wtorek, 27 maja 2014

Tarta z rabarbarem i mascarpone





Rabarbarowe szaleństwo trwa! Kolejna tarta, tym razem z mascarpone. Receptura znaleziona tutaj, Można wykonać jedną dużą tartę lub kilka małych. Również możemy zmienić rodzaj owoców. Całość jest delikatna, rozpływająca się w ustach.


Składniki



Ciasto



300 g mąki pszennej

4 łyżeczki cukru pudru

2 opakowania cukru waniliowego (po ok 15-20 g)

szczypta soli

160 g zimnego masła

2 żółtka średniej wielkości

6-8 łyżek lodowatej wody 



Mieszamy mąkę z cukrami i solą, dodajemy masło i drobno je siekamy. Dodajemy żółtka i ewentualnie wodę, zagniatamy elastyczne ciasto. Dzielimy na dwie nierówne, części.  Rozwałkowujemy większą część, wykładamy nią formę do tarty i nakłuwamy widelcem. Wstawiamy do lodówki na ok. 20 min. Drugą część wkładamy do zamrażalnika. Następnie  podpiekamy w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez

15 minut.



Nadzienie 



400 g drobno pokrojonego rabarbaru

1/2 szklanki cukru

250 g sera mascarpone

2 jajka

2 łyżki mąki ziemniaczanej

łyżeczka esencji waniliowej



Lekko ubijamy jajka z cukrem, wanilią i mąką ziemniaczaną, dodajemy mascarpone mieszamy, aż całość będzie gładka, bez grudek, na koniec dodajemy rabarbar. Masę wylewamy na podpieczony spód a na wierzch ścieramy ciasto z zamrażalnika na tarce o grubych oczkach. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 stopni około 40 - 50 minut. Podajemy schłodzone -nadzienie powinno stężeć. 



Smacznego!





poniedziałek, 5 maja 2014

Sernik amaretto


NAJLEPSZY! ...nie wiem jak, ale jest najlepszy, jakie dotąd robiłam, takie jest zdanie wszystkich, którzy go próbowali....musicie, musicie go zrobić...



Składniki



spód

200g ciasteczek (u mnie orzechowo-owsiane)

4 łyżki roztopionego masła (ok50g)



masa

750 g sera (może być ser do twarogów lub zwykły w kostce, u mnie półtłusty)

puszka mleka skondensowanego słodzonego 

4 jajka

100 ml likieru amaretto

łyżka mąki ziemniaczanej

2 garści płatków migdałowych 

polewa

pół tabliczki czekolady gorzkiej

2-3 łyżki mleka



Ciastka kruszymy w malakserze, łączymy z masłem. Tak przygotowaną masą wylepiamy dno tortownicy o średnicy 20. Wstawiamy do lodówki. Ser blendujemy, dodajemy mleko skondensowane, blendujemy dalej, aż nie będzie grudek, chyba , że używamy sera do serników, to ucieramy ser z mlekiem. Dalej ucieramy i wbijamy po jednym jajku, dodajemy likier migdałowy. Na koniec masę mieszamy, ręcznie, z mąką ziemniaczaną. Na patelni prażymy jedną garść migdałów, które dodajemy do masy. Całość wylewamy na przygotowany spód, posypujemy pozostałą garścią, nie uprażonych migdałów. Pieczemy ok. 1h. w 175st. Studzimy, w uchylonym piekarniku, najlepiej całą noc. Sernik wyrośnie, następnie, podczas studzenia, lekko opadnie. Czekoladę rozpuszczamy na parze, dodajemy mleko do otrzymania jedwabistej polewy. Skrapiamy ostudzone ciasto. 



Smacznego!





niedziela, 4 maja 2014

Szaszłyki z mięsa mielonego w stylu arabskim


Uparłam się na szaszłyki na ten weekend majowy :)...arabska kuchnia, z jej przyprawami i aromatami jest bliska mojemu sercu, a raczej podniebieniu...przygotowałam ucztę w stylu arabskim, podałam kibbeh, czyli szaszłyki z mięsa mielonego i kaszy kuskus...  choć pogoda nie dopisała, smakowały wyśmienicie, przygotowane na patelni grilowej, spożywaliśmy je w ciepłym i suchym mieszkaniu...Kibbeh serwowałam z chlebkami pita (przygotowanymi wg tego przepisu) oraz sosem jogurtowo-czosnkowym i zieloną sałatą. Na imprezę, można przygotować wg tej receptury małe kuleczki mięsne, jako przekąski.

Składniki*

1/2 szklanki kuskus
1 mała cebula
400 g mielonego mięsa (powinna być jagnięcina, u mnie mięso  z łopatki)
1/2 łyżeczki mielonego cynamonu 
1/4 łyżeczki pieprzu cayenne 
4 łyżeczki mieszanki allspice (do kupienia w arabskim sklepie: taka lub taka, u mnie przyprawy przywiezione z Libanu)

zalewa 
2łyżki oleju słonecznikowego
2 łyżki ketchupu

Kuskus przygotowujemy zgodnie z instrukcja na opakowaniu. Cebulę siekamy w malakserze (gdy nie mamy malaksera, trzemy ją na tarce), dodajemy mięso, które rozdrabniamy jeszcze bardziej. Dodajemy kuskus, przyprawy i miksujemy dalej. Przygotowana masę dzielimy na 8 równych części. Wokół patyczków (namoczonych w wodzie) formułujemy klopsiki, mocno ściskając, by zachowały swój kształt. Wstawiamy do lodówki na 30min.   Olej łączymy z ketchupem, mieszamy. Kibbeh pieczemy nad rozgrzanymi węglami lub patelnią przez 10-15 min, często odwracając i smarując zalewą. 

Smacznego!


*na podstawie przepisu z książki: "potrawy z grilla" Jacqueline Bellefontaine, 2005r

Szaszłyki z kurczaka z sezamem i pieczarkami


Kolejna odsłona "patyczków" ...ich "siła" i smak tkwią w marynacie*, można je przygotować nadziewając samo mięso, przekładając, tak jak u mnie, pieczarkami, lub innymi warzywami wg uznania i pomysłu: papryką, cukinią itp. Ja podaję je z pieczonymi, meksykańskimi tortillami, sosem barbecue oraz sałatką coleslaw, Szaszłyki można również przygotować na obiad lub imprezową kolację (na patelni lub w piekarniku) 



Składniki



pierś z kurczaka lub z indyka (ilość zależy od ilości jedzących lub ich możliwości)

kilka obranych pieczarek - tej samej wielkości przekrojonych na pół 

2-3 łyżki sezamu 



marynata



4 łyżki wytrawnego białego wina

1 łyżka jasnobrązowego cukru (może być biały)

2 łyżki oleju

sól, pieprz



Składniki na marynatę łączymy, zanurzamy kawałki mięsa i odkładamy na min 1h. Na namoczone patyczki nadziewamy, na przemian kawałki kurczaka, pieczarki. Wykładamy na rozgrzany ruszt, co chwila obracając. Przed samym podaniem posypujemy mięso sezamem. Pieczemy ok. 1min, aż ziarna się uprażą.


Smacznego!



*na podstawie przepisu z książki: "potrawy z grilla" Jacqueline Bellefontaine, 2005r

Sałatka coleslaw


Coleslaw to klasyka każdego grilla, tylko nie u nas ..w mojej rodzinie podstawowa sałatka na letnie biesiadowanie, na świeżym powietrzu,  to ta typu greckiego: pomidory, świeży ogórek, papryka, oliwki i ser feta....Dziś postanowiłam przedstawić coś innego, równie pysznego i pasującego do wszelkich pieczonych mięs...serwuję również ją,  jako surówkę do obiadu, kiedy podaję kurczaka z piekarnika ...



Składniki


1 średnia główka kapusty białej

4 marchewki

1 zielona papryka

2/3 szklanki majonezu

2/3 szklanki jogurtu greckiego

kilka kropel sosu tabasco

sól, pieprz



Warzywa myjemy. Kapustę i marchew szatkujemy. Paprykę kroimy w słupki. Aby przygotować sos łączymy majonez, jogurt, sól, pieprz oraz tabasco - ilość wg uznania, ja wolę bardziej ostry.

W dużej misce mieszamy warzywa z sosem. Sałatka może być przygotowana kilka dni wcześniej. 



Smacznego!






sobota, 3 maja 2014

Tajskie szaszłyki z kurczaka


Kiełbasa, kaszanka, karkówka...gdy znudzą Was klasyki polecam szaszłyki...:) poniżej przepis, który można wykorzystać zarówno na grilu, jak i w domu: upiec w piekarniku lub usmażyć na patelni grilowej...



Składniki*



porcja piersi z kurczaka lub filet z indyka (ilość zależy od ilości jedzących) pokrojona w paski

1 cebula pokrojona w ósemki

1 duża czerwona papryka, pokrojona w kostkę 

kilka liści szałwii

1 łyżka zielonej pasty curry

mała puszka mleka kokosowego



Do garnka dodajemy pastę curry, która podgrzewamy , następnie dodajemy mleko kokosowe. Mieszamy, doprowadzamy do wrzenia. Gotujemy ok. 3 min. Studzimy. Pokrojone w paski mięso wrzucamy do marynaty. Odstawiamy na min 2h. Patyczki do szaszłyków moczymy w  wodzie, aby podczas pieczenia nie zapaliły się. Zamarynowane kawałki kurczaka nadziewamy na patyczki na przemian z papryką, cebulą i liśćmi szałwii. Pieczemy ok. 10-15 min, często odwracając.  Podajemy z upieczonymi, pomidorami (połówki pomidorów skrapiamy oliwą, najlepiej czosnkową) 



Smacznego! 


*na podstawie przepisu z książki: "potrawy z grilla" Jacqueline Bellefontaine, 2005r

Sos barbecue

Majówka, to oficjalny czas otwarcia sezonu grillowego...a dla nas, Polaków, to sport narodowy...:-)
Moje przepisy grillowe zaczynam od sosu. W standardzie, jako dodatek,  używamy: keczup, musztardę, sos czosnkowy, tzatziki...dziś przedstawiam przepis na sos barbecue. Przepis znalazłam w książce otrzymanej w prezencie imieninowym  lata temu ...

Składniki*

125 ml octu jabłkowego
90 ml melasy (kupisz ja tutaj
60 ml burbona 
60 g brązowego cukru
2 łyżki keczupu 
1 łyżka gorczycy
1 łyżeczka granulowanego czosnku
1 łyżeczka mielonego chili
1 łyżeczka suszonego oregano
1 łyżeczka ziela angielskiego (lekko je pokruszyłam w moździerzu)
1 łyżeczka mielonego pieprzu 
0,5 łyżeczki mielonego cynamonu 
kilka kropel tabasco 

Wszystkie składniki łączymy w garnku. Na średnim ogniu doprowadzamy do wrzenia, mieszamy, aż cukier się rozpuści. Następnie zmniejszamy ogień i gotujemy ok. 20 min, aż sos zgęstnieje. Sos przelewamy do słoika bądź butelki. Zachowuje świeżość ok. 1 tyg. Przechowujemy szczelnie zamknięty w lodówce. 

Smacznego! 

*"Grill - potrawy pachnące ogniem i dymem" wyd. Buchmann 2009

piątek, 2 maja 2014

Dżem z rabarbaru


Sezonowo występujący rabarbar, jest idealnym dodatkiem do ciast i deserów, dlatego też postanowiłam część, pokrojonego w kostki, zamrozić, oraz wykonać dżem... co prawda nigdy nie jadłam wcześniej o takim smaku, ale wydawał mi się to dobry pomysł i udało się! dżem jest aromatyczny,  słodki, o idealnej konsystencji, polecam..

  
Składniki 



2kg rabarbaru

2 szklanki cukru (można dać mniej, wg uznania)



Rabarbar myjemy, część obieramy, pozostałe dokładnie myjemy (niedobrane kawałki pozwolą na zachowanie, pięknego, bladoróżowego  koloru). Wszystko kroimy w kostkę. Zasypujemy cukrem w garnku, w którym będziemy smażyć. Odstawiamy na ok. 20 min.. Następnie smażymy, aż dżem będzie gęstnieć, a owoce się rozpadną. Pamiętajmy o mieszaniu i zbieraniu białej piany podczas gotowania Gotowy, gorący dżem przekładamy do umytych, wyparzonych słoików. Zakręcamy, odstawiamy do góry dnem i przykrywamy ściereczką, aż do wystygnięcia. 



Smacznego!







Tarta z rabarbarem i marcepanem


Rabarbarowe szaleństwo trwa :) ..przed świętami zakupiłam hurtową ilość marcepana, to teraz trzeba coś z tym zrobić...przeszukałam Internety i oto jest! przepis na tatrę marzenie (oryginał jest tutaj) ...wyszła super...kruche ciasto, cierpko-kwaśny rabarbar oraz słodka, marcepanowa "kołderka" mało pracy duuuużo przyjemności.



Składniki



0,5 kg rabarbaru

2 lub 3 łyżki cukru 



kruchy spód



235g mąki pszennej

50 g maki krupczatki 

85g cukru pudru

125g masła (zimne, pokrojone w kosteczkę)

1 jajko



"kołderka" marcepanowa



300 g marcepana do ciasta

1 jajko

1 białko



Rabarbar obieramy, kroimy w kostkę, zasypujemy cukrem - odstawiamy.

Wszystkie składniki na kruchy spód łączymy: ja najpierw siekam nożem, a na koniec szybko zagniatam. Ciastem wylepiamy formę do tarty lub dno tortownicy (śr24) i wstawimy do zamrażalnika na 35min. Następnie pieczemy 15-10  min w 180 st. (u mnie  z termoobiegiem)

Marcepan kroimy w kostkę, ucieramy z jajkiem, na koniec, ręcznie, łopatką lub łyżką,  łączymy z ubitym białkiem. 

Na wystudzony spód wykładamy: osączone owoce, na to masę marcepanową. Pieczemy w 180 st. przez ok. 15-120 min aż się zarumieni. 



Smacznego!