Pokazywanie postów oznaczonych etykietą szarlotki. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą szarlotki. Pokaż wszystkie posty

wtorek, 6 stycznia 2015

Zdrowa szarlotka

Nowy rok to czas, kiedy myślimy o zmianach, planujemy, że od dziś nie jemy słodyczy, odchudzamy się lub rzucamy palenie....Moc sprawcza postanowień rozpływa się z się chwilą po wypowiedzeniu lub wypiciu lampki szampana ...zazwyczaj!...Dlatego u mnie, w tym roku, żadnych postanowień! ...najlepiej zacząć zmiany powolutku i to w środku miesiąca, niech to będzie np. 19 stycznia...trzymam kciuki za tych co postanowili i działają! Przy tej okazji wrzucam przepis na ulubione ciasto - szarlotkę...Niech postanowienia noworoczne będą miały słodki smak ...:-) Recepturę podaję w dwóch wersjach: "tardycyjna", szczególnie polecana matkom karmiącym :-), druga zaś, to zmodyfikowana przez zemnie, "odchudzona" wersja pierwszej...;-)


Szarlotka "tradycyjna"

2 szklanki mąki
1,5 szklanki cukru (uważam, że połowa wystarczy)
2 szklanki kaszy manny 
4  łyżeczki proszku do pieczenia 
1 kostka masła (200g)
2 kg jabłek 
2 -3 łyżeczki cynamonu (ilość wg uznania) 

Suche składniki na cisto mieszamy. Dzielimy na trzy części. Jabłka obieramy, rozdrabniamy na tarce o dużych oczkach, doprawiamy cynamonem. Dzielimy na dwie porcje. Tortownicę (o średnicy 26), smarujemy masłem i wysypujemy bułka tartą. Do tak przygotowanej blachy wsypujemy kolejno: część suchych składników, jabłka, suche składniki, jabłka i suche składniki. Na wierzch ścieramy kostkę masła. Pieczemy ok. 1,5h w 160, 170 st. Możemy podawać na ciepło z kulka lodów waniliowych. 

Szarlotka fit 

1 szklanka mielonych płatków owsianych
3/4 szklanki mielonej kaszy jaglanej 
1/4szklanka mielonych migdałów
2 łyżeczki proszku do pieczenia 
Ok. 0,5szklanki brązowego cukru, proponuję, dosypać tylko połowę z tego
100 g oleju kokosowego 
1 kg jabłek plus cynamon - ilość wg uznania 

Tak samo jak poprzednio: mieszamy suche składniki. Starte jabłka łączymy z cynamonem.  Do tortownicy (średnica 24 lub 20) wysmarowanej olejem kokosowym i wysypanej mielonymi płatkami, wykładamy porcję suchych składników, na to jabłka, suche składniki, jabłka i suche składniki. Na wierzch rozdzielamy oleje kokosowy. Całość zapiekamy ok. 1,5h w 160, 170 st z termoobiegiem. Ta wersja szarlotki to idealna  opcja drugiego śniadania lub podwieczorku podana z jogurtem naturalnym. 

Smacznego!







Niskokaloryczny styczeń Niskokaloryczny styczeń

niedziela, 19 października 2014

Szarlotka z budyniem


Moja Mama, Teściowa, Ciotki przepisy zbierały do teczek, zeszytów. Wiele z nich nosiło nazwę  osoby, która przekazała daną recepturę, np. : sernik Pani Lalki (zawsze zastanawiałam się jak Pani Lalka wyglądała...), babka Pani Krysi itp. Dzisiejsza szarlotka powinna mieć nazwę jabłecznik Joli, gdyż Jola jest autorką tego cudownego ciasta. Szybkie, pyszne, niezbyt słodkie. A ponieważ,  nie miałam czasu na tarcie jabłek, użyłam prażonych, wyrób domowy Grażynki Leszka, za który dziękuję raz jeszcze…



Składniki:



3 szklanki mąki

2/3 szklanki cukru

1 kostka masła

2 jajka

1 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia 

łyżka lub dwie zimnego mleka 

 garść wiórków kokosowych 

7 szt. jabłek 

łyżeczka soku z cytryny

łyżeczka cynamonu 

3 budynie waniliowe lub śmietankowe bez cukru

3 szklanki gęstego soku pomarańczowego 





Z mąki, cukru, masła, jajek, proszku zagniatamy ciasto. Gdy się nie klei dodajemy jedną lub dwie łyżki mleka. Ciasto dzielimy na dwie części: 1/4 i 3/4 - zamrażamy ok. 20 min.  Jabłka obieramy, trzemy na tarce jarzynowej, na dużych oczkach, skrapiamy cytryną i posypujemy cynamonem (jak ktoś nie lubi nie musi go dodawać). Budyń gotujemy w trzech szklankach soku pomarańczowego. Na wyłożoną papierem do pieczenia blaszkę, wykładamy 3/4 ciasta (można je rozwałkować lub zetrzeć na tarce) na to jabłka, wiórki kokosowe (tyle aby przykryły jabłka, jednak nie za grubą warstwę), potem budyń (może być ciepły) oraz starte na dużych oczkach pozostałe 1/4 ciasta. Pieczemy ok. 50 - 60 min w 180 st.  z termoobiegiem. (u mnie 50 min z termoobiegiem, potem 10 min góra dół) 

Na koniec przestudzone ciasto można polukrować lub posypać cukrem pudrem



Smacznego!





niedziela, 22 września 2013

Szarlotka zapiekana z kremem francuskim


Wolny weekend zawsze nastraja do dłuuugiego gotowania i eksperymentowania. Wówczas przepis może być i czasochłonny i wymagający. Tak jak ten dzisiejszy, który również pochodzi z ostatnio, ulubionej książki o wypiekach domowych z 1957r. Jej urok polega na tym, że nigdy nie wiem, jak będzie wyglądało ciasto na koniec :), bo  o zdjęciach możemy zapomnieć a rysunków jest jak na lekarstwo...Tak mnie teraz natchnęło, że może ktoś by się zgłosił, aby wydać tę książkę z moimi wypiekami i zdjęciami...szukam chętnego wydawcę :) ...dość marzeń, czas powrotu na ziemię i do dzieła :)

Składniki: 

Ciasto

300 g mąki (ja pomieszałam tortową z krupczatką)
100 g cukru pudru
150 g masła (pokrojone w kostkę, bardzo zimne)
2 żółtka

Z podanych składników, szybko zagniatamy ciasto. Formę (u mnie do tarty) wyklejamy ciastem i wkładamy do lodówki na ok. 15 min. Następnie podpiekamy na jasno złoty kolor. (u mnie 180 st, termoobieg, ok. 20 min). Odstawiamy do ostudzenia.
 
Nadzienie 

1 kg jabłek - poszatkowanych
150 g cukru (najlepiej brązowy)
50 g płatków migdałów
20 g rodzynków ( u mnie żurawina :)
skórka otarta z cytryny
1 łyżeczka cynamonu lub łyżeczka pasty waniliowej lub paczka cukru waniliowego 

Poszatkowane jabłka łączymy z migdałami, żurawiną bądź rodzynkami, cynamonem i skórką cytrynową. Całość, wraz z cukrem, dodajemy do rondelka. Dusimy, aż jabłka zmiękną. (zapach jest obłędny...nie mówiąc o smaku...tak sobie pomyślałam, że takie jabłka mogą być również nadzieniem naleśników :). Odstawiamy do ostudzenia.

Krem francuski

1 1/2 szklanki mleka
100 g cukru (białego)
50 g mąki
100g masła
3 żółtka*

Wszystkie składniki wkładamy do rondelka, mieszając, zagotowujemy na małym ogniu.  Następnie odstawiamy z ognia i mieszamy do ostudzenia.

Na podpieczony spód wykładamy jabłka i krem francuski. Ciasto wstawiamy do nagrzanego piekarnika do zarumienienia. (u mnie ok. 20 min w 200 st. z grzałką góra dół). Podajemy na gorąco, oczywiście z lodami waniliowymi ")

Smacznego!






* z białek pieczemy tort :), przepis jest tutaj

Jabłko z cynamonem

sobota, 21 września 2013

Tania szarlotka z 1957r.




Leniwa, słoneczna sobota...w przeddzień jesieni rozpoczynam produkcję mojego ulubionego ciasta: SZARLOTKI...najlepsza na ciepło z lodami waniliowymi....dziś wersja oszczędna, ekonomiczna, z wykorzystaniem pieczywa....robiłam pierwszy raz, wyszła pyszna :)
Skąd nazwa? gdyż przepis pochodzi z książki z 1957r,  już o niej pisałam i korzystałam tutaj ...

Składniki

4 bułki pszenne
1 l mleka
200 g cukru
2 jajka
1 łyżeczka proszku do pieczenia 
1 kg jabłek 
1 łyżeczka cynamonu lub gotowej przyprawy do jabłecznika 

Bułki zalewamy gorącym mlekiem. Czekamy aż nasiąkną, potem ucieramy z żółtkami, proszkiem do pieczenia i poszatkowanymi jabłkami. Ja  starłam na dużych oczkach, ale myślę, że lepsza będzie z pokrojonymi w cienkie, pół księżyce.  Na koniec do masy dodajemy ubite na sztywno białka. Masę wylewamy do tortownicy (ja zrobiłam w trzech mniejszych foremkach). Wierzch można posypać migdałami. Pieczemy w 180 st.,  z termoobiegiem, ok 1h. 
Po ostudzeniu posypujemy cukrem pudrem i podajemy z lodami oczywiście :)

Smacznego!







Jabłko z cynamonem

niedziela, 25 listopada 2012

Szarlotka Teściowej mojej Siostry


Szarlotka ta jest bardzo prosta i pyszna, choć pierwsze jej wykonanie (lata temu:)...nie znalazło uznania...:)...

Najlepiej smakuje na ciepło z lodami waniliowymi:

Ciasto:

0,5 kostki masła
1,5 szklanki mąki
3/4 szklanki cukru 
4 żółtka
2 łyżeczki proszku do pieczenia 
cukier waniliowy lub łyżeczka esencji waniliowej (ja używam tej drugiej) 

Piana:

białka 
0.5 szklanki cukru pudru
szczypta soli

Nadzienie*:

3 lub 4 jabłka
łyżka brązowego cukru
łyżka cynamonu 

Zagniatamy ciasto z w/w składników, dzielimy na dwie części i  odstawiamy na 20/30 min do lodówki. Przygotowujemy tortownicę (ja mam o średnicy 24). Wykładamy pierwszą część ciasta. Pieczemy ok. 10 min w 180 st. Jabłka obieramy i kroimy, dodajemy cukier, cynamon,  wykładamy na podpieczony spód. Wylewamy ubite białko z cukrem, na koniec ścieramy drugą część ciasta, na tarce z grubymi oczkami. Pieczemy ok. 30 min w 180st. 


SMACZNEGO!




* do nadzienia można użyć innych owoców (np. wiśni) lub jabłek ze słoika (ja robię je samodzielnie: jabłka plus cukier brązowy plus cynamon, smażę do częściowego rozpadu owoców, potem wkładam do słoików i pasteryzuję. Są pyszne jako dodatek do naleśników oraz ciast)