Pokazywanie postów oznaczonych etykietą muffinki. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą muffinki. Pokaż wszystkie posty

niedziela, 5 października 2014

Muffiny z dynią, syropem kolonowym i orzechami

Sama nazwa przepisu to sedno jesieni w kolorach i smakach...:-) do niedzielnej kawki wypitej na słonecznym tarasie/trawce, w lesie, parku....będą jak ulał...do dzieła :-)

Składniki 

Krem - środek

 75 g kremowego serka zmiękczonego 
2 łyżki brązowego cukru
2 łyżki syropu klonowego 

Ciasto 
300 g mąki pszennej 
2 łyżeczki proszku do pieczenia 
2 łyżeczki sody 
1 łyżeczka cynamonu mielonego 
1/2 łyżeczki mielonej gałki muszkatołowej 
1/4 łyżeczki soli 
150 g brązowego cukru 
65 g orzechów włoskich posiekanych 
 2 jajka roztrzepane
250 g piure z dyni (świeże lub z puszki) 
175 ml mleka zagęszczonego
50 ml oleju 
1 łyżka syropu klonowego 

posypka 
1 łyżka brązowego cukru 
30 g orzechów laskowych posiekanych 



Składniki na krem ucieramy. Mąkę mieszamy z proszkiem, sodą, cynamonem, gałką muszkatołową, solą, orzechami i cukrem.  W drugiej misce łączymy jajka, dynię, mleko, olej i syrop.  Do mokrych składników dodajemy suche, mieszamy.
Ciasto nakładamy do 3/4 foremki wraz z łyżeczką kremu (jak nałoży się do pełna to wyrastają takie muffin-grzyby jak moje :). Posypujemy mieszaniną orzechów i cukru. Pieczemy ok. 25 min. w 200 st. góra dół (180 st termoobieg).

Smacznego!







niedziela, 14 września 2014

Muffiny z białą czekoladą i brzoskwiniami


Proste i szybkie, jak to muffiny....mieszamy, wlewamy do formy 20 min i gotowe... do dzieła! 



Składniki



300 g mąki

2 łyżeczki proszku do pieczenia

1 jajko 

150 g cukru 

1 łyżeczka esencji waniliowej

225 mil mleka

50 g masła stopionego i wystudzonego

100g brzoskwiń świeżych lub z puszki, pokrojonych w kostkę 

125 g białej czekolady, posiekanej w małe kawałeczki



Mąkę, proszek mieszamy. W drugiej misce ucieramy jajka z cukrem, następnie dodajemy wanilię, mleko oraz masło. Mieszamy. Mokre składniki łączymy  z suchymi, na koniec dosypując brzoskwinie i czekoladę, mieszamy.  Ciasto rozkładamy do foremki. Pieczemy ok. 25 min lub dłużej, do tzw. "suchego patyczka" w 160 st termoobieg. 



Smacznego!








Ciasta bez miksera

sobota, 28 czerwca 2014

Muffiny z jagodami


Sezon na jagody  rozpoczęty! ....Gdy nie mamy świeżych, można skorzystać z mrożonek. Oba sposoby przetestowałam, nie ma różnicy w smaku…


Składniki*



300 g mąki

1 łyżeczka proszku do pieczenia

4 łyżki oleju

80 g cukru pudru

150 g jagód

2 jajka

225 ml mleka

1 łyżeczka esencji waniliowej



Mąkę, proszek, olej, mieszamy w misce do uzyskania  konsystencji "piasku" lub "bułki tartej". Następnie  dodajemy cukier i owoce. Mieszamy. W drugim naczyniu łączymy jajka z mlekiem i wanilią. Płynne składniki dajemy do sypkich. Mieszamy niebyt dokładnie. Ciasto umieszczamy w przygotowanych foremkach. Pieczemy 25 min w nagrzanym piekarniku - 200 st lub termoobieg 180 st.



Smacznego!






* "Homemade muffins" - Carol Tennant
Jagodowe lato

poniedziałek, 20 stycznia 2014

Gruszkowo-orzechowe muffiny z sosem karmelowym

W takie dni jak dziś, gdy za oknem marznący deszcz a Internet ogłasza blue monday, mam potrzebę upiec coś szybkiego, pysznego i słodkiego...W takie dni mieszam ciasto na muffiny...poniższy przepis pochodzi z książki, którą zakupiłam w księgarni kulinarnej, znalezionej  podczas jednej z wizyt w Stolicy, (tutaj adres do strony  bookoff).  Książki pt: Homemade muffins, autorstwa Carol Tennant, zawierającej ok. 70 receptur na babeczki, zarówno słodkie jak i słone… które zapewne jeszcze nie raz zagoszczą na mojej stronie…



 


 


Składniki: 

300 g mąki
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki sody
225g cukru
1/4 łyżeczki soli
łyżeczka cynamonu 
łyżeczka kardamonu (dałam dwie cynamonu - brak kardamonu w spiżarni nawet mi się zdarza :)
2 jajka
175 ml kwaśnej śmietany (u mnie pół na pół z jogurtem naturalnym)
175 g stopionego masła
3 duże lub 5 małych gruszek pokrojonych w kosteczkę
65g posiekanych, niezbyt drobno orzechów włoskich

Sos karmelowy
200 g brązowego cukru
125g masła
4 łyżki śmietanki kremówki 

Piekarnik nagrzewamy do 200st, foremkę napełniamy papilotkami. W dużej misce mieszamy: mąkę, proszek, sodę, cukier, sól i przyprawy. W drugim naczyniu łączymy: jajka, śmietanę i masło. Mokre składniki dodajemy do suchych. Następnie łączymy dodając posiekane gruszki i orzechy. Masą napełniamy foremki. Pieczemy ok. 25 min, aż będą złoto brązowe. 
Masło topimy razem z cukrem na wolnym ogniu, pilnując aby sos się nie zagotował. Gdy cukier się rozpuści i połączy z masłem, zdejmujemy go z palnika i dodajemy śmietanę, energicznie mieszając, aż całość się połączy i powstanie, piękny karmelowy sos. 
Przestudzone muffiny podajemy z ciepłym sosem...

Smacznego!




środa, 2 października 2013

Mufiny pomarańczowe


Mufiny pomarańczowe po pierwsze: idealne do dżemu , po drugie: same weszły w ręce, gdy przeglądałam wczoraj książkę Nigelli Lawson* (kocham Ją! nie wstydzę się tego wyznać  :) po trzecie: banalnie proste, ich zrobienie zajęło mi nie więcej niż 15 min., poza tym dobre nie tylko na śniadanie (tak jak sugeruje Bogini gotowania), ale również na popołudniową herbatkę w miłym towarzystwie ...

Składniki

75 g stopionego masła/margaryny
100 ml mleka
100 ml soku z pomarańczy świeżo wyciśniętego
 jajko 

250 g mąki
25 g mielonych migdałów
skórka  z pomarańczy
2 łyżeczki proszku dopieczenia
1/2 łyżeczki sody
75g cukru (opcjonalnie, ja nie dodałam, dżem i tak jest bardzo słodki)

Zgodnie z zasadą  robienia mufinów: osobno mieszamy suche składniki i osobno płynne. Na koniec łączymy, niebyt dokładnie, tak aby były grudki - to wtedy babeczki są najlepsze. Do blaszki, wyłożonej papilotkami nakładamy równe porcje ciasta. (mi wyszło 10 szt., choć Nigella pisała o 12 - pewnie mam większa blaszkę). Pieczemy, w rozgrzanym piekarniku, ok. 20 min - 180 st.  Podajemy jeszcze ciepłe z dżemem, konfiturą lub marmoladą....najlepiej własnej roboty :)

Smacznego!







* "Nigella Gryzie" Wydawnictwo FILO, 2006r - st. 2
 

niedziela, 14 kwietnia 2013

"Europa" na talerzu, czyli idelany zestaw pinikiowy

Stało się - jest wiosna :)...najlepszy sposób uczczenia tego faktu to wysiłek i posiłek na świeżym powietrzu.  W tym celu naoliwiłam łańcuch w rowerze, nabyłam plecak z zastawą oraz przygotowałam idealny zestaw piknikowy, w którego skład wchodzą: włoska focaccia z oliwkami, polski kurczak pieczony, greckie: sałatka  i sos tzatziki, a na deser: angielskie muffiny z czekoladą. Tak przygotowana ruszyłam wraz z mężem i przyjaciółmi nad Strzeszynek...było super :)



Foccacia 

Składniki:

350 g mąki
1/2 łyżeczki soli  
8 g suszonych drożdży
250 ml letniej wody 
2 łyżki oliwy z oliwek 
100 g pokrojonych oliwek 
sól i rozmaryn do posypania

Mąkę, sól, drożdże przesiewamy do miski, dodajemy oliwę oraz wodę. całość zagniatamy na miękkie ciasto, które przekładamy do miski wysmarowanej oliwą. Odstawiamy w ciepłe miejsce na 1 1/2 godziny. Po tym czasie wyrabiamy kilka minut ponownie, dodajemy oliwki, wyrabiamy. ciasto wykładamy na blaszkę z pergaminem. Formujemy jeden  chleb, lub kilka mniejszych. W placku robimy palcami zagłębienia. Całość posypujemy solą i rozmarynem. Odstawiamy na 30 min do wyrośnięcia. Następnie pieczemy w 190stC przez 20-25min, aż cisto się zarumieni. 
Najlepiej smakuje maczane w oliwie z oliwek :)





Muffiny z czekoladą

375g mąki 
2 łyżeczki proszku do pieczenia
125 g cukru pudru
200 g czekolady (ja miałam biała i mleczną)
2 łyżeczki startej skórki z cytryny - czyli dwie cytryny; (ja użyłam starta skórkę z jednej cytryny i sok z połówki)
375 ml mleka
160 g stopionego masła
płatki migdałowe

W jednej misce łączymy: mąkę, proszek do pieczenia, cukier, posiekaną czekoladę, skórkę z cytryny. W drugiej misce mieszamy jajka i mleko. Masę dodajemy do miski z sypkimi składnikami dodając roztopione masło. Szybko mieszamy aby połaczyc składniki. Ciasto wykładamy do foremki wyłożonej papierowymi papilotkami. Każdą muffinkę posypujemy płatkami migdałowymi. Pieczemy ok 25/30 min w piekarniku rozgrzanym do 200 st.



Smacznego!

PS: mimo pogody i wiosny przecież,  wzbudzaliśmy naszym piknikowym kocem duże zainteresowanie osób spacerujących nad jeziorem:)


 

poniedziałek, 28 stycznia 2013

Muffinki z wiśniami




Czasami są takie dni, gdy jedynym lekarstwem na poprawę nastroju, jest zapach pieczonego ciasta, który daje ukojenie po ciężkim dniu. Dlatego aby przegnać "złe myśli" i zasnąć snem spokojnym piekłam muffiny wiśniowe...*

Składniki:

200g mąki pszennej 
2 łyżeczki proszku do pieczenia
60 g płatków owsianych
150 g cukru pudru 
1 łyżeczka cynamonu 
1/2 łyżeczki esencji waniliowej
2 jajka
200 g jogurtu naturalnego 
150 g roztopionego masła
słoik dżemu, z całymi wiśniami produkcji mojej Mamy/mogą być wiśnie mrożone/z kompotu 
cukier puder do dekoracji

Przy wypieku muffinów jest jedna zasada: w jednej misce mieszamy suche składniki, w drugiej mokre. Następnie mokre przelewamy do suchych. Mieszamy niezbyt dokładnie, mogą być grudki. 
Zgodnie z w/w zasadą w jednej misce mieszamy: mąkę, proszek do pieczenia, cynamon, cukier, patki owiane. W drugiej: jogurt, masło, jajka, wanilię i wiśnie, całość dodajemy do sypkich składników. Mieszamy krótko i niezbyt dokładnie. Przekładamy do 12 foremek na muffiny. Pieczemy w 180 st. przez ok. 20-25 min. 
Przestudzone ciastka posypujemy cukrem pudrem 

Smacznego!







*przepis znaleziony w "Palce lizać" nr 20 z 30.05.2011