środa, 27 marca 2013

Babka serowo-cytrynowa

Testowania przepisów, na babki, ciąg dalszy. Tym razem czas na babkę serowo-cytrynową.

Składniki:

250 g mąki
150 g masła
200 g cukru
250 g serka waniliowego 
3 jaja
kisiel cytrynowy
sok z połowy cytryny
skórka otarta z cytryny 
4 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia 

Lukier 
sok z połowy cytryny
cukier puder 

Jaja ubijamy z cukrem, dodajemy miękkie masło. W trakcie miksowania (ach mój robot jest tu niezastąpiony...) dosypujemy po łyżce mąki wymieszanej z kisielem i proszkiem. Na końcu do masy dodajemy serek oraz sok i skórkę z cytryny. Ciasto wykładamy do formy wysmarowanej tłuszczem. Pieczemy ok 50 min w 180st.  Ostudzoną babkę lukrujemy. (sok łączymy z cukrem do uzyskania gęstej, białej polewy)

Smacznego!


Babki i babeczki

wtorek, 26 marca 2013

Babka z winem


Odziedziczyłam cudowny zbiór przepisów po Teściowej.  Cała teczka, ręcznie zapisanych pomysłów na ciasta i ciasteczka, może z trzy dania mięsne :)...kiedyś, jeszcze nie tak dawno, przepisy zbierało się w zeszytach, na karteczkach...Często nosiły imiona jej autorów: np. piernik Stefana (z opowieści wiem, że był kawalerem, pracował w "białym domu" i miał talent do pieczenia ...)  
Z racji zbliżających się świąt wielkanocnych wyodrębniłam przepisy na babki, których jest 10 (min.: cytrynowo-kokosowa, sylwestrowa, serowo-cytrynowa, drożdżowa Leniuch, Pani Krysi, gotowana, kokosowa)...nie wiem kiedy to wszytko wypróbuję :) ...na pierwszy ogień poszedł przepis na babkę z winem...jest mega czekoladowa i godna polecenia...

Składniki:

1 kostka margaryny
6 łyżek wina (ja miałam półwytrawne, czerwone)
1 łyżka zimnej wody
1 1/2 szklanki cukru 
cukier waniliowy 
3 łyżki kakao 
 4jajka (osobno żółtka i białka)
1 1/2 szklanki mąki 
1 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia 

Margarynę, wino, wodę, cukier i kakao rozpuszczamy. Białka ubijamy na pianę. Do ostudzonej masy dodajemy żółtka, mąkę wymieszaną z proszkiem.  Na koniec ciasto łączymy z białkiem. Foremkę na babkę smarujemy masłem i wysypujemy bułką tartą. Wlewamy ciasto do 3/4 objętości. Ciasto i tak wyrośnie. Wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 180 st na ok 40 - 50 min. Gotową babkę po ostudzeniu posypujemy cukrem pudrem, lukrujemy lub polewamy czekoladą.

Smacznego!








poniedziałek, 25 marca 2013

Rogale z ciasta topionego


Rogale drożdżowe "chodziły" za mną od dawna. Ale jakoś brakowało mi czasu...no i siły :)...w zeszłym tygodniu zrobiłam sobie prezent i zakupiłam "multi robota", co to uciera, ubija, sieka, wyciska i mieli :) ...dla takiego cudeńka najlepszy test to ciasto drożdżowe... a żeby nie było mało do testowania, to jeszcze nowo zdobyty przepis się znalazł... wynik testu: sprzęt 10/10, rogale 10/10 :)

Składniki 

3 szklanki mąki
3 jajka (2 całe, 1 żółtko, białko wykorzystujemy do smarowania rogali)
4 łyżki cukru
4/5 kostki margaryny
3 łyżki kwaśnej śmietany
100 g drożdży 
opakowanie cukru waniliowego lub łyżeczka esencji waniliowej
dżem do nadzienia (najlepiej domowy, u mnie: aroniowo-śliwkowy od Mamy i powidła śliwkowe od Teścia)

Drożdże rozrabiamy w śmietanie. Do masy dodajemy wszystkie składniki i wyrabiamy, aż ciasto będzie odchodzić od ręki. W razie potrzeby podsypujemy mąką. Z ciasta formujemy kulę, którą owijamy w czystą ściereczkę. Tak przygotowany pakunek topimy w zimnej wodzie i odstawiamy do wypłynięcia. Po tym czasie ciasto dzielimy na części, wałkujemy na placki, kroimy w trójkąty, wykładamy dżemem i zwijamy. Tak przygotowane rogale układamy na blaszce. Każdy smarujemy rozmąconym białkiem. Pieczemy ok. 20 min w 180 st. na termoobiegu. Ciepłe posypujemy cukrem pudrem lub zimne lukrujemy. 

Smacznego!





czwartek, 14 marca 2013

Kurczak w porach

Kurczak w porach, to proste, dobre (ma wielu fanów wśród rodziny i przyjaciół)  danie obiadowe. Ze względu na prostotę i szybkość lubię je przyrządzać, gdy mam liczna grupę na obiedzie.

Składniki:

pierś z kurczaka (ilość wg uznania i jedzących:)
por (część biała) 
śmietanka 30%
łyżka serka mascarpone (opcjonalnie)
sól, pieprz, cukier
sok z cytryny 
masło
 
Pory dokładnie myjemy, kroimy w piórka. Dusimy na maśle, ze szczyptą cukru, aż zmiękną. Do warzyw dodajemy śmietankę oraz serek. Gotujemy ok. 10 min na małym ogniu, aż sos zgęstnieje. Doprawiamy solą, pieprzem i sokiem z cytryny (nie za dużo). Pierś z kurczaka myjemy, porcjujemy na małe kotleciki. Mięso doprawiamy solą i pieprzem. Obsmażamy na patelni. Podaję go na dwa sposoby: kurczaka łączymy z sosem w  garnku lub mięso wykładamy na półmisek i polewamy sosem. Najlepiej smakuje z ryżem i sałatą z winegretem. 

Smacznego!


PS: danie może nie jest fotogeniczne...ale warte grzechu :)



Gofry

Gofry kojarzą mi się z wakacjami nad Bałtykiem. Wieczornym spacerem plażą, zachodami słońca ... Więc ("nie zaczynaj zdania od więc"...komu nie mówiła tak polonistka? :))...to inaczej, Skoro zima trwa, a wszyscy tęsknią za wiosną i latem, no i w środku tygodnia, też można zjeść leniwe śniadanie ...proponuję letnie i pachnące gofry ...podana poniżej porcja starczy na kilkanaście porcji...




Składniki:

1/2 l mleka
100 g masła
2 jajka
300 g mąki
4 łyżki cukru pudru
szczypta soli
15 g proszku do pieczenia

Dodatki:

dżem
cukier puder
owoce
bita śmietana
serek mascarpone
syrop klonowy i co tam sobie kto wymarzy :)

Masło topimy, pozostawiamy do przestudzenia. Wszystkie składniki łączymy w jednolitą masę, na koniec dodajemy masło. Smażymy/pieczemy gofry. Najlepsze są ciepłe.

Smacznego!







piątek, 8 marca 2013

Sałatka z bonusem (lody)

I  po wiosennej, pięknej pogodzie....a już było cudnie....na poprawę humoru sałatka z bekonem i bonusem, czyli lody.... pomysły zaczerpnięte od Jamiego :)

Sałatka

Składniki 

kilka plasterków bekonu
mieszanka sałat 
garść winogron
nasiona kopru włoskiego

dressing:
1 łyżka octu balsamicznego
1 łyżeczka musztardy
2, 3 łyżki oliwy
1 łyżka miodu  
sól, pieprz

Bekon smażymy na patelni, dodajemy kilka ziaren kopru włoskiego. Mieszamy składniki na sos. Sałatę wykładamy na talerz, na to winogrona, bekon. Posypujemy koprem, polewamy sosem i zajadamy ze smakiem :)

Lody

lody waniliowe
brzoskwinie z puszki (w oryginalnym przepisie były liczi z puszki)
paczka sezamek (czy sezamków?) 

Sezamki kruszymy w moździerzu. Do pucharków wykładamy owoce, na to lody i całość posypujemy sezamkami...

Smacznego!

Wszystkiego naj z okazji Dnia Kobiet! 





środa, 6 marca 2013

Sernik Nigelli



Składniki

paczka herbatników (200g), ja miałam owsiane
100g masła
pudełko serka mascarpone
łyżka cukru pudru
słoik nutelli



Masło topimy. Ciastka kruszymy. Do herbatników dodajemy ostudzone masło. Masą wykładamy formę do tarty. Odstawiamy do lodówki. Serek mascarpone ucieramy z cukrem, następnie dodajemy nutellę. Krem wykładamy na spód z ciastek. Wstawiamy do lodówki na 1h.

Smacznego!








Polędwiczki wg Natalii...

Rok temu, w nowym miejscu pracy, utworzył się samozwańczy "kącik kulinarny". Gdzie przy porannej kawie z Basią, Natalią i Magdą wymieniałyśmy  się przepisami...dziś po naszej ekipie kucharskiej (ach te awanse i dzieci :) zostało wspomnienie i kilka dobrych przepisów...poniżej najłatwiejszy sposób na polędwiczki zdradzony przez Natalię...

Składniki

polędwiczka wieprzowa
dwie łyżki mąki
sól, pieprz
cebula
szklanka rosołu (może być z kostki)

Mięso kroimy w plastry. Doprawiamy sola i pieprzem. Rozgrzewamy patelnię, każdy plaster mięsa obtaczamy w mące i obsmażamy chwilę z dwóch stron. Polędwiczki przekładamy do naczynia żaroodpornego. Na mięso wykładamy pokrojona w piórka cebulę. całość zalewamy rosołem, tak aby przykrył mięso i cebule. Naczynie przykrywamy i wstawiamy do rozgrzanego piekarnika na ok 40-60 min. Aż mięso będzie miękkie.

Smacznego!
 





wtorek, 5 marca 2013

Lunch box, czyli co jeść w pracy?

Zasady zdrowego żywienia są proste: powinniśmy jeść 5 posiłków dziennie. W weekend to jest do zrobienia, gorzej z  pracującym tygodniem. Czy nie brzmi znajomo: śniadanie kawa i kromka chleba  z żółtym serem lub wędliną, drugie śniadanie: kawa z mlekiem (odrobina białka :), obiad: kanapka z serem/wędliną plus drożdżówka, podwieczorek  kolejna kawa a na kolację ciepłe mięsko z ziemniakami, makaron z sosem lub inne cudowne, rozgrzewające danie? ..i tym sposobem nie przestrzegamy żadnych zasad, nie mówiąc o przybywających kilogramach...czas to zmienić! Przygotowujemy lunch box do pracy. Poniżej to co między innymi, zabieram w tym tygodniu na danie obiadowe:

Avocado z mozarellą 

Składniki

awokado
mozzarella
cytryna
pomidorki koktajlowe
cebula czerwona podduszona lub  dżem z cebuli czerwonej (przepis znaleziony tutaj )

Mozzarellę kroimy w plasterki. Pomidorki obieramy ze skorki,  pozbywamy się pestek, kroimy w cząstki. Awocado kroimy na pół, wyciągamy pestkę. Skrapiamy cytryną. We wgłębieniu po pestce wkładamy dżem cebulowy, na to pomidorki, mozzarellę. Całość podgrzewamy w kuchence mikrofalowej, aż się porządnie zagrzeje, a ser roztopi.






Sałatka z kuskusem i fetą

Składniki

kasza kuskus - ilość wg uznania
ser feta
pomidor
papryka
garść czarnych oliwek
sos knorr do sałatek grecki(wiem, wiem, może nie koniecznie bardzo zdorwe, ale szybkie i wygodne...zawsze można przygotować dresing samodzielnie)

Kaszę zalewamy wrzątkiem. Warzywa i ser kroimy w kostkę. Dodajemy do kaszy.  Zalewamy sosem i gotowe.



Smacznego!

poniedziałek, 4 marca 2013

Ciasto ucierane z serem



Moja szalona kuzynka Joanna obdarowała mnie w zeszłym roku cudną foremką w kształcie Hello Kitty :), ponieważ od dawna domagała się ciasta w tym kształcie, a ostatnio mnie odwiedziła, nie miałam wyjścia ciasto trzeba było zrobić :).. a że natchnienie pchało to upiekłam jeszcze serduszka :) Szybko i z efektem....


Składniki:

2 szklanki mąki pszennej
20 dag margaryny (ja dałam masło)
szklanka cukru
3 jaja
pół szklanki śmietany
20 dag sera białego
1 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
cukier waniliowy lub wanilia


Ser przepuścić przez maszynkę (z braku maszynki zblendowałam ser:), Ucieramy z masłem. Następnie dodajemy żółtka i cukier i ucieramy dalej. Ciągle mieszając dodajemy mąkę z proszkiem, śmietanę i wanilię. Na koniec dodajemy ubitą na sztywno pianę. Ciasto wylewamy na blaszkę. pieczmy ok 40 min w 180 st. z termoobiegiem 

Smacznego!




* przepis pochodzi z  Zeszytu z przepisami z 1985r, wydany przez KOMITET GOSPODARSTWA DOMOWEGO ZARZĄD GŁÓWNY LIGI KOBIET POLSKICH 

niedziela, 3 marca 2013

Kulinarny Poznań,czyli gdzie dobrze zjeść

Słońce, temperatura na plusie i już chce się wyjść z domu...nie mówiąc, o tym, że czasami brak natchnienia i chęci do gotowania...(nawet mi się to zdarza :) ...a wtedy ruszamy w miasto ...W Poznaniu jest wiele miejsc z doskonała kuchnią...

Na obiad wyruszamy na chińszczyznę...stawiamy , po raz kolejny na Ojisan Milk Bar . Trafić tu trudno, choć mieści się samym centrum, na ul. 27 Grudnia 9. Miejsce nieoznaczone, bez szyldu,  Kuchnia i salka to ok 20m2, gdzie stoją dwa stoliki 4 osobowe, i jest kilka miejsc przy barze, druga salka jest na pięterku... Wystrój można nazwać minimalistycznym ...ale nie o tu chodzi, tu najważniejsze jest jedzenie...proste, dobre...
Menu to wybór między "bazą" i "treścią" ...my już wypróbowaliśmy  sos ostry, słodko -kwaśny i curry, z kurczakiem, wołowiną i wieprzowiną oraz makaronem. Mój the best to sos słodko kwaśny z kurczakiem. Do tego zielona herbata. A i najważniejsze: jemy pałeczkami :) ...






Po takim obiedzie, czas na krótki spacer do Zamku, gdzie w odnowionych salach mieści się kawiarnia Świetlica (Święty Marcin 80/82). Miejsce jeszcze nie odkryte przez wielu Poznaniaków a godne odwiedzenia :)  Skusiliśmy się  na  maliny pod kruszonką z lodami....(ten deser na pewno powtórzę w domu..)




Spróbujcie :)

Zupa cygańska z kluseczkami

Zupa cygańska to dzieło mojej Mamy. W pradawnych czasach studenckich przywoziłam ją w słoikach, zawekowaną. Ach co to było za szczęście zjeść ciepły, domowy obiad po zajęciach :)Była "ratunkiem" po całym dniu pracy. Takie prezenty od Mamy były\są bezcenne. Nawet teraz, kiedy moje własne gospodarstwo domowe nieźle prosperuje :) chętnie zabieram taką "wyprawkę": dżemy, ogórki kiszone, sok z malinami, sałatkę jarzynową, fasolkę po bretońsku, zupę... cokolwiek Mama zrobi...:) Dziś przepis na ekspresową i łatwą zupę cygańską...  

Składniki 
cebula 
pierś z kurczaka
2 paczki mrożonek: zupy jarzynowej, ja maiłam zimową i jesienną 
paczka przyprawy papryka słodka 
sól pieprz
słoik papryki w occie 
przecier pomidorowy opcjonalnie 

kluseczki 
jajko 
woda 
mąka 

Cebulę kroimy w piórka, pierś z kurczaka kroimy w paseczki. Całość podsmażamy na łyżce oleju w głębokim garnku. Po ok. 3-5 min, aż cebula się zeszkli a kurczak zarumieni, wsypujemy paczkę papryki słodkiej w proszku, dodajemy mrożone warzywa. Całość zalewamy wodą, tak aby przykryła warzywa. Doprawiamy solą i pieprzem. Dusimy na wolnym ogniu ok 15-20 min. Po tym czasie dodajemy kluseczki. 
Kluseczki robię "na oko": do dwóch łyżek mąki dodajemy  jajko i odrobinę wody.  Ciasto wyrabiamy, dodając mąkę i wodę, tak aby było zwarte i nie kleiło się zbytni do ręki.
Do zupy wrzucamy małe cząstki ciasta, bo w trakcie gotowania kluseczki rosną i pęcznieją. Na koniec dodajemy pół słoika pokrojonej w paseczki, konserwowej papryki (to ona daje cały smak). Opcjonalnie możemy dodać łyżkę przecieru pomidorowego. Gotujemy jeszcze na wolnym ogniu ok 15 min.
Zupę można zamrozić. 

Smacznego!