Pokazywanie postów oznaczonych etykietą obiad. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą obiad. Pokaż wszystkie posty

sobota, 10 października 2015

Zupa krem z pieczonych warzyw

Wróciłam! ...z petarda przepisem...oczywiście prostym i ekspresowym, jak to u mnie (choć nie wszyscy podzielają moje zdanie…na temat prostoty i szybkości serwowanych na tym blogu dań) ...Pomysł i idea pochodzi od Tomka Jakubiaka...tak Tego Jakubiaka ...szefa kuchni, autora programów i książek kulinarnych. Miałam przyjemność, uczestniczyć w warsztatach kulinarnych, z cyklu "Kuchnia w drodze", gdzie prowadzącym był Tomek. Cóż to za Człowiek! Pasjonat, gawędziarz, otwarty na ludzi. Gotowaliśmy min Gazpacho z pieczonych warzyw…gazpacho to  chłodnik...ale polska jesień to nie czas na zimne zupy, to czas na rozgrzewające polewki,  więc gazpacho Tomka, podaję, jako gorący krem z pieczonych warzyw….






Składniki (ilość zależy od  ilości biesiadników, u mnie na 4 porcje)

2 czerwone papryki
1 cebula 
1 papryczka chili 
6 pomidorów malinowych, dojrzałych
1 główka czosnku 
1 bakłażan 
pół suchej bułki
sól
pieprz
ocet balsamiczny
ocet winny
białe wino wytrawne 
cytryna 
3 łyżki słonecznika 
łyżeczka słodkiej papryki
łyżeczka ostrej papryki 
pęczek pietruszki 
oliwa (może być smakowa, np. cytrynowa)

Warzywa myjemy. Paprykę pozbawiamy gniazda nasiennego, kroimy w plastry. Obraną cebulę kroimy w ćwiartki. Pomidory i czosnek dzielimy na pół. Bakłażan kroimy w plastry. Wszystkie warzywa wykładamy na blachę lub dwie,  tak, aby leżały na  jednej płaszczyźnie. Warzywa  doprawiamy: solą, pieprzem. Skrapiamy octem balsamicznym (ok. 3 łyżek), oraz olejem. Mieszamy, najlepiej rękoma, rozkładamy równomiernie. Warzywa pieczemy ok. 30 min w 200 st. Słonecznik prażymy na suchej patelni, gdy zacznie nabierać złotego koloru, posypujemy paprykami, mieszamy i odstawiamy do ostudzenia. Pietruszkę siekamy. 
Upieczone warzywa przekładamy do garnka, wraz z sokami pozostałymi na blaszce. Dodajemy łyżkę octu winnego, sok z jednej cytryny, bułkę. Całość blendujemy na gładką masę. Do zupy wlewamy wino, ok. 1 kieliszka, ale to zależy od gęstości zupy. Doprawiamy solą  i pieprzem. Podjemy posypane słonecznikiem, pietruszką i polane oliwą, jako dodatek mogą wystąpić grzanki z serem. 

Smacznego!

poniedziałek, 6 kwietnia 2015

Schab w czerwonym winie

Co przygotować na obiad? znacie to?...codziennie ten sam problem...też tak mam…szukam inspiracji w książkach...ostatnio w lodówce miałam schab, ale znowu schabowe?? nieeeeee.....znalazłam przepis na schab w czerwonym winie  w "Książce Kucharskiej. Polskie Przepisy"...Mój M był zachwycony…polecam!

Składniki 
 (4-5 porcji)

500 g schabu (ja miałam już 5 gotowych kotletów)
500g pieczarek 
szklanka czerwonego wina
3 duże łyżki śmietany lub serka śmietankowego 
sól/pieprz
zioła prowansalskie

Schab kroimy w plastry. Każdy rozbijamy na grubość centymetra. Gotowe kotlety lekko doprawiamy solą pieprzem z dwóch stron. Tak przygotowane mięso smażymy z dwóch stron. Przekładamy do naczynia żaroodpornego, wstawiamy do nagrzanego ok. 100/150 st piekarnika. Na tej samej patelni dusimy obrane i pokrojone w plasterki pieczarki, posypujemy je ziołami, solą i pieprzem. Gdy zmiękną, a woda odparuje, dodajemy grzyby do mięsa. Na tą samą patelnię wlewamy wino, zagotowujemy, następnie zmniejszamy ogień i czkamy ok. 10 min, aż cześć płynu odparuje. Na koniec dodajemy śmietanę lub serek (najpierw do śmietany dodajemy łyżkę ciepłego sosu, mieszamy a następnie całość wlewamy na patelnię, ciągle mieszając). Sosu juz nie gotujemy, ewentualnie doprawiamy. Na koniec dodajemy do mięsa i pieczarek. Trzymamy ok. 10 min w gorącym piekarniku. Podajemy z sałatą i makaronem lub kaszą. 

Smacznego!

czwartek, 19 marca 2015

Zdrowa sałatka z selera naciowego i jabłek

Sałatkę z selera naciowego jadłam w jednym z poznańskich barów szybkiej obsługi ze zdrową żywnością....mają w ofercie kilka rodzajów sałatek, których było pod dostatkiem, tylko tej z selerem na jedna porcję...dla mnie! zostało...Zapomnijcie o dokładkach! ...pomyślałam, jak to nie ma? skończyła się?...niestety sytuacja powtórzyła się przy kolejnej wizycie...postanowiłam więc sama ją zrobić/odtworzyć...udało się!....ekspresowa, idealna do pracy, na przyjęcie lub kolację...

Składniki

2 lub 3 łodygi selera naciowego
1 lub 2 jabłka
garść rodzynek
garść orzechów włoskich 

dresing

łyżeczka miodu
łyżeczka musztardy 
łyżeczka octu winnego 
oliwa 
sól 
pieprz 

Seler myjemy i obieramy. Kroimy w plasterki. Jabłko ze skórką, kroimy w kostkę. Mieszamy razem z selerem, rodzynkami i orzechami. Składniki dresingu mieszamy na jednolity sos. Łączymy z sałatką. 

Smacznego!




czwartek, 22 stycznia 2015

Indyk z kokosem

Jestem fanką łaczenia słodkiego, kwaśnego, owoców z mięsem, ostrego i łagodnego....Indyk z liczi będzie dobrym pomysłem na rozgrzewający obiad po niedzielnym spacerze, bądź po powrocie po pracy, robi się błyskawicznie....do dzieła

Składniki 

400 g filetów z indyka 
1 czerwona papryka
pęczek dymki
pęczek bazylii (może być 1 łyżeczka suszonej)
400 ml mleka kokosowego
1 łyżka czerwonej pasty curry 
2 łyżki sosu sojowego 
1 łyżka cukru 

4 porcje – ok. 290 kcal.

Mięso myjemy, kroimy w paski, tak samo paprykę. Dymka: części zielone kroimy w kawałki 5 cm. Bazylię myjemy, dzielimy na pół. część kroimy drobno, pozostałą odkładamy do dekoracji. W woku (może być zwykła patelnia), zagotowujemy mleko kokosowe, dodajemy mięso, pastę curry. Gotujemy ok. 1 min. mieszamy. Do sosu wrzucamy paprykę i szczypior. Gotujemy 3 min, po tym czasie doprawiamy posiekaną bazylią, cukrem i sosem sojowym. Podajemy z ryżem. 

Smacznego!




niedziela, 18 stycznia 2015

Kulki ryżowe z imbirem

Ryż inaczej...faszerowany imbirem... pyszne, a tak proste...moje wyszły kule a nie kulki...następne będą idealne...mogą być samodzielnym daniem lub jako dodatek....Brak bambusowego koszyka do gotowania na parze nie był żadną przeszkodą...ugotowałam  na zwykłym sitku...

Składniki

200 g ryżu basmati
100 g świeżego imbiru
pęczek kolendry
4 szalotki
2 łyżki oleju roślinnego 
2 łyżki siekanego imbiru kandyzownego 
6 łyżek sosu słodko-kwaśnego (do kupienia w każdym markecie)

Ryż gotujemy wg wskazówek na opakowaniu. Studzimy. Obrany imbir kroimy w plasterki. Pół pęczka kolendry drobno siekamy. Obieramy trzy szalotki, które drobno kroimy i smażymy na gorącym oleju. Wyjmujemy z tłuszczu, odstawiamy na bok. Nadzienie mieszamy: pokrojony imbir, kolendrę, oraz imbir kandyzowany. Koszyk lub sitko wykładamy liśćmi kolendry i imbirem. Wilgotnymi dłońmi formujemy kulki z ugotowanego ryżu. Do każdej wciskamy odrobinę farszu i ponownie formujemy kulki, które układamy na sitku. Pozostałą szalotkę kroimy w krążki, układamy na każdej kulce. W garnku gotujemy wodę, nakładamy sitko z kulkami. Gotujemy na prze ok. 15 min. Przed podaniem kulki skrapiamy sosem słodko kwaśmy. Pozostałą cześć  sosu podajemy jako dip. 

Smacznego!




Indyk z liczi

"Gulasz w stylu azjatyckim" to  moje ulubione danie zimowe.  Tak  nazywam wszystkie dania jednogarnkowe, które  łączą: sos, warzywa, owoce, mięso lub tofu, z azjatyckimi przyprawami. Po pierwsze ekspresowe, może być na kilka dni - oszczędność czasu; po drugie: smaczne, rozgrzewające, po trzecie: łatwo je odgrzać i można zabrać do pracy; no i po czwarte w zależności od dodatków może być nisko kaloryczne...czy jeszcze ktoś się zastanawia czy warto tak gotować???
Podany poniżej przepis można modyfikować wg własnego uznania i zasobności śpiżarni…

Składniki

4 porcje indyka (ja używam sznycli) (opcjonalnie może być kurczak, tofu)
3 szalotki (lub 1 duża cebula)
pęczek szczypiorku z cebulą 
1 kaki (opcjonalnie, banan)
12 świeżych liczi lub puszka liczi (opcjonalnie ananas albo mango) 
4 łyżki oleju
1 łyżeczka curry w proszku 
sok z jednej pomarańczy 
100 ml mleka kokosowego 
1 łyżeczka pieprzu kajeńskiego 
2 łyżki siekanej kolendry 

4 porcje, 335 kcal

Indyka myjemy, kroimy w paski. Szalotki kroimy w plasterki.  Dymki: części zielone, kroimy  większe kawałki. Kaki obieramy, kroimy w kostkę. Liczi obieramy, pozbawiamy pestek. W woku lub patelni, rozgrzewamy 2 łyżki oleju obsmażamy mięso. Indyka wyjmujemy z patelni i odkładamy na obok. Do tej samej patelni dodajemy pozostały olej, na rozgrzany wrzucamy cebulę i szczypior, który dusimy ok. 1 min. Następnie dodajemy curry, sok pomarańczy oraz mleko kokosowe. Całość zagotowujemy.  Po czym dorzucamy liczi, kaki i mięso. Całość podgrzewamy mieszając. Doprawiamy solą i pierzem kajeńskim. Podajemy z ryżem, posypany kolendrą. 

Smacznego!


poniedziałek, 15 grudnia 2014

Ryba "po grecku"

„Ryba po grecku”, to klasyk na świątecznym stole...:-) przynajmniej w mojej rodzinie....poniższy przepis odbiega od tradycyjnego...raczej jest to ryba w sosie słodko - kwaśnym....zaproponowana przez Aurelię, od razu stała się hitem na świątecznym spotkaniu firmowym….

Składniki

1 kg filetów np. dorsz, sola, pstrąg łososiowy, łosoś
bułka tarta lub zmielone płatki owsiane 
jajko 
sól/pieprz 
cebula
ogórki konserwowe

Sos

6 łyżek octu (u mnie z jabłek)
3 łyżki cukru (ja dodałam tylko jedną)
3 łyżki keczupu (u mnie pikantny) 
1/2 szklanki oleju (u mnie olej kokosowy, roztopiony)
2 szklanki wody 
słoik koncentratu pomidorowego

Filety doprawiamy solą i pieprzem. Smażymy panierując: bułka, jajko, bułka. Odsączamy rybę na ręczniku papierowym. Składniki sosu łączymy w garnku, zagotowujemy. Cebulę kroimy w piórka, ogórki (ok. 4-6 szt.) kroimy w plasterki. Do miski wykładamy: rybę cebulę ogórki, sos, rybę cebulę, ogórki, sos. Całość odstawiamy do ostygnięcia. 

Smacznego! 






niedziela, 14 grudnia 2014

Włoska sałatka paprykowa

Czy macie dylemat co zabrać do lunch boxa? znalazłam pomysł: sałatka z pieczonych warzyw...smaczna i zdrowa...komu? komu? :-)

Składniki

2 czerwone papryki
2 żółte papryki 
1 cebula
2 cukinie
2 ząbki czosnku 
3 łyżki oliwy
1 łyżka octu balsamicznego 
50 g filecików anchois 
20 g czarnych oliwek 
sól i pieprz 

Paprykę filetujemy, kroimy na pół. Pieczemy w piekarniku lub grillujemy, aż skórka będzie czarna. Paprykę przekładamy do foliowej torebki, szczelnie zamykamy i odstawiamy do studzenia. Następnie obieramy ze skórki i kroimy w duże kawałki.  Obrana cebulę kroimy w ćwiartki, dusimy na oliwie ok 10 min, następnie dodajemy, pokrojoną w plasterki, cukinię, gdy zmięknie dorzucamy czosnek pokrojony w plasterki, oraz paprykę. Dusimy ok 10 min. Do sałatki dodajemy ocet oraz fileciki.  Dusimy jeszcze ok 5 min. Doprawiamy solą i pieprzem. Odstawiamy do ostygnięcia. 

Smacznego!




Sałatka z pomidorów

Zielono-czerwono mi...świątecznie....,ale zamiast piec pasztety, pierniki itp...ja produkuję zdrowe sałatki...poniższy przepis to oczywiście inspiracja zaczerpnięta od  Jamiego Oliwiera...kto spróbuje ten pokocha...

Składniki

2 pudełka różnokolorowych pomidorków koktajlowych 
duży pęczek bazylii 
1 ząbek czosnku
klika łyżek oliwy z oliwek 
łyżeczka białego octu winnego
mozarella (opcjonalnie) 
sól, pieprz

W blenderze umieszczamy opłukaną i osuszoną bazylię, blendujemy z obranym ząbkiem czosnku. Dolewamy oliwę i ocet. Blendujemy do uzyskania gładkiego, kremowego, lekko gęstego dresingu. Doprawiamy solą i pieprzem. Umyte pomidorki kroimy na pół. Dresing wylewamy na dno półmiska, na to wykładamy pomidorki oraz porwaną mozarellę. Mieszamy przed podaniem. Zajadamy z focaccią i kieliszkiem białego wina...


Smacznego! 

wtorek, 9 grudnia 2014

Sałatka z rukolą i granatem

Pamiętacie Ulicę Sezamkową? Każdy odcinek sponsorowała inna literka ..idąc tym tropem, sponsorem grudnia zdecydowanie jest kolor czerwony i zielony...dlatego tez proponuję przepyszną, inspirowaną kolorami grudnia, lekką sałatkę z rukoli i granatu...
Jak obierać granaty pokaże YouTube...choć ja przekrawam na pół i pukam łyżką w skórkę, a ziarenka same wypadają do miski. .....


Składniki

Rukola
2 granaty 
parmezan 
12 łyżek świeżego soku z pomarańczy 
4 łyżki oliwy z oliwek 
sól, ostra papryka 

Sałatę myjemy i osuszamy. Obieramy owoce granatu (technika dowalona). Sok z pomarańczy, oliwę, sól i paprykę dokładnie mieszamy. Na półmisek wykładamy sałatę, owoce, plastry parmezanu. Polewamy dresingiem chwilę przed podaniem.



fot. by Agnieszka O. 

Smacznego! 

sobota, 29 listopada 2014

Gulasz zapiekany z ciastem francuskim

Za oknem mroźno i pochmurno, a ja  ogrzewam się gotując...gulasz to danie niczym upalny dzień w środku zimy :-)


Składniki*



1 kg karkówki lub szynki wieprzowej

3łyżki mąki

2 łyżeczki papryki słodkiej

1 łyżeczka soli

pieprz

400 g pomidorów z puszki 

1 duża cebula pokrojona w plasterki 

300 g marchwi obranej i posiekanej w talarki

3 żabki czosnku posiekane w plasterki

3 sardele (tzw.: anchois, opcjonalnie)

4 liście szałowi drobno posiekane (u mnie suszona)

170 ml czerwonego wina

2 arkusze ciasta francuskiego

1 żółtko lekko rozmącone





Mięso myjemy, kroimy w kostkę. Do miski wrzucamy: mąkę, paprykę, pieprz, sól. Mieszamy. Mięso wrzucamy do panierki, mieszamy i dodajemy do garnka z jedną łyżką oleju. Chwilę obsmażamy. Dodajemy pomidory, cebulę, marchew, sardele, czosnek i szałwię. Dolewamy wino, mieszamy. Dusimy na wolnym ogniu ok. 2h, aż sos zgęstnieje, a mięso  i marchew zmiękną.  Ciasto francuskie wycinamy do kształtu naczynia - z 1 cm zapasem. Naczynie do zapiekania (jedno większe) lub 6x200 ml, napełniamy gulaszem, ranty naczynia smarujemy jajkiem, przykrywamy ciastem francuskim, przyciskając do rantów. Nacinamy po środku ostrym nożem, robiąc komin dla pary. Smarujemy żółtkiem, wstawiamy do rozgrzanego piekarnika, pieczemy do momentu, gdy ciasto będzie złote (duża foremka ok. 30-40 min, małe 20-25 min). Podajemy z sałatą lub mizerią. 



Smacznego! 





* "Nakarm mnie" Bill Granger

poniedziałek, 20 października 2014

Azjatycki makaron z kurczakiem i fasolką


Dla wszystkich fanów ekspresowego gotowania i kuchni tajskiej  polecam makaron ryżowy z kurczakiem i fasolką.



Składniki*



450 g płaskiego makaronu ryżowego

2 łyżki oleju słonecznikowego

600 g mielonego mięsa z kurczaka

4 rozgniecione ząbki czosnku

200 g fasolki szparagowej (może być z puszki lub mrożona przelana wrzątkiem)

60 ml słodkiego sosu chilli

60 ml sosu rybnego

60 ml sosu sojowego ciemnego 

60 ml sosu sojowego jasnego

1łyżka stołowa cukru

garść liści kolendry 

garść posiekanych orzechów ziemnych



Makaron przygotowujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu (z reguły jest to makaron 3 min. :-) Do rozgrzanego woka wlewamy olej, gdy się zagrzeje, podsmażamy mięso mielone, często mieszamy do czasu, aż się zarumieni. Dodajemy czosnek i fasolkę. Gotujemy przez 2 min. W miseczce mieszamy wszystkie sosy wraz z cukrem, wlewamy do mięsa. Mieszamy. Wrzucamy do woka ugotowane kluski.  Przekładamy do miseczek, posypujemy kolendrą i orzechami. 



Smacznego!






 * "Nakarm Mnie" Bill Granger - Muza SA 2010

czwartek, 2 października 2014

Surówka z dyni z ziołami

Dynię odkryłam późno....pierwszy raz jadłam u Dziadka na imieninach...taką w occie - dzieło przyszywanej babci Irenki - ...była odkryciem kulinarnym wieczoru ....od tej pory poznałyśmy się z dynią,  robię  z niej dżem, piekę ciasta, zupy i dania główne....nigdy jednak nie jadłam surowej...podczas lektury "Kuchni Polskiej" - Hanny Szymanderskiej odkryłam przepis na surówkę...jest wyrazista, chrupiąca...idealna do mięs duszonych, drobiu....polecam!

Składniki

300 g miąższu 
1 duże jabłko
łyżeczka soku z cytryny
2 łyżki posiekanej bazylii i pietruszki 
łyżka posiekanej mięty 
pół szklanki orzechów włoskich posiekanych
(w oryginalnym przepisie były rodzynki +2 łyżki białego wytrawnego wina, nie lubię więc nie dodałam…) 

sos

3 łyżki majonezu 
2 łyżki jogurtu greckiego/naturalnego
łyżka soku z cytryny
sól/pieprz 
szczypta cukru 

Składniki sosu mieszamy. Jabłko i dynię ścieramy na dużych oczkach, skrapiamy cytryną. Łączymy warzywa z posiekana zieleniną, orzechami rodzynkami (opcjonalnie). Całość zalewamy sosem, mieszamy. 

Smacznego! 





niedziela, 14 września 2014

Gulasz z suszonymi śliwkami i jabłkami


Po wakacjach czas wrócić do korzeni....zamarzył mi się polski obiad… Siostra obdarowała mnie nową "Kuchnią Polską", z której wybrałam gulasz, pięknie, przez autorkę - Hannę Szymanderską - nazwany:  ragout....nie dość, że pyszny to w dodatku, prawie sam się robi ;-).....polecam! 



Składniki

(na 4 porcje) 



250 g łopatki wieprzowej bez kości

250 g wołowiny

250 g cebuli

250 g suszonych śliwek 

250 g jabłek 

szklanka cydru 

szklanka bulionu

pół szklanki śmietany 

sól, pieprz, cukier 



Śliwki zalewamy i moczymy, w przegotowanej, letniej wodzie. Mięso myjemy, kroimy w kostkę, doprawiamy solą i pieprzem. Obsmażamy na mocno rozgrzanej patelni z olejem. Przekładamy do naczynia żaroodpornego, (chyba, że jesteś szczęśliwym posiadaczem garnka do gotowania na kuchence i zapiekania w jednym....szukam takiego na indukcję...), na tej samej patelni, smażymy cebulę. Dodajemy do mięsa razem ze śliwkami (wraz z wodą, w której się moczyły). Na patelnię wylewamy szklankę cydru, tak, aby cały smak ze smażenia "odkleić" od dna (to deglasowanie). Płynem zalewamy mięso. Przykryte naczynie wstawiamy do nagrzanego (200 st) piekarnika na 1h. Po tym czasie dodajemy obrane, pokrojone  w kostkę jabłka. Podgrzewamy ok. 15 min. na koniec doprawiamy solą, pieprzem i cukrem oraz śmietaną. Podajemy z ziemniakami, kluskami, ryżem lub kaszą oraz surówkami. 



Smacznego! 




Jabłka wolności

wtorek, 29 lipca 2014

Pizza ekspresowa


O moim uwielbieniu dla książek świadczą liczne wpisy, zdjęcia i inspiracje...kupuję, wycinam z gazet, dostaję w prezencie...księgarnie, poczekalnie, antykwariaty, zakurzone, zapomniane biblioteczki dalszych i bliższych znajomych...każde miejsce jest dobre by znaleźć przepis ....gdybym miała czas i pieniądze, to bym wszystkie je wypróbowała....dzisiejszy przepis pochodzi z ogromnego pudła, gdzie gromadzę "wycinanki"/"wyrywanki", czyli przepisy z gazet...najlepsze ma Claudia... prezentowany przepis na pizze pochodzi z tej gazety...

ciasto, bo ono jest tu królową, może być bazą dla różnych dodatków: pomidorów, szynki, salami, sera itp....kto co lubi...

kto wypróbuje ten pokocha...



Ciasto  (na 4 porcje)

10 g drożdży

250 g mąki 

100 ml maślanki

2łyżki oliwy



nadzienie 



4 cebule czerwone

100 g wędzonego boczku

150 g mozarelli

200 sera lazur 

50 g masła

sól , pieprz 



Drożdże mieszamy z 4 łyżkami ciepłej wody. Łączymy z mąką, maślanką i 1/2 łyżeczką soli. Wyrabiamy ciasto, aż będzie elastyczne. W czasie wyrabiania można podsypać mąką do czasu, gdy ciasto odchodzi i się nie klei. Ciasto rozwałkowujemy, wykładamy na blaszkę z pergaminem. Obkładamy nadzieniem: cebulą, boczkiem, i serami. Na koniec rozkładamy miejscami kawałkami masła oraz oprószamy solą i pieprzem. Zapiekamy ok. 10-15 min w 200 st. lub do momentu, gdy ciasto się zarumieni a ser rozpuści.



Smacznego!


środa, 9 lipca 2014

Polędwiczki w ciemnym piwie

Mundial trwa, piwo się leje....zamiast pić, upiekłam polędwiczki na sposób belgijski z piwem miodowo-gryczanym....jak to mój kolega Paweł powiada: "pyszne było". Przepis znaleziony w "kulinarnym atlasie świata", który był bezpłatnym dodatkiem do GW...dla podkreślenia atrakcyjności dania, dodam, że jest szybkie i nadaje się wyśmienicie na przyjęcia....

Składniki (na 4 porcje)

3 polędwiczki (pokroiłam na mniejsze części)
3/4 filiżanki orzechów posiekanych (laskowych, nerkowce, migdały, włoskie, ziemne) 
1/2 pęczka posiekanej pietruszki (robiłam również wersję z koperkiem)
1/2 filiżanki posiekanych owoców suszonych (wg uznania: żurawina, śliwki, morele)
1/2 filiżanki białego wina
1 filiżanka słodkiego, ciemnego piwa ( np. miodowo - gryczane)
1 łyżka masła
olej 

Mięso myjemy, nacieramy solą i pieprzem. Obsmażamy na mocno rozgrzanym oleju, z każdej strony. W misce mieszamy składniki na "pierzynkę": owoce, orzechy, natkę pietruszki i łyżkę lub dwie  oleju. W brytfance do zapiekania wykładamy mięso, na to mieszanka orzechowo-owocowa. Całość zapiekamy ok. 10 -15 min w nagrzanym piekarniku. Sos po pieczeniu mięsa zlewamy do rondelka. Mięso przykrywamy folia i trzymany w ciepłym piekarniku (nie pieczemy). Do sosu wlewamy wino i  piwo. Po zagotowaniu, doprawiamy solą i pieprzem. Na koniec dodajemy po kawałeczku masło. Polędwiczki polewamy sosem. Podajemy z młodymi ziemniaki i mizerią :-) lub sałatami. 

Smacznego!

PS: to ciemne na zdjęciu nie jest przypalone - to śliwki! 


Tarta z cukinią


Przepis otrzymałam rok temu od Mamy Ani ;-)....później Kuzynka Aldona zapytała o przepis na tartę na słono, a że dopiero teraz mam zdjęcia i jakoś natchnienie przyszło przedstawiam recepturę...(żeby ją znaleźć  przeszukałam dwa ogromne pudła ze zbiorem przepisów)...można go potraktować jako wersję podstawową, czyli ciasto i zalewa, środek zaś zmieniać wedle uznania i fantazji. Możemy użyć brokułów, orzechów włoskich i sera lazur, albo boczku i porów, marchewki z papryką i fetą, albo chorizo i  paprykę... Co kto lubi...Aldona spóźniony ....mam nadzieję, że wykorzystasz...


Składniki


Ciasto



125 g zimnego, posiekanego masła

250 g mąki (może być pół na pół zwykła pszenna i krupczatka)

szczypta soli 

50 g startego, twardego sera typu parmezan, grana padano, rubin długo dojrzewający (użyłam tego ostatniego, jest bardziej przystępny cenowo :-)

1 jajko wymieszane z zimna wodą. 



Masło siekamy z mąką. Dodajemy ser  i jajko z wodą. Zagniatamy szybko ciasto, którym wykładamy formę. Całość odstawiamy na 1h do lodówki lub 15 min do zamrażarki. Po wyjęciu nakłuwamy widelcem i wstawiamy na 15 min do piekarnika w 180 st termoobieg. 



Nadzienie

3 małe cukinie lub dwie średnie 

pęczek dymki lub jedna cebula

3 jajka 

150 ml śmietany ( u mnie 12%)

sól/pieprz

100 g sera feta 

100 g sera rubin



Cukinię szatkujemy na dużych oczkach, solimy i odstawiamy na durszlaku na ok. 15 min, aby usunąć nadmiar wody. Cebulę kroimy, podsmażamy, dodajemy przepłukaną i osuszona cukinię. Smażymy chwilę, doprawiamy solą i pieprzem. 

Jajka ubijamy ze śmietaną, doprawiamy solą i pieprzem. 

Na podpieczony spód wykładamy cukinię, pokrojony w kostkę ser feta. Całość zalewamy masą jajeczna i posypujemy serem typu rubin lub parmezan. Pieczmy w 190 st termoobieg, z opcją góra dół, ok. 35 min. 



Popoddajemy na ciepło lub zimo z mieszanką sałat. 



Smacznego!




sobota, 28 czerwca 2014

Kurczak piripiri


Dawno nie było nic z Jamiego....oto przedstawiam danie idealne na wieczór imprezowy...



Składniki*



4 duże udka kurczaka 

1 czerwona papryka 

1 żółta papryka

6 gałązek świeżego tymianku lub 3 łyżki suszonego 

sól, pieprz



sos piri piri 

1 czerwona cebula

4 żabki czosnku

1 papryczka chili

2 łyżki słodkiej papryki w proszku

2 cytryny 

4 łyżki białego octu winnego

2 łyżki sosu worcester 

duży pęczek świeżej bazylii


Udka myjemy, nacinamy skórę, doprawiamy sola i pieprzem,. Smażymy na rozgrzanej patelni, skórą w dół. Gdy się zarumieni odwracamy. Paprykę kroimy spore kawałki, dodajemy do patelni z kurczakiem, smażymy często obracając. Do blendera wrzucamy posiekaną cebulę, obrany czosnek, chili, paprykę w proszku, skórkę otartą z cytryn i sok z jednej cytryny, ocet, sos worcester, sól, pieprz oraz bazylię. Miksujemy na gładki sos. Po ok. 20 min smażenia, do naczynia żaroodpornego, bądź brytfanki, wylewamy gotowy sos, na to nakładamy kurczaka oraz paprykę. Całość posypujemy tymiankiem i pieczemy ok.15-20 min w piekarniku rozgrzanym do 200 st. góra dół. 



Smacznego!


* "30 minut w kuchni" - Jamie Oliver