poniedziałek, 15 grudnia 2014

Ryba "po grecku"

„Ryba po grecku”, to klasyk na świątecznym stole...:-) przynajmniej w mojej rodzinie....poniższy przepis odbiega od tradycyjnego...raczej jest to ryba w sosie słodko - kwaśnym....zaproponowana przez Aurelię, od razu stała się hitem na świątecznym spotkaniu firmowym….

Składniki

1 kg filetów np. dorsz, sola, pstrąg łososiowy, łosoś
bułka tarta lub zmielone płatki owsiane 
jajko 
sól/pieprz 
cebula
ogórki konserwowe

Sos

6 łyżek octu (u mnie z jabłek)
3 łyżki cukru (ja dodałam tylko jedną)
3 łyżki keczupu (u mnie pikantny) 
1/2 szklanki oleju (u mnie olej kokosowy, roztopiony)
2 szklanki wody 
słoik koncentratu pomidorowego

Filety doprawiamy solą i pieprzem. Smażymy panierując: bułka, jajko, bułka. Odsączamy rybę na ręczniku papierowym. Składniki sosu łączymy w garnku, zagotowujemy. Cebulę kroimy w piórka, ogórki (ok. 4-6 szt.) kroimy w plasterki. Do miski wykładamy: rybę cebulę ogórki, sos, rybę cebulę, ogórki, sos. Całość odstawiamy do ostygnięcia. 

Smacznego! 






niedziela, 14 grudnia 2014

Włoska sałatka paprykowa

Czy macie dylemat co zabrać do lunch boxa? znalazłam pomysł: sałatka z pieczonych warzyw...smaczna i zdrowa...komu? komu? :-)

Składniki

2 czerwone papryki
2 żółte papryki 
1 cebula
2 cukinie
2 ząbki czosnku 
3 łyżki oliwy
1 łyżka octu balsamicznego 
50 g filecików anchois 
20 g czarnych oliwek 
sól i pieprz 

Paprykę filetujemy, kroimy na pół. Pieczemy w piekarniku lub grillujemy, aż skórka będzie czarna. Paprykę przekładamy do foliowej torebki, szczelnie zamykamy i odstawiamy do studzenia. Następnie obieramy ze skórki i kroimy w duże kawałki.  Obrana cebulę kroimy w ćwiartki, dusimy na oliwie ok 10 min, następnie dodajemy, pokrojoną w plasterki, cukinię, gdy zmięknie dorzucamy czosnek pokrojony w plasterki, oraz paprykę. Dusimy ok 10 min. Do sałatki dodajemy ocet oraz fileciki.  Dusimy jeszcze ok 5 min. Doprawiamy solą i pieprzem. Odstawiamy do ostygnięcia. 

Smacznego!




Sałatka z pomidorów

Zielono-czerwono mi...świątecznie....,ale zamiast piec pasztety, pierniki itp...ja produkuję zdrowe sałatki...poniższy przepis to oczywiście inspiracja zaczerpnięta od  Jamiego Oliwiera...kto spróbuje ten pokocha...

Składniki

2 pudełka różnokolorowych pomidorków koktajlowych 
duży pęczek bazylii 
1 ząbek czosnku
klika łyżek oliwy z oliwek 
łyżeczka białego octu winnego
mozarella (opcjonalnie) 
sól, pieprz

W blenderze umieszczamy opłukaną i osuszoną bazylię, blendujemy z obranym ząbkiem czosnku. Dolewamy oliwę i ocet. Blendujemy do uzyskania gładkiego, kremowego, lekko gęstego dresingu. Doprawiamy solą i pieprzem. Umyte pomidorki kroimy na pół. Dresing wylewamy na dno półmiska, na to wykładamy pomidorki oraz porwaną mozarellę. Mieszamy przed podaniem. Zajadamy z focaccią i kieliszkiem białego wina...


Smacznego! 

wtorek, 9 grudnia 2014

Sałatka z rukolą i granatem

Pamiętacie Ulicę Sezamkową? Każdy odcinek sponsorowała inna literka ..idąc tym tropem, sponsorem grudnia zdecydowanie jest kolor czerwony i zielony...dlatego tez proponuję przepyszną, inspirowaną kolorami grudnia, lekką sałatkę z rukoli i granatu...
Jak obierać granaty pokaże YouTube...choć ja przekrawam na pół i pukam łyżką w skórkę, a ziarenka same wypadają do miski. .....


Składniki

Rukola
2 granaty 
parmezan 
12 łyżek świeżego soku z pomarańczy 
4 łyżki oliwy z oliwek 
sól, ostra papryka 

Sałatę myjemy i osuszamy. Obieramy owoce granatu (technika dowalona). Sok z pomarańczy, oliwę, sól i paprykę dokładnie mieszamy. Na półmisek wykładamy sałatę, owoce, plastry parmezanu. Polewamy dresingiem chwilę przed podaniem.



fot. by Agnieszka O. 

Smacznego! 

sobota, 29 listopada 2014

Gulasz zapiekany z ciastem francuskim

Za oknem mroźno i pochmurno, a ja  ogrzewam się gotując...gulasz to danie niczym upalny dzień w środku zimy :-)


Składniki*



1 kg karkówki lub szynki wieprzowej

3łyżki mąki

2 łyżeczki papryki słodkiej

1 łyżeczka soli

pieprz

400 g pomidorów z puszki 

1 duża cebula pokrojona w plasterki 

300 g marchwi obranej i posiekanej w talarki

3 żabki czosnku posiekane w plasterki

3 sardele (tzw.: anchois, opcjonalnie)

4 liście szałowi drobno posiekane (u mnie suszona)

170 ml czerwonego wina

2 arkusze ciasta francuskiego

1 żółtko lekko rozmącone





Mięso myjemy, kroimy w kostkę. Do miski wrzucamy: mąkę, paprykę, pieprz, sól. Mieszamy. Mięso wrzucamy do panierki, mieszamy i dodajemy do garnka z jedną łyżką oleju. Chwilę obsmażamy. Dodajemy pomidory, cebulę, marchew, sardele, czosnek i szałwię. Dolewamy wino, mieszamy. Dusimy na wolnym ogniu ok. 2h, aż sos zgęstnieje, a mięso  i marchew zmiękną.  Ciasto francuskie wycinamy do kształtu naczynia - z 1 cm zapasem. Naczynie do zapiekania (jedno większe) lub 6x200 ml, napełniamy gulaszem, ranty naczynia smarujemy jajkiem, przykrywamy ciastem francuskim, przyciskając do rantów. Nacinamy po środku ostrym nożem, robiąc komin dla pary. Smarujemy żółtkiem, wstawiamy do rozgrzanego piekarnika, pieczemy do momentu, gdy ciasto będzie złote (duża foremka ok. 30-40 min, małe 20-25 min). Podajemy z sałatą lub mizerią. 



Smacznego! 





* "Nakarm mnie" Bill Granger

poniedziałek, 20 października 2014

Azjatycki makaron z kurczakiem i fasolką


Dla wszystkich fanów ekspresowego gotowania i kuchni tajskiej  polecam makaron ryżowy z kurczakiem i fasolką.



Składniki*



450 g płaskiego makaronu ryżowego

2 łyżki oleju słonecznikowego

600 g mielonego mięsa z kurczaka

4 rozgniecione ząbki czosnku

200 g fasolki szparagowej (może być z puszki lub mrożona przelana wrzątkiem)

60 ml słodkiego sosu chilli

60 ml sosu rybnego

60 ml sosu sojowego ciemnego 

60 ml sosu sojowego jasnego

1łyżka stołowa cukru

garść liści kolendry 

garść posiekanych orzechów ziemnych



Makaron przygotowujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu (z reguły jest to makaron 3 min. :-) Do rozgrzanego woka wlewamy olej, gdy się zagrzeje, podsmażamy mięso mielone, często mieszamy do czasu, aż się zarumieni. Dodajemy czosnek i fasolkę. Gotujemy przez 2 min. W miseczce mieszamy wszystkie sosy wraz z cukrem, wlewamy do mięsa. Mieszamy. Wrzucamy do woka ugotowane kluski.  Przekładamy do miseczek, posypujemy kolendrą i orzechami. 



Smacznego!






 * "Nakarm Mnie" Bill Granger - Muza SA 2010

niedziela, 19 października 2014

Szarlotka z budyniem


Moja Mama, Teściowa, Ciotki przepisy zbierały do teczek, zeszytów. Wiele z nich nosiło nazwę  osoby, która przekazała daną recepturę, np. : sernik Pani Lalki (zawsze zastanawiałam się jak Pani Lalka wyglądała...), babka Pani Krysi itp. Dzisiejsza szarlotka powinna mieć nazwę jabłecznik Joli, gdyż Jola jest autorką tego cudownego ciasta. Szybkie, pyszne, niezbyt słodkie. A ponieważ,  nie miałam czasu na tarcie jabłek, użyłam prażonych, wyrób domowy Grażynki Leszka, za który dziękuję raz jeszcze…



Składniki:



3 szklanki mąki

2/3 szklanki cukru

1 kostka masła

2 jajka

1 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia 

łyżka lub dwie zimnego mleka 

 garść wiórków kokosowych 

7 szt. jabłek 

łyżeczka soku z cytryny

łyżeczka cynamonu 

3 budynie waniliowe lub śmietankowe bez cukru

3 szklanki gęstego soku pomarańczowego 





Z mąki, cukru, masła, jajek, proszku zagniatamy ciasto. Gdy się nie klei dodajemy jedną lub dwie łyżki mleka. Ciasto dzielimy na dwie części: 1/4 i 3/4 - zamrażamy ok. 20 min.  Jabłka obieramy, trzemy na tarce jarzynowej, na dużych oczkach, skrapiamy cytryną i posypujemy cynamonem (jak ktoś nie lubi nie musi go dodawać). Budyń gotujemy w trzech szklankach soku pomarańczowego. Na wyłożoną papierem do pieczenia blaszkę, wykładamy 3/4 ciasta (można je rozwałkować lub zetrzeć na tarce) na to jabłka, wiórki kokosowe (tyle aby przykryły jabłka, jednak nie za grubą warstwę), potem budyń (może być ciepły) oraz starte na dużych oczkach pozostałe 1/4 ciasta. Pieczemy ok. 50 - 60 min w 180 st.  z termoobiegiem. (u mnie 50 min z termoobiegiem, potem 10 min góra dół) 

Na koniec przestudzone ciasto można polukrować lub posypać cukrem pudrem



Smacznego!





niedziela, 5 października 2014

Muffiny z dynią, syropem kolonowym i orzechami

Sama nazwa przepisu to sedno jesieni w kolorach i smakach...:-) do niedzielnej kawki wypitej na słonecznym tarasie/trawce, w lesie, parku....będą jak ulał...do dzieła :-)

Składniki 

Krem - środek

 75 g kremowego serka zmiękczonego 
2 łyżki brązowego cukru
2 łyżki syropu klonowego 

Ciasto 
300 g mąki pszennej 
2 łyżeczki proszku do pieczenia 
2 łyżeczki sody 
1 łyżeczka cynamonu mielonego 
1/2 łyżeczki mielonej gałki muszkatołowej 
1/4 łyżeczki soli 
150 g brązowego cukru 
65 g orzechów włoskich posiekanych 
 2 jajka roztrzepane
250 g piure z dyni (świeże lub z puszki) 
175 ml mleka zagęszczonego
50 ml oleju 
1 łyżka syropu klonowego 

posypka 
1 łyżka brązowego cukru 
30 g orzechów laskowych posiekanych 



Składniki na krem ucieramy. Mąkę mieszamy z proszkiem, sodą, cynamonem, gałką muszkatołową, solą, orzechami i cukrem.  W drugiej misce łączymy jajka, dynię, mleko, olej i syrop.  Do mokrych składników dodajemy suche, mieszamy.
Ciasto nakładamy do 3/4 foremki wraz z łyżeczką kremu (jak nałoży się do pełna to wyrastają takie muffin-grzyby jak moje :). Posypujemy mieszaniną orzechów i cukru. Pieczemy ok. 25 min. w 200 st. góra dół (180 st termoobieg).

Smacznego!







czwartek, 2 października 2014

Surówka z dyni z ziołami

Dynię odkryłam późno....pierwszy raz jadłam u Dziadka na imieninach...taką w occie - dzieło przyszywanej babci Irenki - ...była odkryciem kulinarnym wieczoru ....od tej pory poznałyśmy się z dynią,  robię  z niej dżem, piekę ciasta, zupy i dania główne....nigdy jednak nie jadłam surowej...podczas lektury "Kuchni Polskiej" - Hanny Szymanderskiej odkryłam przepis na surówkę...jest wyrazista, chrupiąca...idealna do mięs duszonych, drobiu....polecam!

Składniki

300 g miąższu 
1 duże jabłko
łyżeczka soku z cytryny
2 łyżki posiekanej bazylii i pietruszki 
łyżka posiekanej mięty 
pół szklanki orzechów włoskich posiekanych
(w oryginalnym przepisie były rodzynki +2 łyżki białego wytrawnego wina, nie lubię więc nie dodałam…) 

sos

3 łyżki majonezu 
2 łyżki jogurtu greckiego/naturalnego
łyżka soku z cytryny
sól/pieprz 
szczypta cukru 

Składniki sosu mieszamy. Jabłko i dynię ścieramy na dużych oczkach, skrapiamy cytryną. Łączymy warzywa z posiekana zieleniną, orzechami rodzynkami (opcjonalnie). Całość zalewamy sosem, mieszamy. 

Smacznego! 





niedziela, 14 września 2014

Gulasz z suszonymi śliwkami i jabłkami


Po wakacjach czas wrócić do korzeni....zamarzył mi się polski obiad… Siostra obdarowała mnie nową "Kuchnią Polską", z której wybrałam gulasz, pięknie, przez autorkę - Hannę Szymanderską - nazwany:  ragout....nie dość, że pyszny to w dodatku, prawie sam się robi ;-).....polecam! 



Składniki

(na 4 porcje) 



250 g łopatki wieprzowej bez kości

250 g wołowiny

250 g cebuli

250 g suszonych śliwek 

250 g jabłek 

szklanka cydru 

szklanka bulionu

pół szklanki śmietany 

sól, pieprz, cukier 



Śliwki zalewamy i moczymy, w przegotowanej, letniej wodzie. Mięso myjemy, kroimy w kostkę, doprawiamy solą i pieprzem. Obsmażamy na mocno rozgrzanej patelni z olejem. Przekładamy do naczynia żaroodpornego, (chyba, że jesteś szczęśliwym posiadaczem garnka do gotowania na kuchence i zapiekania w jednym....szukam takiego na indukcję...), na tej samej patelni, smażymy cebulę. Dodajemy do mięsa razem ze śliwkami (wraz z wodą, w której się moczyły). Na patelnię wylewamy szklankę cydru, tak, aby cały smak ze smażenia "odkleić" od dna (to deglasowanie). Płynem zalewamy mięso. Przykryte naczynie wstawiamy do nagrzanego (200 st) piekarnika na 1h. Po tym czasie dodajemy obrane, pokrojone  w kostkę jabłka. Podgrzewamy ok. 15 min. na koniec doprawiamy solą, pieprzem i cukrem oraz śmietaną. Podajemy z ziemniakami, kluskami, ryżem lub kaszą oraz surówkami. 



Smacznego! 




Jabłka wolności

Muffiny z białą czekoladą i brzoskwiniami


Proste i szybkie, jak to muffiny....mieszamy, wlewamy do formy 20 min i gotowe... do dzieła! 



Składniki



300 g mąki

2 łyżeczki proszku do pieczenia

1 jajko 

150 g cukru 

1 łyżeczka esencji waniliowej

225 mil mleka

50 g masła stopionego i wystudzonego

100g brzoskwiń świeżych lub z puszki, pokrojonych w kostkę 

125 g białej czekolady, posiekanej w małe kawałeczki



Mąkę, proszek mieszamy. W drugiej misce ucieramy jajka z cukrem, następnie dodajemy wanilię, mleko oraz masło. Mieszamy. Mokre składniki łączymy  z suchymi, na koniec dosypując brzoskwinie i czekoladę, mieszamy.  Ciasto rozkładamy do foremki. Pieczemy ok. 25 min lub dłużej, do tzw. "suchego patyczka" w 160 st termoobieg. 



Smacznego!








Ciasta bez miksera

Czekoladowe finansjerki

I po wakacjach....wróciłam z wojaży....na przywitanie i miłe spotkanie, w babskim gronie, wspominanie i plotkowanie, zabrałam malutkie ciasteczka, u mnie w formie babeczek...idealne do mocnej kawy, delikatne, niezbyt słodkie, rozpływające się w ustach...Kto spróbuje ten będzie wypiekał często... dodatkowo: szybkie i tanie ;-)

Składniki

40 g gorzkiej czekolady 
75 g miękkiego masła
50 g mielonych migdałów
125 g cukru pudru 
40 g mąki pszennej 
4 białka 

Na parze topimy czekoladę z masłem. Do ostudzonej masy dodajemy migdały, cukier oraz mąkę. Całość mieszamy. Białka ubijamy na sztywną pianę. Łączymy delikatnie z ciastem. Tak przygotowane, rozkładamy do foremek, korzystałam z foremki sylikonowej, wyszło ok. 30 mini babeczek. Pieczemy ok. 10-15 min w 160 st. termoobieg.



Smacznego!



 Ciacho na widelcu

niedziela, 3 sierpnia 2014

Bezy truskawkowe z lodami


Bezy - trudna to miłość ....beza idealna jest chrupka i złota na zewnątrz, środek musi być wilgotny i lekko ciągnący...już raz sięgałam po przepis Billa, który znajdziecie tutaj, dziś przedstawiam pomysł na beziki truskawkowe, które podajemy z lodami....



Składniki*



250 g truskawek (mogą być inne owoce np jeżyny, jagody)

250 g cukru pudru

4 białka średniej wielkości 

szczypta soli



Piekarnik rozgrzewamy do 120 st. Blaszkę wykładamy pergaminem. 4-5 truskawek rozgniatamy z  łyżeczką cukru. Białka razem z solą ubijamy na sztywną pianę. Stopniowo dodajemy cukier, cały czas ubijając, aż masa będzie sztywna i błyszcząca. Do piany dodajemy truskawki i delikatnie mieszamy. Na blaszkę wykładamy 8-10 kopczyków. Bezy suszymy w 135 st przez 75 min. Po ostudzeniu podajemy pokruszone z lodami i owocami. 



Smacznego! 

* "Nakarm Mnie" Bill Granger 




Domowy twarożek


Zrobione samodzielnie to jest coś! smakuje wybornie, wiemy, że nie ma żadnych "specjalnych" dodatków  zaczynających się od E....czasami niczego, prócz chęci nie trzeba by uraczyć się np. domowym twarożkiem....czary dzieją się same....Pomysł pochodzi z książki znanej  blogerki, pisarki, kucharki i prezenterki Rachel Khoo, polecam jej stronę , i książki...do wyrobu twarożku potrzebne jest mleko niepasteryzowane i nie UHT. Moje kupiłam w mlekomacie, mapę mlekomatów można zleźć na stronie



Składniki



2 l mleka organicznego

120 g jogurtu probiotycznego lub z żywymi kulturami bakterii, naturalnego 

6 łyżek cytryny

2, 3 łyżki śmietanki 

sól



Mleko przelewamy do garnka, nastawiamy na średni ogień, podgrzewamy ok. 20 min, aż przy ściance pojawią się małe bąbelki. Odstawiamy na kilka minut, aby mleko przestygło. Następnie dodajemy jogurt i sok z cytryny, mieszamy, odstawiamy na 10 min, po tym czasie doprowadzamy do wrzenia. Kiedy twaróg oddzieli się od serwatki zestawimy z ognia. Durszlak wykładamy gazą. Odcedzamy twaróg. Zawiązujemy rogi, odciskami serwatkę. Ser zawieszamy na drewnianej łyżce nad miską, tak, aby nie dotykał ścianek. Wstawiamy do lodówki na min 0,5h, najlepiej na całą noc. Ser jest zwarty, można go kroić w plastry. Zrobiłam wersje grani, rozdrabniając go z kilkom łyżkami  śmietanki ze szczyptą soli. Podaję na słodko: na toście z owocami i syropem klonowym bądź miodem lub na słono ze szczypiorkiem, rzodkiewką i pomidorami. 



Smacznego! 





Tarta z marcepanem i morelami


Letnie owoce bardzo dobrze komponują się na kruchym cieście, podane z gałka lodów waniliowych...idealny zestaw na letni wieczór...zamiast moreli można wykorzystać inne owoce np. śliwki lub jabłka...Przepis, z lekkimi modyfikacjami, pochodzi z książki Elizy Mórawskiej White Plate Słodkie.


Składniki



Ciasto



100 g zimnego, pokrojonego w kosteczkę, masła 

100 g cukru

200 g mąki (pół na pół krupczatka i pełnoziarnista, może być zwykła pszenna)

2 duże żółtka



Wszystkie składniki zagniatamy. 3/4 ciasta wylepiamy formę do tarty. Odstawiamy na 10 min do zamrażarki. Pozostałe ciasto zawijamy w folię, umieszczamy w  lodówce. Foremkę z ciastem podpiekamy ok 10 -15 min w 180st termoobieg. 



Nadzienie



800 g moreli

100g marcepanu





Marcepan trzemy na tarce na podpieczony spód, na wierz wykładamy wypsetkowane, umyte morele (nacięciem do góry). resztę ciasta kruszymy/ścieramy na owoce. Całość zapiekamy ok. 30 min w 180 st. termoobieg. 



Smacznego!




wtorek, 29 lipca 2014

Pizza ekspresowa


O moim uwielbieniu dla książek świadczą liczne wpisy, zdjęcia i inspiracje...kupuję, wycinam z gazet, dostaję w prezencie...księgarnie, poczekalnie, antykwariaty, zakurzone, zapomniane biblioteczki dalszych i bliższych znajomych...każde miejsce jest dobre by znaleźć przepis ....gdybym miała czas i pieniądze, to bym wszystkie je wypróbowała....dzisiejszy przepis pochodzi z ogromnego pudła, gdzie gromadzę "wycinanki"/"wyrywanki", czyli przepisy z gazet...najlepsze ma Claudia... prezentowany przepis na pizze pochodzi z tej gazety...

ciasto, bo ono jest tu królową, może być bazą dla różnych dodatków: pomidorów, szynki, salami, sera itp....kto co lubi...

kto wypróbuje ten pokocha...



Ciasto  (na 4 porcje)

10 g drożdży

250 g mąki 

100 ml maślanki

2łyżki oliwy



nadzienie 



4 cebule czerwone

100 g wędzonego boczku

150 g mozarelli

200 sera lazur 

50 g masła

sól , pieprz 



Drożdże mieszamy z 4 łyżkami ciepłej wody. Łączymy z mąką, maślanką i 1/2 łyżeczką soli. Wyrabiamy ciasto, aż będzie elastyczne. W czasie wyrabiania można podsypać mąką do czasu, gdy ciasto odchodzi i się nie klei. Ciasto rozwałkowujemy, wykładamy na blaszkę z pergaminem. Obkładamy nadzieniem: cebulą, boczkiem, i serami. Na koniec rozkładamy miejscami kawałkami masła oraz oprószamy solą i pieprzem. Zapiekamy ok. 10-15 min w 200 st. lub do momentu, gdy ciasto się zarumieni a ser rozpuści.



Smacznego!


środa, 9 lipca 2014

Polędwiczki w ciemnym piwie

Mundial trwa, piwo się leje....zamiast pić, upiekłam polędwiczki na sposób belgijski z piwem miodowo-gryczanym....jak to mój kolega Paweł powiada: "pyszne było". Przepis znaleziony w "kulinarnym atlasie świata", który był bezpłatnym dodatkiem do GW...dla podkreślenia atrakcyjności dania, dodam, że jest szybkie i nadaje się wyśmienicie na przyjęcia....

Składniki (na 4 porcje)

3 polędwiczki (pokroiłam na mniejsze części)
3/4 filiżanki orzechów posiekanych (laskowych, nerkowce, migdały, włoskie, ziemne) 
1/2 pęczka posiekanej pietruszki (robiłam również wersję z koperkiem)
1/2 filiżanki posiekanych owoców suszonych (wg uznania: żurawina, śliwki, morele)
1/2 filiżanki białego wina
1 filiżanka słodkiego, ciemnego piwa ( np. miodowo - gryczane)
1 łyżka masła
olej 

Mięso myjemy, nacieramy solą i pieprzem. Obsmażamy na mocno rozgrzanym oleju, z każdej strony. W misce mieszamy składniki na "pierzynkę": owoce, orzechy, natkę pietruszki i łyżkę lub dwie  oleju. W brytfance do zapiekania wykładamy mięso, na to mieszanka orzechowo-owocowa. Całość zapiekamy ok. 10 -15 min w nagrzanym piekarniku. Sos po pieczeniu mięsa zlewamy do rondelka. Mięso przykrywamy folia i trzymany w ciepłym piekarniku (nie pieczemy). Do sosu wlewamy wino i  piwo. Po zagotowaniu, doprawiamy solą i pieprzem. Na koniec dodajemy po kawałeczku masło. Polędwiczki polewamy sosem. Podajemy z młodymi ziemniaki i mizerią :-) lub sałatami. 

Smacznego!

PS: to ciemne na zdjęciu nie jest przypalone - to śliwki!