Pokazywanie postów oznaczonych etykietą torty. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą torty. Pokaż wszystkie posty

niedziela, 3 listopada 2013

Tort urodzinowy



Dziś są moje pierwsze urodziny…BLOGOWE …zanim pojawi się tort (w dwóch odsłonach), to przedstawiam krótkie podsumowanie tych 12 miesięcy:

Opublikowałam 78 postów, z tego 76 z przepisami

Najbardziej "płodnym" miesiącem był marzec - 12 wpisów 

Najmniej postów publikowałam w sierpniu - 2 wpisy

W tym czasie przygotowałam 37 propozycji na  słodkości, oraz 39 propozycji śniadaniowo/obiadowo/kolacjowych...
(szczerze? Myślałam, że więcej będzie, jednak przepisów na cista, ciasteczka itp.)

UWIELBIAM  TO… 100 lat! 

Żeby  świętować jak należy stworzyłam tort idealny, połączony z  dwóch innych przepisów, które znalazłam tutajtutaj.



Tort brzoskwiniowy 



Biszkopt rzucany
5 jajek
3/4 szklanki cukru
3/4 szklanki mąki pszennej
1/4 szklanki mąki ziemniaczanej




Białka oddzielamy od żółtek, ubijamy na sztywną pianę. Pod koniec ubijania stopniowo dodajemy cukier, oraz po kolei żółtka, nadal ubijając. Mąki łączymy, przesiewamy i delikatnie dodajemy do ciasta. Tortownicę o średnicy 20 – 22 cm wykładamy papierem do pieczenia i napełniamy ciastem. Pieczemy w temperaturze 160 – 170ºC około 30 – 40 minut – do „suchego patyczka”. Gorące ciasto wyjmujemy z piekarnika, z wysokości około pół metra opuszczamy (w formie) na podłogę. Odstawiamy do uchylonego piekarnika, do ostygnięcia. Dopiero wtedy wyciągamy biszkopt z blachy.


Masa
500 g sera mascarpone
500 ml śmietany kremowej do deserów  dobrze schłodzonej
1 szklanka cukru pudru



Zimną śmietankę do deserów ubijamy na sztywno razem z cukrem pudrem. Serek mascarpone ucieramy chwilę, aż zmięknie, następnie delikatnie  mieszamy z ubitą śmietaną. Wstawiamy do lodówki do czasu przełożenia


Przełożenie
1 duża puszka brzoskwiń w zalewie (480 g owoców)
słoik dżemu brzoskwiniowego lub z żółtych śliwek 



Odkładamy kilka brzoskwiń, a resztę kroimy w kostkę. Mieszamy z dżemem, odstawiamy

Nasączenie

4 łyżki syropu brzoskwiniowego (zalewy) z puszki
2 łyżki likieru u mnie pomarańczowego lub dodatkowe 2 łyżki syropu brzoskwiniowego z puszki
5 łyżek zaparzonej malinowej herbaty, ostudzonej
2 łyżki soku z cytryny lub limonki



W małej miseczce mieszamy wszystkie składniki.



Upieczony biszkopt, po całkowitym wystudzeniu, kroimy na 3 poziome blaty. Dolny krążek kładziemy na paterze, smarujemy nasączeniem, wykładamy połowę przełożenia (brzoskwinie z dżemem) oraz  1/3 ilość masy mascarpone. Przykrywamy drugim (środkowym) krążkiem. Skrapiamy go 1/3 nasączenia, układamy resztę brzoskwiń i 1/3 masy. Przykrywamy ostatnim, górnym krążkiem, skrapiamy go resztą nasączenia. Wierzch i boki pokrywamy ostatnią częścią masy.



W pierwszym torcie, upieczonym w kwadratowej formie, boki obłożyłam patyczkami z czekolady mlecznej, a wierzch przyozdobiłam świeżymi malinami i brzoskwinią. 

Drugi tort, pieczony klasycznie w tortownicy, został pokryty białym lukrem plastycznym. Do kremu pod lukier należy dodać żelatynę. 


Smacznego!
 






czwartek, 11 lipca 2013

Tort czekoladowo-malinowy


Przepis znaleziony dawno temu w kolorowej gazecie...jest banalnie prosty , a przy tym bardzo, bardzo dobry. W zeszłym roku produkowałam go prawie co tydzień. W sezonie na maliny, u mnie jest czas imprezowy: a to imieniny Taty, urodziny Brata, Moje, Siostry, Goście :). Dziś przygotowałam go dla super Zespołu Halin :) ...Będę za Wami tęsknić :) ....dosyć rozczulania czas do działania: 

Składniki

Ciasto:

180 g mąki pszennej
25 g kakao
1/2 łyżeczki sody
1 łyżeczka proszku do pieczenia
180 ml mleka
150 g masła
3 jajka 
150 g cukru trzcinowego (może być również zwykły biały)

Masa:

250 g serka mascarpone 
120 ml śmietany kremówki 
2 łyżki cukru pudru
500 g malin
1/2 szklanki herbaty malinowej, osłodzonej
 100 g gorzkiej czekolady 

Mleko podgrzewamy, rozpuszczamy w nim masło i pozostawiamy do ostygnięcia. Mąkę, kakao, sodę, proszek do pieczenia przesiewamy. Jajka z cukrem ucieramy. Dodajemy mleko z masłem oraz sypkie składniki. Mieszamy. Masę przelewamy do tortownicy (im większa, tym cieńszy placek, no i dla większej liczby osób :) Robiłam go już w tortownicy 30, 24 i dziś w 22 musiałam część odciąć bo za bardzo wyrósł).  Pieczemy ok. 30 min w 180 st. Ostudzone ciasto dzielimy na dwa blaty (przyznaję nie wychodzi mi to idealnie ....gdzie mi do mistrza cukiernictwa :). Herbatę parzymy, słodzimy i studzimy. Maliny myjemy i suszymy. Śmietanę wraz z cukrem ubijamy na sztywno. Serek chwilę ucieramy (nie za długo). Do serka dodajemy śmietanę, mieszamy. Do masy dodajemy 3/4 malin i delikatnie łączymy. Blaty nasączamy herbatą i przekładamy masą serową. Wierzch polewamy roztopioną czekoladą (przepis na  polewę jest tutaj) i pozostałymi malinami. 

Smacznego!





niedziela, 21 kwietnia 2013

Tort makowy


Tort urodzinowy mojego M. :)..ale dla mnie to też wspomnienie mojego przyjęcia komunijnego, gdzie podano tort makowy. Nie był zamawiany w cukierni...piekł go mój Kuzyn, absolwent technikum gastronomicznego, był trzypiętrowy, piękny. no i dla mnie miał egzotyczny smak - smak kremu kawowego :)

Składniki

Biszkopt

8 jaj
200 g maku
4-5 szt.  migdałów 
250 g cukru pudru
1 łyżka miodu
6o g bułki tartej

Mak i migdały parzymy, mielimy 2 razy.  Żółtka i cukier ubijamy na pulchna masę, białka zaś na sztywna pianę. Do maku z migdałami dodajemy ubite żółtka, bułkę tartą i miód. Na koniec białka. Delikatnie mieszamy. Wlewamy do wysmarowanej tortownicy. Pieczemy ok. 40-50 min w 160 st. na termoobiegu.

Krem

300ml kremówki
250g serka mascarpone
łyżka lub dwie cukru pudru 
łyżka kawy mielonej 
filiżanka espresso
kieliszek amaretto

Gorzka czekolada do przybrania

Kremówkę bijamy na sztywno. Serek ucieramy z cukrem, kawą mieloną, odrobiną amaretto (kilka kropel). Do masy z mascarpone dodajemy ubitą śmietanę. Delikatnie mieszamy, gdyby krem był za mało „kawowy” lub niezbyt słodki,  dodajemy kilka kropel ostudzonego espresso lub cukru.

Biszkopt przecinamy na dwa krążki. Każdy nasączamy mieszanką kawy z alkoholem. Przekładamy kremem. Wierzch i boki również obkładamy kremem i posypujemy startą, gorzką czekoladą. 

Smacznego! Najlepszego!











wtorek, 12 lutego 2013

Tort bezowy ..:)



Styczeń i luty to czas wielu urodzinowych przyjęć. Również moich :-)...Tym razem zrobiłam tort bezowy...Przepis otrzymałam od Moniki*....Tort nie jest trudny do wykonania, a efekt gwarantowany.


Wszystkim Wodnikom STO LAT :)

Składniki:

Beza
6 białek**
szczypta soli 
150 g cukru
150 g cukru pudru
1 łyżeczka octu winnego
8 suszonych daktyli
100  g mielonych migdałów na mączkę(opcjonalnie, nie jest konieczna)


Robienie tortu zaczynamy od nagrzania piekarnika do 180 st, oraz przygotowania dwóch blach wyłożonych papierem do pieczenia, z wyrysowanym kołem o średnicy 24cm.
Białka z solą ubijamy na sztywna pianę, dodajemy łyżeczkę octu, oraz stopniowo cukier. Ubijamy, aż piana będzie błyszcząca, jednak nie za długo. Na koniec dodajemy mączkę migdałową  i daktyle, które delikatnie mieszamy.
Masę wykładamy na przygotowany pergamin. Blaszki z bezą wstawiamy do nagrzanego, do 180 st. piekarnika na 5 min. Następnie obniżamy temperaturę do 105 st. i pieczemy 105 min - piekarnik z termoobiegiem.
Po tym czasie wyłączamy piekarnik, uchylamy drzwiczki i pozostawiamy do ostygnięcia. Ja zostawiam na cała noc.

Krem

250 g serka mascarpone
250 g śmietanki kremówki (30)
200 g kajmaku (ja kupuje gotowy)
1/2 szklanki orzechów włoskich posiekanych
10 daktyli posiekanych


Śmietanę ubijamy na sztywno.  Kajmak ucieramy z serkiem. Trzeba pamiętać, żeby zrobić to szybko, gdyż masa może stać się zbyt płynna. Do masy dodajemy ubitą śmietanę, orzechy i daktyle. Delikatnie i krótko mieszamy. Na jeden krążek bezowy wykładamy masę, przykrywamy drugą bezą. Całość posypujemy cukrem pudrem pomieszanym z kakao. 

Smacznego!





 * Monika zaczerpnęła pomysł i przepis ze strony, który możecie znaleźć tutaj
 ** Ekonomia w kuchni: z żółtek możesz zrobić np: faworki, przepis jest tutaj , lub makaron carbonara