Pokazywanie postów oznaczonych etykietą czekolada. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą czekolada. Pokaż wszystkie posty

niedziela, 14 września 2014

Muffiny z białą czekoladą i brzoskwiniami


Proste i szybkie, jak to muffiny....mieszamy, wlewamy do formy 20 min i gotowe... do dzieła! 



Składniki



300 g mąki

2 łyżeczki proszku do pieczenia

1 jajko 

150 g cukru 

1 łyżeczka esencji waniliowej

225 mil mleka

50 g masła stopionego i wystudzonego

100g brzoskwiń świeżych lub z puszki, pokrojonych w kostkę 

125 g białej czekolady, posiekanej w małe kawałeczki



Mąkę, proszek mieszamy. W drugiej misce ucieramy jajka z cukrem, następnie dodajemy wanilię, mleko oraz masło. Mieszamy. Mokre składniki łączymy  z suchymi, na koniec dosypując brzoskwinie i czekoladę, mieszamy.  Ciasto rozkładamy do foremki. Pieczemy ok. 25 min lub dłużej, do tzw. "suchego patyczka" w 160 st termoobieg. 



Smacznego!








Ciasta bez miksera

Czekoladowe finansjerki

I po wakacjach....wróciłam z wojaży....na przywitanie i miłe spotkanie, w babskim gronie, wspominanie i plotkowanie, zabrałam malutkie ciasteczka, u mnie w formie babeczek...idealne do mocnej kawy, delikatne, niezbyt słodkie, rozpływające się w ustach...Kto spróbuje ten będzie wypiekał często... dodatkowo: szybkie i tanie ;-)

Składniki

40 g gorzkiej czekolady 
75 g miękkiego masła
50 g mielonych migdałów
125 g cukru pudru 
40 g mąki pszennej 
4 białka 

Na parze topimy czekoladę z masłem. Do ostudzonej masy dodajemy migdały, cukier oraz mąkę. Całość mieszamy. Białka ubijamy na sztywną pianę. Łączymy delikatnie z ciastem. Tak przygotowane, rozkładamy do foremek, korzystałam z foremki sylikonowej, wyszło ok. 30 mini babeczek. Pieczemy ok. 10-15 min w 160 st. termoobieg.



Smacznego!



 Ciacho na widelcu

sobota, 28 czerwca 2014

Brownie z bezą czekoladową


Ciasto dla czekoladoholików....najlepiej smakuje na drugi dzień….w połączeniu z lodami...mój wypiek dedykuję Ani z Warszawy, która jest fanką bezy, może, jak mnie w końcu odwiedzi, to spróbuje tego cuda :)



Składniki

ciasto

250 g masła

350 gorzkiej czekolady

300 g brązowego cukru

5 jaj - białka i żółtka oddzielnie 


beza


4 białka 

225 g cukru brązowego

2 łyżeczki esencji waniliowej


1 łyżeczka mąki kukurydzianej 

50 g kakao 


Formę do pieczenia - średnica 22 - wykładamy papierem, boki powinny wystawać nad formę. (tak ja na zdjęciu) Masło z czekoladą topimy na parze -(wodę w garnku doprowadzamy do wrzenia, zmniejszamy ogień na minimalny,  na garnku umieszczamy miseczkę, tak, aby nie dotykała wody). Po chwili dodajemy cukier, mieszamy, aż się rozpuści, następnie zdejmujemy z ognia i dodajemy żółtka. Białka ubijamy na sztywną pianę. Stopniowo dodajemy do masy czekoladowej. Wlewamy do formy i pieczemy 40 min w 170 st termoobieg. W czasie pieczenia brownie, przygotowujemy bezę: białka ubijamy na sztywno dodając stopniowo cukier oraz wanilię. Mąkę wraz kakao przesiewamy do białek i delikatnie łączymy. Ciasto wyjmujemy z piekarnika wykładamy bezę na wierzch, następnie pieczemy min 25 min lub dłużej ( u mnie ok. 40min :-) ... Pozostawiamy ciasto to ostudzenia, w tym czasie skorupka popęka i lekko się zapadanie.


Smacznego!


* "Czekolada" Eric Lanlard





czwartek, 17 kwietnia 2014

Babka górnicza


Najlepszy przepis, jaki ostatnio znalazłam :) Pochodzi z odziedziczonej teczki z recepturami......Gwarantuję, że uda się wszystkim :)  Nie ma nic prostszego...I na dodatek pięknie układa się w foremkach. U mnie były mini babeczki i jaja wielkanocne...myślę, że to również dobry przepis na muffiny...



Składniki

1 szklanka mleka
1 jajko
2 szklanki mąki
1/2 kostki masła
2 łyżki oleju
1 szklanka cukru
3 łyżki dżemu (ja użyłam dżem porzeczkowy, moga być całe owoce)
1 łyżeczka sody
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia 
2 łyżki kakao
1 łyżeczka cynamonu (opcjonalnie) 

Wszystkie składniki mieszamy. Wylewamy formę lub  foremki. Pieczemy w 180 st. termoobieg. Czas pieczenia w zależności od wielkości foremki od 20 -50 min. Pieczemy do suchego patyczka. 

Smacznego! 








Babki i babeczki

niedziela, 30 marca 2014

Sernik z chałwą


Ostatni mój sernik zgłoszony do konkursu....

Składniki*:

spód

150 g ciasteczek (użyłam takich)
50 orzechów laskowych
100 g pistacji
50 g orzechów nerkowca
150 g masła

masa

100g białej czekolady
200 g chałwy
700 g twarogu na serniki
pół szklanki cukru
łyżka soku z cytryny
3 jajka
kieliszek amaretto
łyżeczka ekstraktu waniliowego
2 łyżki mielonych migdałów

polewa

1,5 łyżki śmietany 22%
50 g masła
2 łyżki miodu  

Orzechy siekamy na grube kawałki.  Herbatniki kruszymy. Orzechy i ciastka łączymy wraz z topionym masłem. Tortownice o śr. 20 cm wykładamy ciasteczkami, równo dno jak i boki. Wstawiamy do lodówki na 30 min, potem pieczemy 15 min w 180 st - termoobieg. 

Czekoladę topimy w kąpieli wodnej. Chałwę kruszymy, miksujemy z twarogiem, cukrem i sokiem z cytryny. Mieszając dodajemy stopniowo czekoladę i jajka. Na koniec wanilię, amaretto i mielone migdały. Masę przelewamy na spód. Pieczemy ok 50 - 60 min w 160 st. z termoobiegeim. Sernik studzimy przy otwartym piekarniku. 

Śmietanę podgrzewamy, dodajemy masło, mieszamy aż się roztopi. Po wystudzeniu dodajemy miód. Tak przygotowaną polewą pokrywamy wierzch sernika. Wstawiamy do chłodzenia na min 3h. a najlepiej na całą noc. Sernik jest bardzo delikatny  i puszysty. 

Smacznego! 


 


* przepis pochodzi z książeczki: "moje gotowanie, kolekcja do zbierania: ciasta - Serniki cz2." czerwiec/2011

Serniki dla Miksera - edycja 1.14

niedziela, 29 grudnia 2013

Czekolada domowa


Pamiętam czasy, kiedy nie było w sklepie czekolady, nie mówiąc o niezliczonych jej rodzajach...Był na to sposób – czekolada domowa, której smak zawsze przypomina mi dzieciństwo… Miałam nawet specjalna foremkę w tabliczkę....

Przepis znaleziony tutaj


Składniki

0,5 kostki masła
0,5 kostki margaryny
2 szklanki cukru
4 łyżki ciemnego kakao
0,5 szklanki wody
3,5szkl.mleka w proszku

wafle



Masło, margarynę, cukier, kakao, wodę zagotowujemy. Następnie dodajemy mleko w proszku. Cały czas mieszamy, aby nie powstały grudki. Wylewamy na blaszkę wyłożoną waflami. Przykrywamy druga porcją wafli. Wstawiamy do lodówki, aby stężała. Kroimy w kwadraciki lub paseczki. 

Smacznego!




piątek, 25 października 2013

Bezy


Bezy to wyzwanie....pierwszy raz się przełamałam prawie rok temu, kiedy upiekłam tort bezowy (przepis jest tutaj)...Beza musi być wyrośnięta, sucha i chrupiąca na zewnątrz oraz ciągnąca w środku...Ostatnio odkryłam, na BBC, kuchnię Australijczyka, Billa Grangera. Bardzo podoba mi się jak gotuje. Postanowiłam wykonać bezy wg jego przepisu. Są tak pyszne solo, że nie trzeba do nich żadnego kremu (choć taki przygotowałam)....



Składniki



4 białka

150 g cukru

1 łyżeczka mąki kukurydzianej

1 łyżeczka octu 

100 g grubo posiekanej białej czekolady 

75 g grubo posiekanych pistacji ( u mnie mieszane z orzechami włoskimi)



Krem 



kubek śmietanki 30%

1 lub 2 łyżki cukru pudru

2 łyżki serka mascarpone

puszka brzoskwiń 



 Nastawiamy piekarnik na 160 st. Białka ubijamy na sztywna pianę.  Następnie dodajemy po łyżce cukier i ubijamy dalej. Do masy wlewamy ocet oraz dodajemy mąkę kukurydzianą i ubijamy, aż piana będzie sztywna  i błyszcząca. na koniec dodajemy orzechy i czekoladę. Dokładnie mieszamy. Bezy wykładamy na blaszkę formując 6 większych kulek.  Wkładamy do piekarnika, jednocześnie zmniejszając temperaturę do 140 st. (u mnie cały czas termoobieg). Pieczemy 45 min. Studzimy w piekarniku z uchylonymi drzwiczkami. 



Śmietankę ubijamy z cukrem pudrem. Dodajemy roztarty serek oraz pokrojone w kostkę brzoskwinie. 
Podajemy bezy udekorowane kremem i posypane pistacjami.



Smacznego!








czwartek, 11 lipca 2013

Tort czekoladowo-malinowy


Przepis znaleziony dawno temu w kolorowej gazecie...jest banalnie prosty , a przy tym bardzo, bardzo dobry. W zeszłym roku produkowałam go prawie co tydzień. W sezonie na maliny, u mnie jest czas imprezowy: a to imieniny Taty, urodziny Brata, Moje, Siostry, Goście :). Dziś przygotowałam go dla super Zespołu Halin :) ...Będę za Wami tęsknić :) ....dosyć rozczulania czas do działania: 

Składniki

Ciasto:

180 g mąki pszennej
25 g kakao
1/2 łyżeczki sody
1 łyżeczka proszku do pieczenia
180 ml mleka
150 g masła
3 jajka 
150 g cukru trzcinowego (może być również zwykły biały)

Masa:

250 g serka mascarpone 
120 ml śmietany kremówki 
2 łyżki cukru pudru
500 g malin
1/2 szklanki herbaty malinowej, osłodzonej
 100 g gorzkiej czekolady 

Mleko podgrzewamy, rozpuszczamy w nim masło i pozostawiamy do ostygnięcia. Mąkę, kakao, sodę, proszek do pieczenia przesiewamy. Jajka z cukrem ucieramy. Dodajemy mleko z masłem oraz sypkie składniki. Mieszamy. Masę przelewamy do tortownicy (im większa, tym cieńszy placek, no i dla większej liczby osób :) Robiłam go już w tortownicy 30, 24 i dziś w 22 musiałam część odciąć bo za bardzo wyrósł).  Pieczemy ok. 30 min w 180 st. Ostudzone ciasto dzielimy na dwa blaty (przyznaję nie wychodzi mi to idealnie ....gdzie mi do mistrza cukiernictwa :). Herbatę parzymy, słodzimy i studzimy. Maliny myjemy i suszymy. Śmietanę wraz z cukrem ubijamy na sztywno. Serek chwilę ucieramy (nie za długo). Do serka dodajemy śmietanę, mieszamy. Do masy dodajemy 3/4 malin i delikatnie łączymy. Blaty nasączamy herbatą i przekładamy masą serową. Wierzch polewamy roztopioną czekoladą (przepis na  polewę jest tutaj) i pozostałymi malinami. 

Smacznego!





niedziela, 28 kwietnia 2013

Tarta czekoladowa z wiśniami

Robiąc porządki w lodówce znalazłam duży słoik kompotu z wiśni. Kompoty i inne przetwory to dary od Teścia, który  jest  mistrzem przetworów:)...tylko kto teraz pije kompot do obiadu? My nie ...ponieważ jestem orędowniczką "ekonomii w kuchni", czyli wykorzystania wszystkiego co mamy w lodówce i spiżarni to postanowiłam  "zagospodarować" ten kompot. I oto wyszła cudna tarta czekoladowa z pianką wiśniową, owocami i galaretką


Składniki:

Ciasto

paczka sucharków (290g)
słoik nutelli

Masa

słoik kompotu z wiśni 
1 budyń waniliowy lub śmietankowy
2 łyżki cukru (jeżeli budyń jest bez cukru)
2 galaretki wiśniowe
250 g serka mascarpone 
wiśnie z kompotu



Sucharki kruszymy. Nutellę lekko podgrzewamy, żeby była płynna i  mieszamy z sucharkami. Masę wykładamy na blaszkę. Wstawiamy do lodówki. Budyń gotujemy zgodnie z przepisem w 0,5l kompotu (kompot plus woda - tak aby było 0,5l). Do gorącego dodajemy jedna galaretkę i mieszamy do rozpuszczenia. Całość odstawiamy do ostygnięcia. Wiśnie odsączamy, jeżeli trzeba pozbywamy się pestek. Do ostudzonej masy budyniowej dodajemy utarty serek mascarpone. Masę mieszamy aby nie miała grudek. Całość wylewamy na spód tarty. Wstawiamy na ok. 30 min do lodówki, aby pianka stężała. Druga galaretkę przyrządzamy zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Na ciasto z pianką, wykładamy owoce i zalewamy  galaretką. Odstawiamy do lodówki. Ja moje robię w formie do tarty, ale myślę, że lepiej będzie wyglądać w tortownicy :)

Smacznego!



zamiast galaretki i wiśni, możemy wyłożyć owoce sezonowe i mamy piękny, pyszny tort :)






środa, 6 marca 2013

Sernik Nigelli



Składniki

paczka herbatników (200g), ja miałam owsiane
100g masła
pudełko serka mascarpone
łyżka cukru pudru
słoik nutelli



Masło topimy. Ciastka kruszymy. Do herbatników dodajemy ostudzone masło. Masą wykładamy formę do tarty. Odstawiamy do lodówki. Serek mascarpone ucieramy z cukrem, następnie dodajemy nutellę. Krem wykładamy na spód z ciastek. Wstawiamy do lodówki na 1h.

Smacznego!








sobota, 26 stycznia 2013

Ekspresowy murzynek


Zapowiada się "gościnny" weekend. Dlatego dobrze jest mieć "coś słodkiego" do kawki. Po całotygodniowej harówce, nie mam chęci ani siły na pieczenie wymyślnych ciast. Proponuję więc przepis, otrzymany od koleżanki z Gorzowa,  na ekspresowy murzynek. Przygotowanie trwa maksymalnie 15 min :). a efekt murowany. Składniki  na to ciasto zawsze są w domu, i wychodzi z nich duża blacha.  Kiedyś na przyjęcie podałam go w formie muffinek. Prezentowały się bardzo elegancko..

Składniki

5 jaj 
1 szklanka cukru
2 szklanki mąki 
3/4 szklanki oleju
1 łyżeczka sody 
1 łyżeczka cynamonu
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 czubata łyżka kakao 
4 jabłka
1/2 szklanki orzechów włoskich/migdałów itp. 
1/2 szklanki żurawiny/rodzynek/suszonych śliwek/ suszonych moreli itp. 

Polewa 

1 tabliczka gorzkiej czekolady
śmietanka słodka 
wiórki kokosowe 

Składniki na cisto mieszamy, dodajemy obrane i pokrojone w kostkę jabłka, orzechy, rodzynki. Mieszamy ponownie. wylewamy na blachę. Pieczemy w 180 st. przez 50 min. 
Czekoladę rozpuszczamy na parze, dodajemy powoli śmietankę, aż masa będzie lekko gęsta i jedwabista.
Po przestudzeniu  ciasta, polewamy je  czekoladą i posypujemy wiórkami kokosowymi. 











Smacznego!




niedziela, 6 stycznia 2013

Ciasto czekoladowe


Składniki:

100g czekolady gorzkiej
100g masła
3 jajka
50 g mąki
150 g cukru

polewa 
50 g czekolady gorzkiej
śmietana

Rozpuszczamy czekoladę i masło na parze. Jajka ucieramy z cukrem. Dodajemy mąkę, przestudzoną czekoladę. Cisto wylewamy na małą tortownicę. Pieczemy ok. 18, 20 min w piekarniku rozgrzanym do 180st. Czekoladę na polewę roztapiamy na parze wraz ze śmietaną. Przestudzone ciasto polewamy czekoladą. 
Podajemy z lodami waniliowymi i sosem malinowym**

Smacznego!

* przepis autorstwa Agnieszki Kręglickiej, zobaczony i zanotowany z programu "Para w Kuchni"
** sos malinowy: mrożone maliny gotuję z cukrem, blenduję, przecieram przez sitko na gładki sos i gotowe J