Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Jamie Olivier. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Jamie Olivier. Pokaż wszystkie posty

niedziela, 14 grudnia 2014

Sałatka z pomidorów

Zielono-czerwono mi...świątecznie....,ale zamiast piec pasztety, pierniki itp...ja produkuję zdrowe sałatki...poniższy przepis to oczywiście inspiracja zaczerpnięta od  Jamiego Oliwiera...kto spróbuje ten pokocha...

Składniki

2 pudełka różnokolorowych pomidorków koktajlowych 
duży pęczek bazylii 
1 ząbek czosnku
klika łyżek oliwy z oliwek 
łyżeczka białego octu winnego
mozarella (opcjonalnie) 
sól, pieprz

W blenderze umieszczamy opłukaną i osuszoną bazylię, blendujemy z obranym ząbkiem czosnku. Dolewamy oliwę i ocet. Blendujemy do uzyskania gładkiego, kremowego, lekko gęstego dresingu. Doprawiamy solą i pieprzem. Umyte pomidorki kroimy na pół. Dresing wylewamy na dno półmiska, na to wykładamy pomidorki oraz porwaną mozarellę. Mieszamy przed podaniem. Zajadamy z focaccią i kieliszkiem białego wina...


Smacznego! 

sobota, 28 czerwca 2014

Kurczak piripiri


Dawno nie było nic z Jamiego....oto przedstawiam danie idealne na wieczór imprezowy...



Składniki*



4 duże udka kurczaka 

1 czerwona papryka 

1 żółta papryka

6 gałązek świeżego tymianku lub 3 łyżki suszonego 

sól, pieprz



sos piri piri 

1 czerwona cebula

4 żabki czosnku

1 papryczka chili

2 łyżki słodkiej papryki w proszku

2 cytryny 

4 łyżki białego octu winnego

2 łyżki sosu worcester 

duży pęczek świeżej bazylii


Udka myjemy, nacinamy skórę, doprawiamy sola i pieprzem,. Smażymy na rozgrzanej patelni, skórą w dół. Gdy się zarumieni odwracamy. Paprykę kroimy spore kawałki, dodajemy do patelni z kurczakiem, smażymy często obracając. Do blendera wrzucamy posiekaną cebulę, obrany czosnek, chili, paprykę w proszku, skórkę otartą z cytryn i sok z jednej cytryny, ocet, sos worcester, sól, pieprz oraz bazylię. Miksujemy na gładki sos. Po ok. 20 min smażenia, do naczynia żaroodpornego, bądź brytfanki, wylewamy gotowy sos, na to nakładamy kurczaka oraz paprykę. Całość posypujemy tymiankiem i pieczemy ok.15-20 min w piekarniku rozgrzanym do 200 st. góra dół. 



Smacznego!


* "30 minut w kuchni" - Jamie Oliver

sobota, 12 kwietnia 2014

Pieczona karkówka z kapustą i ananasem


Kto by pomyślał, że połączenie kiszonej kapusty i ananasa ma sens? z mięsem? w dodatku będzie dobre?...Nie namyślałam się długo, tylko wykonałam i każdego mięsożercę namawiam na wypróbowanie....po pierwsze proste, po drugie samo się robi, po trzecie, najważniejsze, smaczne....u mnie karkówka wystąpiła wraz z pieczonymi ziemniakami…



Składniki



karkówka pokrojona w kotlety (jeden kotlet na jedną osobę – min :-)

marynata do mięsa (mieszamy: sól, pieprz, paprykę, czosnek lub korzystamy z  gotowej, np: do karkówki)

puszka ananasa

kiszona kapusta



Mięso myjemy, pokrywamy przyprawami oraz dwoma łyżkami oleju. Odstawiamy do lodówki na min 1h. Na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia lub folią układamy kotlety, następnie na każdy: po plasterku ananasa oraz poszatkowaną kapustę. Tworzymy „kopczyki”.  Pieczemy w piekarniku ok. 40 min w 200 st (góra-dół) 



Smacznego!




wtorek, 1 kwietnia 2014

Makaron z roladkami z pesto

Proste, ekspresowe i efektowne danie....

Składniki

pierś  z indyka
suszone pomidory
pesto bazyliowe
sól pieprz


Sos

cebula
czosnek
puszka pomidorów
cukier brązowy
sol
pieprz
oregano suszone
 makaron
parmezan

Pierś dzielimy na porcje, rozbijamy mięso, oprószamy solą i pieprzem. Na foli spożywczej, wykładamy plaster indyka, który smarujemy pesto, następnie kładziemy jeden pomidor suszony. Całość zawijamy, formułując "kiełbaski" z foli. Tak postępujemy z każdym kawałkiem. Tak przygotowane roladki gotujemy we wrzątku ok. 20 - 30 min. 
Na patelni podsmażamy cebulę do miękkości posypując jedną łyżeczką brązowego cukru. Po ok. 1 min dodajemy pomidory, rozgnieciony czosnek. Sos gotujemy ok. 15-20 min, doprawiamy solą, pieprzem i oregano.
Ugotowane roladki odwijamy z foli kroimy na plastry. Podjemy na makaronie z sosem, oprószone parmezanem.

Smacznego!




wtorek, 7 stycznia 2014

Szaszłyki z kurczaka w sosie satay


Chyba ogłoszę tydzień azjatycki na moim blogu....nie zamierzony to efekt, lecz jakoś tak wyszło, bo dziś proponuję kurczaka w sosie satay i sam sos jako dodatek....przepis Jamiego :) 



Składniki



pierś z kurczaka 

1/2 pęczka kolendry

1 chili

1 ząbek czosnku 

3 łyżki czubate masła arachidowego

sos sojowy

kawałek imbiru

2 limonki



Pierś myjemy, dzielimy na podobnej wielkości kawałki. Wkładamy do miski. W malakserze umieszczamy: kolendrę, obrany czosnek, masło i łyżkę sosu sojowego, obrany i grubo posiekany imbir, skórkę z dwóch limonek i sok jednej z nich. Dolewamy odrobinę wody i wszystko miksujemy na gładką i rzadką pastę. Doprawiamy sosem sojowym, gdyby była taka potrzeba. Dodajemy łyżkę lub dwie pasty do miski, tak aby pokryła wszystkie części kurczaka. Pozostałą pastę przekładamy do miseczki i skrapiamy oliwą - to jest sos do gotowych szaszłyków. Mięso nabijamy na patyczki. pieczemy ok. 20 min w 180 st. Szaszłyki możemy  podać z sałatką z pomelo – przepis jest tutaj. 



Smacznego!



niedziela, 8 grudnia 2013

Tajska zupa rozgrzewająca z kurczakiem


W tak mroźny dzień, najlepiej sprawdzają się dania rozgrzewające, dodatkowo przypominające wakacje...taka jest zupa tajska z kurczakiem, znaleziona w książce Jamiego Oliviera: "15 min w kuchni"....danie szybkie, wręcz ekspresowe, no może nie w 15 min, ale w 30 na pewno... składniki dopasowałam do aktualnie dostępnych i przygotowałam super obiad :) ...

U Jamiego jest tak, że gotując z nim egzotyczne dania, raz musisz zakupić wszystkie składniki, a potem cieszysz się długie miesiące z proponowanych przepisów, nie wydając ani grosza...:). Nie przerażajcie się listą zakupów …


 
Składniki

 
Kurczak

4 piersi z kurczaka/u mnie sznycle z indyka
1 czubata łyżeczka przyprawy chińskiej 5 smaków
1 łyżka miodu
1 łyżka sezamu 
sól i pieprz

 
Zupa Laksa 

1 kostka bulionowa lub gotowy wywar
kawałek dyni 
2 ząbki czosnku
1 kawałek imbiru wielkości kciuka
1 świeża papryczka chili
1 łyżeczka kurkumy
1/2 pęczka dymki 
1 czubata łyżeczka masła arachidowego 
1/2 pęczka kolendry
1 łyżka oleju sezamowego
1 łyżka sosu sojowego 
1 łyżka sosu rybnego
makaron ryżowy - ekspresowy 
brokuł (w oryginale były szparagi)
1 puszka mleka kokosowego (400ml)
3 limonki


500 ml wody gotujemy, wlewamy do garnka, dodajemy kostkę rosołową lub bulion. Dynię ucieramy w malakserze na piure, dodajemy do wywaru. Do malaksera wkładamy: obrany czosnek i imbir, poszatkowaną dymkę, kawałki chili (dla zmniejszenia ostrości proponuję pozbycie się pestek), kurkumę, masło orzechowe, kolendrę, olej sezamowy oraz sosy sojowy i rybny. Wszystko miksujemy na gładką pastę, która ląduje do zupy z dynią. Dalej wlewamy mleko kokosowe oraz dodajemy cząstki brokułu. Gotujemy, aż brokuł będzie miękki. Na trzy minuty przed podaniem wkładamy makaron. Sprawdzamy smak, czy nie trzeba doprawić odrobiną sosu sojowego, bądź rybnego. Zupa gotowa.

W czasie gotowania warzyw w zupie, kawałki kurczaka obtaczamy w przyprawach, smażymy po 2 - 3 min z każdej strony, na koniec wlewamy miód, sok z jednej limonki oraz ziarna sezamu. 

Smacznego!




czwartek, 30 maja 2013

Krewetki






Krewetki - jedzenia tych owoców morza, nauczył mnie mój Mąż :). Przyznaję, nie była to miłość od pierwszego wejrzenia (nie do Męża tylko do krewetek :) ...ale kolejne podejście pozwoliło polubić te cudne stworzenia. Najlepiej smakują świeże podsmażone z czosnkiem i masłem, bagietką oraz zmrożonym winem....(już niedługo spełnię to marzenie w słonecznej Barcelonie :)
Dziś przedstawiam przepis mojego guru kulinarnego Jamiego :)


Krewetki w curry

Składniki

Sos
2 pędy trawy cytrynowej lub łyżka pasty z trawy cytrynowej
1 świeża czerwona papryczka chili
2 ząbki czosnku
pęczek świeżej kolendry 
2 czerwone pieczone papryki z oliwy
1 łyżka przecieru pomidorowego
1 łyżka sosu rybnego
2 łyżki sosu sojowego
1 łyżeczka oleju sezamowego
2 cm imbiru


krewetki tygrysie 
puszka mleka kokosowego
200g groszku cukrowego lub cukinii


 Wszystkie składniki na sos miksujemy w blenderze na pastę. Na rozgrzaną patelnie wrzucamy krewetki dodając łyżkę lub dwie (w zależności od ilości krewetek) pasty  curry.  Smażymy ok. 2 min, następnie przekładamy owoce morza do naczynia do zapiekania i wstawiamy do rozgrzanego piekarnika na ok. 10 min - opcja grill. Na tej samej patelni wrzucamy groszek cukrowy lub inne warzywa, dodajemy pozostałą pastę, smażymy ok. 5 min. Następnie wlewamy mleko kokosowe. Całość gotujemy na wolnym ogniu. Krewetki podajemy z sosem curry i ryżem.

Smacznego!







piątek, 19 kwietnia 2013

Orientalny łosoś


Nie dawno przyznałam się, że nie kocham ryb :), co nie oznacza, że jak już jem łososia to tylko w jednej postaci... Łosoś orientalny to pomysł z Jamiego*. (wiem, wiem, że na moim blogu jest wiele jego przepisów, ale jestem ogromną fanką tego Anglika i już :) ...Dania z tych książek robię na chybił trafił: podajemy nr strony lub przepisu i mamy pomysł na obiad...ostatnio wygrał ten ...

Uwaga!: jest to danie w ...30 min..,więc nie przerażamy się ilością składników...to tylko wygląda na skomplikowane działamy  ...:)

Składniki: 

Łosoś

2 cm imbiru
2 ząbki czosnku
1 mała czerwona cebula
pół papryczki chili 
łyżka sosu sojowego 
2 limonki
4 filety z łososia
chińska przyprawa pięciu smaków (jest z knorra)

Imbir obrany, czosnek, cebulę, chili oraz sok z limonek z sosem sojowym blendujemy na rzadki sos, który wylewamy do brytfanki, dodajemy oliwę.  Do naczynia wkładamy łososia skórką do góry. Całość posypujemy przyprawą 5 smaków  i pieprzem. Pieczemy ok. 20 min. Przed podaniem posypujemy posiekana kolendrą.

Sałatka

pęczek kolendry
400 g kiełków fasoli mung 
100g  orzechów nerkowca
płynny miód 
pół papryczki chili
małe, dojrzałe mango
sos sojowy
olej sezamowy 
limonka 

Liście kolendry obieramy i wrzucamy do miski jako bazę sałatki. Łodyżki siekamy  i dodajemy do reszty. Orzechy nerkowca kruszymy i prażymy na złoty kolor. (Jamie dodaje oliwę, ja prażę bez). Na koniec dodajemy miód. Chili siekamy, mango kroimy w kostkę, dodajemy do kolendry razem z fasolą i orzechami. Dressing: sos sojowy, olej sezamowy i sok z  limonki mieszamy. Sosem polewamy sałatkę. Przed podaniem całość łączymy mieszając.

Zupa 

4 dymki
chili
2 ząbki czosnku 
2 cm imbiru
1 łyżeczka przyprawy 5 smaków
3 łyżeczki maki kukurydzianej 
900 ml bulionu z kurczaka (ja rosół gotuję raz w miesiącu i mrożę...potem jest idealny jako dodatek do innych dań zamiast rosołu z kostki..., ps.: chwila prawdy: ja nie gotuję rosołu, najlepszy na świecie  gotuje mój Mąż :)
200 g strączków groszku cukrowego
sos sojowy do smaku 
200 g cienkiego makaronu jajecznego. 

Cebulę siekamy i dusimy na oleju, potem dodajemy posiekane: chili,  czosnek, oraz imbir starty. Do podduszonych warzyw dodajemy łyżeczkę przyprawy 5 smaków oraz 3 łyżeczki mąki kukurydzianej. Robimy "zasmażkę". Po chwili dodajemy bulion, groszek cukrowy. Doprowadzamy do wrzenia. Zmniejszamy ogień, doprawiamy sosem sojowym. Do całości dajemy makaron. Gotujemy chwilę, aby smaki się połączyły, a makaron ugotował i możemy podawać. 
W jednym talerzu zupa, na to łosoś, obok sałatka.

Smacznego!



* "30 minut w kuchni" - Jamie Oliver

piątek, 8 marca 2013

Sałatka z bonusem (lody)

I  po wiosennej, pięknej pogodzie....a już było cudnie....na poprawę humoru sałatka z bekonem i bonusem, czyli lody.... pomysły zaczerpnięte od Jamiego :)

Sałatka

Składniki 

kilka plasterków bekonu
mieszanka sałat 
garść winogron
nasiona kopru włoskiego

dressing:
1 łyżka octu balsamicznego
1 łyżeczka musztardy
2, 3 łyżki oliwy
1 łyżka miodu  
sól, pieprz

Bekon smażymy na patelni, dodajemy kilka ziaren kopru włoskiego. Mieszamy składniki na sos. Sałatę wykładamy na talerz, na to winogrona, bekon. Posypujemy koprem, polewamy sosem i zajadamy ze smakiem :)

Lody

lody waniliowe
brzoskwinie z puszki (w oryginalnym przepisie były liczi z puszki)
paczka sezamek (czy sezamków?) 

Sezamki kruszymy w moździerzu. Do pucharków wykładamy owoce, na to lody i całość posypujemy sezamkami...

Smacznego!

Wszystkiego naj z okazji Dnia Kobiet! 





niedziela, 17 lutego 2013

Ananas...


Lato??? Kiedy będzie lato??? Szukam lata w kuchni....coś letniego, orzeźwiającego… znalazłam przepis na ananasa z miętą...smakuje słońcem, plażą...Przepis pochodzi z mojej ulubionej książki „30 minut w kuchni” Jamie Olivera.
U Oliviera ananas występuje razem z borówką amerykańską i jogurtem kokosowym, dla mnie to już za dużo...:)...sam ananas jest ok..

Składniki
1 duży ananas
mały pęczek mięty 
3 łyżki cukru trzcinowego
1 limonka

Obieramy ananasa, kroimy w plasterki. Miętę ucieramy  w moździerzy na pastę (ach  ten zapach!), dodajemy do niej cukier, ucieramy dalej. Ananasa pokrywamy miętową pastą, skrapiamy sokiem z limonki...i przenosimy się na Karaibska plażę...

Smacznego!







sobota, 1 grudnia 2012

Papryka pieczona Jamiego*


Składniki:

100g sera manchego (może być również parmezan lub pecorino)
jedna bułka ciabatta
garść migdałów 
kilka gałązek świeżego tymianku
łyżeczka czerwonego octu winnego 
słoik papryki pieczonej**
sól i pieprz do smaku


Migdały prażymy, dodajemy do blendera wraz z  pozostałymi składnikami. Miksujemy do uzyskania drobnych okruchów. Faszerujemy papryki, które układamy w naczyniu żaroodpornym. Posypujemy je pozostałymi okruchami i zapiekamy kilka minut. 

Smacznego!

* przepis pochodzi z książki "30 minut w kuchni" Jamie Oliver
** papryka pieczona z "ROLNIKA" wymaga opłukania pod wodą, zalewa ma za dużo octu