Pokazywanie postów oznaczonych etykietą babki. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą babki. Pokaż wszystkie posty

niedziela, 14 września 2014

Muffiny z białą czekoladą i brzoskwiniami


Proste i szybkie, jak to muffiny....mieszamy, wlewamy do formy 20 min i gotowe... do dzieła! 



Składniki



300 g mąki

2 łyżeczki proszku do pieczenia

1 jajko 

150 g cukru 

1 łyżeczka esencji waniliowej

225 mil mleka

50 g masła stopionego i wystudzonego

100g brzoskwiń świeżych lub z puszki, pokrojonych w kostkę 

125 g białej czekolady, posiekanej w małe kawałeczki



Mąkę, proszek mieszamy. W drugiej misce ucieramy jajka z cukrem, następnie dodajemy wanilię, mleko oraz masło. Mieszamy. Mokre składniki łączymy  z suchymi, na koniec dosypując brzoskwinie i czekoladę, mieszamy.  Ciasto rozkładamy do foremki. Pieczemy ok. 25 min lub dłużej, do tzw. "suchego patyczka" w 160 st termoobieg. 



Smacznego!








Ciasta bez miksera

czwartek, 17 kwietnia 2014

Babka górnicza


Najlepszy przepis, jaki ostatnio znalazłam :) Pochodzi z odziedziczonej teczki z recepturami......Gwarantuję, że uda się wszystkim :)  Nie ma nic prostszego...I na dodatek pięknie układa się w foremkach. U mnie były mini babeczki i jaja wielkanocne...myślę, że to również dobry przepis na muffiny...



Składniki

1 szklanka mleka
1 jajko
2 szklanki mąki
1/2 kostki masła
2 łyżki oleju
1 szklanka cukru
3 łyżki dżemu (ja użyłam dżem porzeczkowy, moga być całe owoce)
1 łyżeczka sody
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia 
2 łyżki kakao
1 łyżeczka cynamonu (opcjonalnie) 

Wszystkie składniki mieszamy. Wylewamy formę lub  foremki. Pieczemy w 180 st. termoobieg. Czas pieczenia w zależności od wielkości foremki od 20 -50 min. Pieczemy do suchego patyczka. 

Smacznego! 








Babki i babeczki

sobota, 12 kwietnia 2014

Babka truskawkowa


Czas pieczenia bab przed nami...dzisiejszy przepis otrzymałam od  Natalii (tej od polędwiczek:)....Lubię polecane przepisy bo wiem, ze są dobre...ciasto jest delikatne i pachnie cudnie truskawkami...



Składniki



kostka masła

szklanka cukru 

5 jaj (osobno żółtka i białka)

szklanka mąki

szklanka kisielu truskawkowego (5 paczek)

łyżeczka proszku do pieczenia 



 Masło ucieramy z cukrem i  żółtkami. Białka ubijamy na sztywna pianę. Do masy z cukru, masła i żółtek dodajemy mąkę, kisiel. Ucieramy chwilę, na koniec delikatnie, łączymy z pianą. Ciasto przekładamy do formy, lub foremek. Pieczemy ok. 40 min w 180 st. termoobieg lub do "suchego" patyczka. 

Babkę posypujemy cukrem pudrem, lukrujemy lub pomadujemy czekoladą. 



Smacznego!
 




 Babki i babeczki

środa, 27 marca 2013

Babka serowo-cytrynowa

Testowania przepisów, na babki, ciąg dalszy. Tym razem czas na babkę serowo-cytrynową.

Składniki:

250 g mąki
150 g masła
200 g cukru
250 g serka waniliowego 
3 jaja
kisiel cytrynowy
sok z połowy cytryny
skórka otarta z cytryny 
4 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia 

Lukier 
sok z połowy cytryny
cukier puder 

Jaja ubijamy z cukrem, dodajemy miękkie masło. W trakcie miksowania (ach mój robot jest tu niezastąpiony...) dosypujemy po łyżce mąki wymieszanej z kisielem i proszkiem. Na końcu do masy dodajemy serek oraz sok i skórkę z cytryny. Ciasto wykładamy do formy wysmarowanej tłuszczem. Pieczemy ok 50 min w 180st.  Ostudzoną babkę lukrujemy. (sok łączymy z cukrem do uzyskania gęstej, białej polewy)

Smacznego!


Babki i babeczki

wtorek, 26 marca 2013

Babka z winem


Odziedziczyłam cudowny zbiór przepisów po Teściowej.  Cała teczka, ręcznie zapisanych pomysłów na ciasta i ciasteczka, może z trzy dania mięsne :)...kiedyś, jeszcze nie tak dawno, przepisy zbierało się w zeszytach, na karteczkach...Często nosiły imiona jej autorów: np. piernik Stefana (z opowieści wiem, że był kawalerem, pracował w "białym domu" i miał talent do pieczenia ...)  
Z racji zbliżających się świąt wielkanocnych wyodrębniłam przepisy na babki, których jest 10 (min.: cytrynowo-kokosowa, sylwestrowa, serowo-cytrynowa, drożdżowa Leniuch, Pani Krysi, gotowana, kokosowa)...nie wiem kiedy to wszytko wypróbuję :) ...na pierwszy ogień poszedł przepis na babkę z winem...jest mega czekoladowa i godna polecenia...

Składniki:

1 kostka margaryny
6 łyżek wina (ja miałam półwytrawne, czerwone)
1 łyżka zimnej wody
1 1/2 szklanki cukru 
cukier waniliowy 
3 łyżki kakao 
 4jajka (osobno żółtka i białka)
1 1/2 szklanki mąki 
1 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia 

Margarynę, wino, wodę, cukier i kakao rozpuszczamy. Białka ubijamy na pianę. Do ostudzonej masy dodajemy żółtka, mąkę wymieszaną z proszkiem.  Na koniec ciasto łączymy z białkiem. Foremkę na babkę smarujemy masłem i wysypujemy bułką tartą. Wlewamy ciasto do 3/4 objętości. Ciasto i tak wyrośnie. Wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 180 st na ok 40 - 50 min. Gotową babkę po ostudzeniu posypujemy cukrem pudrem, lukrujemy lub polewamy czekoladą.

Smacznego!