Pokazywanie postów oznaczonych etykietą chleb. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą chleb. Pokaż wszystkie posty

sobota, 3 stycznia 2015

Bułeczki z mięsem

To pierwszy wpis w tym roku, więc, Wszystkim ślę najlepszego i smacznego w 2015! Dlatego też przedstawiam przepis na pyszne bułeczki z farszem mięsnym. Są idealne jako danie karnawałowe, mogą być podane na ciepło, lub zimno. Dobre, jako przekąska, dodatek do dania głównego lub do zabrania do pracy, na wycieczkę, piknik, jako alternatywa zwykłej kanapki. Robi się łatwo i szybko, tylko czasu wyrastania nie można skrócić...na moich domówkach robią furorę....polecam 

Składniki

Ciasto

3 1/2 szklanki mąki
1 szklanka ciepłej wody
paczka suszonych drożdży (7-9g)
1/3 szklanki oleju 
1 łyżeczka soli
1 jajko
tymianek suszony i odrobina mleka do posypania bułeczek 

Nadzienie 

300 g mięsa mielonego
cebula
0,5 szklanki pomidorów z puszki, przecieru własnej roboty lub obrane ze skórki pomidory 
100 g żółtego sera (u mnie cheddar wraz z parmezanem, może być dowolny) 
1 szklanka bulionu 
łyżka oleju
sól, pieprz, ząbek czosnku, tymianek suszony , szczypta cukru

Cebulę drobno siekamy, szklimy na oleju wraz z odrobiną cukru. Dodajemy mięso, smażmy doprawiając solą i pieprzem oraz czosnkiem. (nie za dużo gdyż, bulion i ser są słone, ostateczne doprawienie pozostawiamy na sam koniec) . Dodajemy bulion i pomidory. Dusimy wraz ze startym, na drobnej tarce, serem aż się rozpuści i połowa bulionu odparuje, a farsz będzie gęsty. Ok 30 - 40 min. 
Na sam koniec doprawiamy i posypujemy tymiankiem. Odstawiamy do ostygnięcia.

W dużej misce łączymy mąkę, suche drożdże i sól. Po wymieszaniu dodajemy ciepłą wodę, olej i jajko. Całość łączymy, wyrabiamy, aż ciasto będzie elastyczne. (mikserem ok. 10 min) Ciasto przykrywamy ściereczką, odstawiamy do wyrośnięcia na ok. 30 min. 

Po tym czasie dzielimy na równe porcje, u mnie 12 szt. Z każdej części formujemy kuleczki, które rozpłaszczamy  dłoni. Taki placuszek faszerujemy nadzieniem, zlepiamy i formułujemy bułeczkę. Zlepieniem do dołu wykładamy na blaszkę, z papierem do pieczenia. Każdą bułeczkę smarujemy roztrzepanym jajkiem lub mlekiem i posypujemy tymiankiem. Odstawiamy, pod przykryciem do ponownego wyrośnięcia, na ok. 20 - 30 min. Pieczemy ok. 20 min w 180 st. z termoobigeiem lub aż będą złote. 

Smacznego! 










 

wtorek, 29 lipca 2014

Pizza ekspresowa


O moim uwielbieniu dla książek świadczą liczne wpisy, zdjęcia i inspiracje...kupuję, wycinam z gazet, dostaję w prezencie...księgarnie, poczekalnie, antykwariaty, zakurzone, zapomniane biblioteczki dalszych i bliższych znajomych...każde miejsce jest dobre by znaleźć przepis ....gdybym miała czas i pieniądze, to bym wszystkie je wypróbowała....dzisiejszy przepis pochodzi z ogromnego pudła, gdzie gromadzę "wycinanki"/"wyrywanki", czyli przepisy z gazet...najlepsze ma Claudia... prezentowany przepis na pizze pochodzi z tej gazety...

ciasto, bo ono jest tu królową, może być bazą dla różnych dodatków: pomidorów, szynki, salami, sera itp....kto co lubi...

kto wypróbuje ten pokocha...



Ciasto  (na 4 porcje)

10 g drożdży

250 g mąki 

100 ml maślanki

2łyżki oliwy



nadzienie 



4 cebule czerwone

100 g wędzonego boczku

150 g mozarelli

200 sera lazur 

50 g masła

sól , pieprz 



Drożdże mieszamy z 4 łyżkami ciepłej wody. Łączymy z mąką, maślanką i 1/2 łyżeczką soli. Wyrabiamy ciasto, aż będzie elastyczne. W czasie wyrabiania można podsypać mąką do czasu, gdy ciasto odchodzi i się nie klei. Ciasto rozwałkowujemy, wykładamy na blaszkę z pergaminem. Obkładamy nadzieniem: cebulą, boczkiem, i serami. Na koniec rozkładamy miejscami kawałkami masła oraz oprószamy solą i pieprzem. Zapiekamy ok. 10-15 min w 200 st. lub do momentu, gdy ciasto się zarumieni a ser rozpuści.



Smacznego!


niedziela, 29 grudnia 2013

Chleb z ziołami


Ostatnio kosztowałam go na grillu, w sierpniu, dowiedziałam się, że jest robiony w specjalnym urządzeniu, gdzie przygotowanie trwa....2 minuty :), tak mi smakował i się spodobał, że przystosowałam przepis, aby można było zrobić w tradycyjnych warunkach.

....dla mnie super dodatek na imprezie, najlepiej smakuje jeszcze lekko ciepły....z oliwkami, humusem, sosem tzatziki lub samodzielnie...
 
Ciasto

600 g mąki
300 g wody, letniej
40 g drożdży świeżych
½ łyżeczki cukru
2 łyżeczki soli
50 g oleju


Drożdże mieszamy z cukrem i łyżką wody. Odstawiamy do wyrośnięcia. Mąkę łączymy z pozostałą wodą, solą, olejem i wyrośniętymi drożdżami. Wyrabiamy na gładkie ciasto. Odstawiamy do wyrośnięcia na min 1 h.

 
Masło ziołowe

1 ząbek czosnku
60 - 80 g cebuli, przekrojonej na pół
5 łodyżek natki pietruszki, tylko liście
5 łodyżek bazylii, tylko liście
120 g masła, bardzo miękkiego, pokrojonego na kawałki
1 łyżeczka
soli


Czosnek, cebulę, pietruszkę i bazylię miksujemy na gładką masę. Dodajemy do miękkiego masła. Mieszamy, tak aby wszystkie składniki się połączyły. 



Wyrośnięte ciasto wałkujemy  na prostokąt. Smarujemy masłem. Kroimy w paski o szerokości ok 5 cm. Pasy składamy w harmonijkę i wykładamy do natłuszczonej tortownicy o średnicy 26. Odstawiamy na min 5 min. Tortownicę ustawiamy na blasze do pieczenia lub na folii aluminiowej (z tortownicy może wyciekać tłuszcz). Pieczemy ok  25 - 30 minut w temp. 200°C.



Smacznego!

poniedziałek, 21 października 2013

Pizza ...inaczej, czyli placek przekąskowy 1975 :)


Kocham kuchnię włoską, kocham pizze, kocham stare książki kucharskie i stare przepisy... W trakcie lektury "Śniadania", o której pisałam tutaj, a która jest darem od Teściowej mojej Siostry, znalazłam przepis łączący wszystkie moje "miłości": placek przekąskowy....! szybki, łatwy i smaczny....



Składniki



300 g mąki

20 g drożdży

1 jajo

łyżka cukru

sól

pół szklanki mleka

50 g margaryny

gałka muszkatołowa

ketchup

150 g pieczarek

cebula

makrela wędzona 

papryka

ser żółty 



Drożdże i cukier rozprowadzamy w ciepłym mleku. Dodajemy do mąki wraz z jajem. Doprawiamy solą i gałką muszkatołową. Wyrabiamy ciasto i pod koniec dodajemy roztopioną margarynę. Ciasto jest elastyczne i miękkie. Rozwałkowujemy je na placek, przekładamy na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Ciasto smarujemy ketchupem, na to układamy, obraną z ości i skóry, makrelę, podsmażone z cebulą pieczarki, paprykę, oraz starty ser. Całość zapiekamy ok. 20-30 min w 180 st. Podajemy pokrojone w kwadraty. 

Nam najlepiej smakowało z  chutney z mango:)



Smacznego! 






niedziela, 14 kwietnia 2013

"Europa" na talerzu, czyli idelany zestaw pinikiowy

Stało się - jest wiosna :)...najlepszy sposób uczczenia tego faktu to wysiłek i posiłek na świeżym powietrzu.  W tym celu naoliwiłam łańcuch w rowerze, nabyłam plecak z zastawą oraz przygotowałam idealny zestaw piknikowy, w którego skład wchodzą: włoska focaccia z oliwkami, polski kurczak pieczony, greckie: sałatka  i sos tzatziki, a na deser: angielskie muffiny z czekoladą. Tak przygotowana ruszyłam wraz z mężem i przyjaciółmi nad Strzeszynek...było super :)



Foccacia 

Składniki:

350 g mąki
1/2 łyżeczki soli  
8 g suszonych drożdży
250 ml letniej wody 
2 łyżki oliwy z oliwek 
100 g pokrojonych oliwek 
sól i rozmaryn do posypania

Mąkę, sól, drożdże przesiewamy do miski, dodajemy oliwę oraz wodę. całość zagniatamy na miękkie ciasto, które przekładamy do miski wysmarowanej oliwą. Odstawiamy w ciepłe miejsce na 1 1/2 godziny. Po tym czasie wyrabiamy kilka minut ponownie, dodajemy oliwki, wyrabiamy. ciasto wykładamy na blaszkę z pergaminem. Formujemy jeden  chleb, lub kilka mniejszych. W placku robimy palcami zagłębienia. Całość posypujemy solą i rozmarynem. Odstawiamy na 30 min do wyrośnięcia. Następnie pieczemy w 190stC przez 20-25min, aż cisto się zarumieni. 
Najlepiej smakuje maczane w oliwie z oliwek :)





Muffiny z czekoladą

375g mąki 
2 łyżeczki proszku do pieczenia
125 g cukru pudru
200 g czekolady (ja miałam biała i mleczną)
2 łyżeczki startej skórki z cytryny - czyli dwie cytryny; (ja użyłam starta skórkę z jednej cytryny i sok z połówki)
375 ml mleka
160 g stopionego masła
płatki migdałowe

W jednej misce łączymy: mąkę, proszek do pieczenia, cukier, posiekaną czekoladę, skórkę z cytryny. W drugiej misce mieszamy jajka i mleko. Masę dodajemy do miski z sypkimi składnikami dodając roztopione masło. Szybko mieszamy aby połaczyc składniki. Ciasto wykładamy do foremki wyłożonej papierowymi papilotkami. Każdą muffinkę posypujemy płatkami migdałowymi. Pieczemy ok 25/30 min w piekarniku rozgrzanym do 200 st.



Smacznego!

PS: mimo pogody i wiosny przecież,  wzbudzaliśmy naszym piknikowym kocem duże zainteresowanie osób spacerujących nad jeziorem:)