

2 łyżeczki proszku do pieczenia

1 jajko 

150 g cukru 

1 łyżeczka esencji waniliowej

225 mil mleka

50 g masła stopionego i wystudzonego

100g brzoskwiń świeżych lub z puszki, pokrojonych w kostkę 

125 g białej czekolady, posiekanej w małe kawałeczki



Mąkę, proszek mieszamy. W drugiej misce ucieramy jajka z cukrem, następnie dodajemy wanilię, mleko oraz masło. Mieszamy. Mokre składniki łączymy  z suchymi, na koniec dosypując brzoskwinie i czekoladę, mieszamy.  Ciasto rozkładamy do foremki. Pieczemy ok. 25 min lub dłużej, do tzw. "suchego patyczka" w 160 st termoobieg. 



Smacznego!








Ciasta bez miksera

Czekoladowe finansjerki

I po wakacjach....wróciłam z wojaży....na przywitanie i miłe spotkanie, w babskim gronie, wspominanie i plotkowanie, zabrałam malutkie ciasteczka, u mnie w formie babeczek...idealne do mocnej kawy, delikatne, niezbyt słodkie, rozpływające się w ustach...Kto spróbuje ten będzie wypiekał często... dodatkowo: szybkie i tanie ;-)

Składniki

40 g gorzkiej czekolady 
75 g miękkiego masła
50 g mielonych migdałów
125 g cukru pudru 
40 g mąki pszennej 
4 białka 

Na parze topimy czekoladę z masłem. Do ostudzonej masy dodajemy migdały, cukier oraz mąkę. Całość mieszamy. Białka ubijamy na sztywną pianę. Łączymy delikatnie z ciastem. Tak przygotowane, rozkładamy do foremek, korzystałam z foremki sylikonowej, wyszło ok. 30 mini babeczek. Pieczemy ok. 10-15 min w 160 st. termoobieg.



Smacznego!



 Ciacho na widelcu

niedziela, 3 sierpnia 2014

Bezy truskawkowe z lodami


Bezy - trudna to miłość ....beza idealna jest chrupka i złota na zewnątrz, środek musi być wilgotny i lekko ciągnący...już raz sięgałam po przepis Billa, który znajdziecie tutaj, dziś przedstawiam pomysł na beziki truskawkowe, które podajemy z lodami....



Składniki*



250 g truskawek (mogą być inne owoce np jeżyny, jagody)

250 g cukru pudru

4 białka średniej wielkości 

szczypta soli



Piekarnik rozgrzewamy do 120 st. Blaszkę wykładamy pergaminem. 4-5 truskawek rozgniatamy z  łyżeczką cukru. Białka razem z solą ubijamy na sztywną pianę. Stopniowo dodajemy cukier, cały czas ubijając, aż masa będzie sztywna i błyszcząca. Do piany dodajemy truskawki i delikatnie mieszamy. Na blaszkę wykładamy 8-10 kopczyków. Bezy suszymy w 135 st przez 75 min. Po ostudzeniu podajemy pokruszone z lodami i owocami. 



Smacznego! 

* "Nakarm Mnie" Bill Granger 




Tarta z marcepanem i morelami


Letnie owoce bardzo dobrze komponują się na kruchym cieście, podane z gałka lodów waniliowych...idealny zestaw na letni wieczór...zamiast moreli można wykorzystać inne owoce np. śliwki lub jabłka...Przepis, z lekkimi modyfikacjami, pochodzi z książki Elizy Mórawskiej White Plate Słodkie.


Składniki



Ciasto



100 g zimnego, pokrojonego w kosteczkę, masła 

100 g cukru

200 g mąki (pół na pół krupczatka i pełnoziarnista, może być zwykła pszenna)

2 duże żółtka



Wszystkie składniki zagniatamy. 3/4 ciasta wylepiamy formę do tarty. Odstawiamy na 10 min do zamrażarki. Pozostałe ciasto zawijamy w folię, umieszczamy w  lodówce. Foremkę z ciastem podpiekamy ok 10 -15 min w 180st termoobieg. 



Nadzienie



800 g moreli

100g marcepanu





Marcepan trzemy na tarce na podpieczony spód, na wierz wykładamy wypsetkowane, umyte morele (nacięciem do góry). resztę ciasta kruszymy/ścieramy na owoce. Całość zapiekamy ok. 30 min w 180 st. termoobieg. 



Smacznego!




piątek, 2 maja 2014

Tarta z rabarbarem i marcepanem


Rabarbarowe szaleństwo trwa :) ..przed świętami zakupiłam hurtową ilość marcepana, to teraz trzeba coś z tym zrobić...przeszukałam Internety i oto jest! przepis na tatrę marzenie (oryginał jest tutaj) ...wyszła super...kruche ciasto, cierpko-kwaśny rabarbar oraz słodka, marcepanowa "kołderka" mało pracy duuuużo przyjemności.



Składniki



0,5 kg rabarbaru

2 lub 3 łyżki cukru 



kruchy spód



235g mąki pszennej

50 g maki krupczatki 

85g cukru pudru

125g masła (zimne, pokrojone w kosteczkę)

1 jajko



"kołderka" marcepanowa



300 g marcepana do ciasta

1 jajko

1 białko



Rabarbar obieramy, kroimy w kostkę, zasypujemy cukrem - odstawiamy.

Wszystkie składniki na kruchy spód łączymy: ja najpierw siekam nożem, a na koniec szybko zagniatam. Ciastem wylepiamy formę do tarty lub dno tortownicy (śr24) i wstawimy do zamrażalnika na 35min. Następnie pieczemy 15-10  min w 180 st. (u mnie  z termoobiegiem)

Marcepan kroimy w kostkę, ucieramy z jajkiem, na koniec, ręcznie, łopatką lub łyżką,  łączymy z ubitym białkiem. 

Na wystudzony spód wykładamy: osączone owoce, na to masę marcepanową. Pieczemy w 180 st. przez ok. 15-120 min aż się zarumieni. 



Smacznego!






sobota, 26 kwietnia 2014

Drożdżówki z rabarbarem i marcepanem


Czas kiedy pojawiają się sezonowe przysmaki powoduje, że wpadam w "rutynę", czyli jem jeden rodzaj warzyw i owoców,  do czasu zakończenia zbiorów, póki na półkach nie pojawią się kolejne sezonowe "cudeńka".  Obecnie na targowych straganach królują rabarbar i szparagi...Poniżej przepis na  najbardziej klasyczne połączenie: rabarbar i ciasto drożdżowe. Według tej receptury można przygotować bułeczki z dżemem, serem lub innymi owocami…co tylko nam się zamarzy..


Składniki



450 g mąki (plus mąka do "podsypania")

100 g cukru

100g masła

2 jaja

250 ml mleka

25g drożdży

szczypta soli



0,5kg rabarbaru

3 łyżki cukru 

100 g marcepana (opcjonalnie)



Przygotowujemy rozczyn: kruszymy drożdże, mieszamy z łyżką cukru i trzema łyżkami ciepłego mleka. Pozostawiamy do wyrośnięcia ok. 30 min. Jajka ucieramy z cukrem. Do przesianej mąki dodajemy rozczyn, mleko, oraz masę jajeczną i sól. Zarabiamy ciasto. Gdy składniki się połączą dodajemy stopniowo roztopione, ciepłe masło. Wyrabiamy tak długo, aż stanie się pulchne, gładkie i lśniące i zacznie odstawać od ręki. (najpierw ciasto wyrabiam mikserem, by na końcu rozpocząć ugniatanie rękoma, wówczas posypuję mąkę, do czasu gdy ciasto się nie klei). Gotowe ciasto odstawiamy do wyrośnięcia, na ok. 1h. Rabarbar obieramy, kroimy w drobną kostkę, zasypujemy cukrem, odstawiamy na 15min. Odcedzamy z soku. wyrośnięte ciasto rozwałkowujemy na placek o kształcie prostokąta, smarujemy nadzieniem (rabarbar plus kawałki marcepana), zawijamy w rulon. Kroimy na kawałki i wykładamy na blaszkę do pieczenia. Odstawiamy do wyrośnięcia na min. 10-15 min. Pieczemy ok. 15-30 min w 170st na termoobiegu. Ostudzone drożdżówki możemy polukrować lub posypać cukrem pudrem 



Smacznego! 





czwartek, 17 kwietnia 2014

Babka górnicza


Najlepszy przepis, jaki ostatnio znalazłam :) Pochodzi z odziedziczonej teczki z recepturami......Gwarantuję, że uda się wszystkim :)  Nie ma nic prostszego...I na dodatek pięknie układa się w foremkach. U mnie były mini babeczki i jaja wielkanocne...myślę, że to również dobry przepis na muffiny...



Składniki

1 szklanka mleka
1 jajko
2 szklanki mąki
1/2 kostki masła
2 łyżki oleju
1 szklanka cukru
3 łyżki dżemu (ja użyłam dżem porzeczkowy, moga być całe owoce)
1 łyżeczka sody
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia 
2 łyżki kakao
1 łyżeczka cynamonu (opcjonalnie) 

Wszystkie składniki mieszamy. Wylewamy formę lub  foremki. Pieczemy w 180 st. termoobieg. Czas pieczenia w zależności od wielkości foremki od 20 -50 min. Pieczemy do suchego patyczka. 

Smacznego! 








Babki i babeczki

poniedziałek, 6 stycznia 2014

Rurki z bitą śmietaną


Rurki to wspomnienie z dzieciństwa...najlepsze były w Śnieżce koło Merkurego, w Pile :) ..."maszynę" do wypieku wafli pożyczyłam, ma ponad 20 lat i jest dziełem wschodnich sąsiadów, co oznacza, że jest niezniszczalna. Rurki robiłam pierwszy raz...dwie pierwsze spaliłam, kolejne wyszły za pulchne, dopiero po 7 wyszły tak jak trzeba....cieniutkie i chrupiące ...praktyka czyni mistrza...:) ale przecież nie wszystko musi być jednakowe i równe jak z obrazka....ważne żeby było smaczne ....a i jeszcze jedna uwaga, rurki napełniamy śmietana dopiero przed podaniem, inaczej nam rozmiękną....Przepis pochodzi z załączonej instrukcji do maszynki.



Składniki



200 g margaryny

5 jaj

300 g cukru

250 g mąki

Krem

250ml śmietany kremówki

1 lub 2 łyżki cukru pudru 


Margarynę roztopić, dodać roztrzepane jajka, wymieszać Dodać cukier i mąkę. Wyrabiamy dokładnie, aż uzyskamy jednolitą, niezbyt gęstą masę. Rozgrzewamy wafelnicę, wylewamy cienko ciasto, chwilę czekamy, aż woda odparuje, zamykamy. Przed formowaniem należy znaleźć odpowiednią rurkę, na której będziemy rolować nasze wafle. Ciasto po wyjęciu jest wilgotne, jednak z każdą chwilą stygnięcia, kruszeje. Przed podaniem wypełniamy bitą śmietaną. 



Smacznego! 











niedziela, 29 grudnia 2013

Czekolada domowa


Pamiętam czasy, kiedy nie było w sklepie czekolady, nie mówiąc o niezliczonych jej rodzajach...Był na to sposób – czekolada domowa, której smak zawsze przypomina mi dzieciństwo… Miałam nawet specjalna foremkę w tabliczkę....

Przepis znaleziony tutaj


Składniki

0,5 kostki masła
0,5 kostki margaryny
2 szklanki cukru
4 łyżki ciemnego kakao
0,5 szklanki wody
3,5szkl.mleka w proszku

wafle



Masło, margarynę, cukier, kakao, wodę zagotowujemy. Następnie dodajemy mleko w proszku. Cały czas mieszamy, aby nie powstały grudki. Wylewamy na blaszkę wyłożoną waflami. Przykrywamy druga porcją wafli. Wstawiamy do lodówki, aby stężała. Kroimy w kwadraciki lub paseczki. 

Smacznego!




wtorek, 2 kwietnia 2013

Gorące wiśnie w Marsali z lodami waniliowymi


Szybki pomysł na mega deser....Gorące wiśnie w Marsali. W oryginale z Porto (Deser ten próbowałam w Villa Antonina). U mnie z braku Porto jest Marsala...też pasuje  :)...


Składniki

wiśnie mrożone
wino Marsala/Porto
odrobiona cukru
łyżka mąki ziemniaczanej 
lody waniliowe

Zamrożone wiśnie wrzucamy do garnka, zalewamy winem i dodajemy cukier. Całość doprowadzamy do wrzenia. Następnie zmniejszamy ogień i chwilę gotujemy, aby płyn odparował, a wiśnie przeszły alkoholem. Mąkę rozrabiamy w zimnej wodzie i dodajemy do wiśni. Robimy to stopniowo, aby nie było za gęste i zbyt „kisielowate”. Masę przelewamy do kieliszków/pucharków. Dodajemy lody waniliowe lub śmietankowe i zajadamy się ze smakiem :). 

Smacznego! 







piątek, 8 marca 2013

Sałatka z bonusem (lody)

I  po wiosennej, pięknej pogodzie....a już było cudnie....na poprawę humoru sałatka z bekonem i bonusem, czyli lody.... pomysły zaczerpnięte od Jamiego :)

Sałatka

Składniki 

kilka plasterków bekonu
mieszanka sałat 
garść winogron
nasiona kopru włoskiego

dressing:
1 łyżka octu balsamicznego
1 łyżeczka musztardy
2, 3 łyżki oliwy
1 łyżka miodu  
sól, pieprz

Bekon smażymy na patelni, dodajemy kilka ziaren kopru włoskiego. Mieszamy składniki na sos. Sałatę wykładamy na talerz, na to winogrona, bekon. Posypujemy koprem, polewamy sosem i zajadamy ze smakiem :)

Lody

lody waniliowe
brzoskwinie z puszki (w oryginalnym przepisie były liczi z puszki)
paczka sezamek (czy sezamków?) 

Sezamki kruszymy w moździerzu. Do pucharków wykładamy owoce, na to lody i całość posypujemy sezamkami...

Smacznego!

Wszystkiego naj z okazji Dnia Kobiet! 





niedziela, 17 lutego 2013

Ananas...


Lato??? Kiedy będzie lato??? Szukam lata w kuchni....coś letniego, orzeźwiającego… znalazłam przepis na ananasa z miętą...smakuje słońcem, plażą...Przepis pochodzi z mojej ulubionej książki „30 minut w kuchni” Jamie Olivera.
U Oliviera ananas występuje razem z borówką amerykańską i jogurtem kokosowym, dla mnie to już za dużo...:)...sam ananas jest ok..

Składniki
1 duży ananas
mały pęczek mięty 
3 łyżki cukru trzcinowego
1 limonka

Obieramy ananasa, kroimy w plasterki. Miętę ucieramy  w moździerzy na pastę (ach  ten zapach!), dodajemy do niej cukier, ucieramy dalej. Ananasa pokrywamy miętową pastą, skrapiamy sokiem z limonki...i przenosimy się na Karaibska plażę...

Smacznego!